Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
nejde mi do hlavy, proč se používá poločas. Proč se neudává rovnou čas, za který se přemění všechny atomy?
Také bych se chtěl zeptat, jestli doba dvou poločasů se rovná době celkového rozpadu.
A v biochemii to funguje stejně? V článku o závislosti na kofeinu jsem se dočetl toto:" The half life in adults ranges from 3.5_6 hours and varies with age."
Děkji za odpovědi.
Samozřejmě, že dva poločasy rozpadu nemůžou být celkový rozpad. Na škole nám to vysvětlovali polopaticky. Vem si poločas rozpadu 1 rok. Znamená to, že se daná látka za rok rozpadne natolik, že z ní zbyde polovina. A ta polovina se za další rok rozpadne tak, že zní zase zbyde polovina (tudíž už jen čtvrtina původního celku) a tak to jde dál a dál...
doplněno 05.02.13 09:47: Pro ostatní - my jsme se ale nedomlouvali
Pro uplnost bych doplnil, ze jde o statisticky polocas. To znamena, ze teoreticky se za polocas rozpadu nemusi rozpadnout - premenit - atomy zadne, nebo take mohou uplne vsechny. Ale prave statisticky to bude polovina.
Ty zbyvajici - dosud nepremenene - pak maji v kazdem okamziku sveho byti, tedy ted, nebo za hodinu, nebo za tyden, nebo za sto let stale stejnou pravdepodobnost, ze dojde behem polocasu rozpadu k jejich rozpadu. Tedy s postupujicim casem se nijak nezvysuje jejich pravdepodobnost rychlejsi premeny, pouze se zvysuje pravdepodobnost, ze stale vice atomu v latce bude jiz premeneno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.