Tchoř Tmavý (Musela putorius)Zoologicky: šelmy, lavicovití. Lidový název: smradoch, polař či myšař (zdržuje se v polích), žabař (zdržuje se u potoků). Samec: tchoř: samice: tchořice: mládě: tchoříče. Pokrývka těla (srst): spodní krátká hustá podsada, vrchní delší pesíky. Obnova srsti: línání, přebarvování. Popis těla: hlava, slechy, světla – okolo nich tmavší brýle, čenich, mordička s jazykem a chrupem, krk, hřbet, hrud, břicho, kýtky, běhy, tlapky (chodidla) s prsty a drápky, ohánka. Ze dvou pachových žláz umístěných pod řitním otvorem vystřikuje tchoř v případě nebezpečí tchořovinu. Pohlavní úd: samčí – pyj, ráže (varlata) v šourku: samičí – přezka. Krev – barva. Maso – jádro. Tuk – sádlo. Výměty: trus: moč – rez, močení – ždímání. Tchoř zrakem pátrá, sluchem bystří, čichem větří. Tchoř kňourá, piští. Páření – kaňkování. Tchořice se běhá, z přezky vypouští po kapkách barvu – kaňkuje. Je plná, vrhá tchoříčata. Tchoř přebývá v noře. Slídí, lapenou kořist odvléká, požírá. Kůže – kožíšek, vyčiňuje se na kožešinu – tchořovici.Viz Myslivecká mluvaVíce zde: jindrichohradecti-trubaci/...
Bachyně je plná a selí se, metá selata. Zaječka je také plná, vrhá či metá zajíčata. Plná je a vrhá také veverka veverčata, ondatra ondatřata, medvědice medvíďata, vlčice vlčata, liška liščata, fena psíka mýv. štěňata, div. kočka koťata, jezevčice jezevčata, vydra vydřata, kuna kuňata, tchořice tchoříčata, lasice lasíčata.
nevim proc, ale nejak mi to tady podle "vzoru" medvedice pekne sedi... tchořice, kosice, psice. Nejde to u vsech, ale u techto prikladu apod mi to nijak neva.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.