Fyzika - PRUZINA

Od: Datum: 11.02.16 20:32 odpovědí: 3 změna: 15.02.16 13:39
Zdar,jak by se vypocital priklad tohoto typu:Na protazeni pruziny o 4 cm potrebujete silu 80 N. O kolik se pruzina stlaci pri vykonani prace 20J?Mohl by ste mi to nekdo prosim vysvetlit? Diky moc
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 11.02.16 21:25
Nakresli si, jak roste síla při natahování pružiny. Dostaneš trojúhelník. Jedna strana je 4cm a na ni kolmo druhá strana se silou 80N. Práce je síla * dráha, tady to je plocha trojúhelníku. Při stlačování vznikne podobný (stejné úhly!) trojúhelník a u něj znáš plochu (práci) a musíš určit stranu. A pozor na jednotky.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.02.16 21:32
avatar
Internet říká :
Velikost práce jako fyzikální veličiny lze v nejjednodušším mechanickém případě vypočítat jako součin velikosti složky síly ve směru pohybu a délky dráhy, po které se těleso posunulo (neuvažujeme otáčení ani deformaci). Takže součinem délky prodloužení a síly k tomu potřebné dostaneš výkon v joulích který jsi stlačením o 4 cm vykonal. Když pak podle stejného vzorce dosadíš druhou zadanou velikost práce, dopočítáš už lehko i délku dráhy o kterou síla stejnou pružinou pohne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 13:39
avatar

Tím nejjednodušším případem se íní to, že síla je konstantní. Při natahování pužiny, jakož i při jejím stlačování, síla roste od nuly v případu pružiný dosud nedeformované až do maxima v okamžiku konečné deformace. Kterou hodnotu navrhujete použít v tom součinu?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.