S nebo z

Od: Datum: 10.02.16 20:24 odpovědí: 14 změna: 11.02.16 21:27
Temnota napraví to, co světlo zpravit nedokáže...Je to prosím gramaticky správně? Nejsem si jistá slovem zpravit...vím,že zpravit- někoho informovat a spravit-něco opravit...ale zde je to spíše použito jako metafora...nikde to není přímo vysvětleno...díky
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.02.16 20:27

Spravit, sdělit... S

Ohodnoceno: 1x

Od: tereza*
Datum: 10.02.16 20:35

Díky :)

Datum: 10.02.16 20:28

jsi na dobré cestě, když říkáš, že spravit = něco opravit, a o to právě jde v té větě - proto tam má být "s".

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.02.16 20:37

Děkuji :)

Od: pavlik
Datum: 10.02.16 20:48

Samozřejmě, že se S, copak Tě to nebije se Z do očí? S, jako spravovat, správa, správce, a podobně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.02.16 21:12

Tak se omlouvám,že jsem se zeptala...ale mě to tak jednoznačné nepřipadalo...a navíc...ten citát byl napsán se z...ale jinak díky...

Datum: 10.02.16 21:17

Není potřeba se omlouvat. Je v pořádku, že jste se zde zeptala a rádci Vám poradili správně s tím, kde jste si nebyla jista. Takže se s..je správně ..a zbytečných rýpavých komentářů si nevšímejte.

http://www.proofreading.cz/spravit-nebo-zpravit

Datum: 10.02.16 22:04

Nejsem si tak docela jistá, jestli má světlo něco spravovat a opravovat. Může to být nějaké erotické sdělení. A pak bych se na to, "co tím chce básník říci" dívala jinak.

Světlo zpraví = informuje o tom, co je vidět očima. Ale to je někdy málo. Tma to napraví tím, že za tmy se často snáz rozehrají doteky rukou (a nejen rukou), pozná se chuť slin i vůně celého těla atd. atd. Pokud je to z nějaké milostné básně, tak tam je tma důležitá a dokončuje = napravuje.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 11.02.16 07:38

Sice nejsem češtinář, ale v tomhle případě bych se přikláněl k tomu "z", i když to na první pohled praští do očí. Tady pravděpodobně světlo nic neopravuje, ale o něčem informuje - podává nějakou zprávu.

doplněno 11.02.16 15:45:

Ono by asi bylo potřeba v první řadě odpovědět na klasikovu otázku: "Co tím chtěl básník říci?" :-D

Datum: 11.02.16 14:37

No, pak bych ale čekal spíš formulaci typu "o čem světlo zpravit nedokéře", ne?

Datum: 11.02.16 16:31

Také bych to chápal jako...Temnota napraví to, co světlo zpravit (říci) nedokáže. Proto bych volil, a také to údajně v původním textu bylo "Z".

Od: pu®
Datum: 11.02.16 21:05

Abych to rozsekla Googlením jsem zjistila, že se jedná o citát zmíněný v seriálu "Myšlenky zločince", který někdo online přepsal se "z-". Nedalo mi to, hledala jsem autora: Josif Brodskij (mimochodem bez mučení přiznávám, ostuda, že jsem o něm slyšela poprvé v životě - a jsem ráda, že jsem si o něm něco přečetla, teď se ještě dostat k těm jeho básním). Zpětným dohledáním v originálu jsem našla daný citát v Criminal minds, tedy v anglické verzi: "For darkness restores what light cannot repair." Rozhodující je zde slovo "repair", tedy jednoznačně spravit se -s.
http://www.tvfanatic.com/quotes/for-darkness-restores-what-light-cannot-repair-joseph-brodsky/)

doplněno 11.02.16 21:10:

Kartaginče zdravím a děkuji, mávám a posílám *pusa*

doplněno 11.02.16 21:59:

Bimbam, i Vám děkuji

Ohodnoceno: 5x

Datum: 11.02.16 21:09

Vyplácal jsem si označení "dobrá odpověď" a teď toho lituji. Tak aspoň palec nahoru. *palec*

Datum: 11.02.16 21:27

V souladu se zaoceánským seriálem říkám "dobrá práce". Ale myslím to daleko upřímněji.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.