Polovodič v inkubátoru

Od: Datum: 09.02.16 18:34 odpovědí: 5 změna: 10.02.16 16:03

Ve škole jsme dostali práci na doma, ale já si prostě nemohu poradit s touhle otázkou:

V porodnicích musí být některá novorozeňata umístěna do inkubátoru. Zde je nezbytné neustále kontrolovat tělesnou teplotu dítěte. Pokud jeho teplota klesá, musí být o tom zdravotní sestra informována. Která polovodičová součástka jí pomůže kontrolovat změny teploty dítěte?

Jestli by mi někdo odpověděl, byla bych mu moc vděčná. Potřebovala bych to vědět ještě dneska.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od:
Datum: 09.02.16 19:22
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.02.16 06:53
avatar

Taky mě napadl termistor, ale obávám se, že to není polovodič.

Tak zpět, je to polovodič *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.16 07:23
Může to být i polovodičová dioda zapojená v propustném směru. Její teplotní koeficient je cca -2 mV/stC.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 10.02.16 09:25

Bez ohledu na to, jestli škola považuje za termistor pouze součástku vyrobenou na bázi polovodičového materiálu, nebo ne, chce jako správnou odpověď slovo ´termistor´.

Z typicky polovodičového materiálu, jako je germanium nebo křemík (používané ve výrobě polovodičových diod, tranzistorů a dalších součástek) se vyrábí tak zvaný ´silistor´. Podle použitého materiálu jsou v podstatě dva druhy termistorů: a) z oxidů kovů b) polovodičového materiálu. - citace "there are two types of thermistor, the metallic oxides and the semiconductor varieties".

Pokud někoho zajímá historický vývoj, může se podívat na http://www.radio-electronics.com/info/data/resistor/thermistor/thermistor.php

PTC - pozitivní teplotní koeficient, kde se při zvyšování teploty zvyšuje jeho odpor

NTC - negativní teplotní koeficient, kde se při zvyšování teploty snižuje jeho odpor, což je typická vlastnost polovodičových (germaniových a křemíkových) součástátek.

Na stránce http://www.resistorguide.com/ntc-thermistor/ je věta :"NTC thermistors are resistors with a negative temperature coefficient", tedy NTC termistory jsou rezistory se záporným teplotním koeficientem.

Nebudeme tazatelce plést hlavu, paní učitelka chce jako správnou odpověď slovo TERMISTOR. Pro pídivé lze ještě doplnit, že teplota se dá snímat různými druhy teploměrů, například RTD (odporový teploměr), PRT (platinový odporový teploměr), termočlánky (TC), apod.

Zajímavá je věta (volně přeloženo): NTC termistory se používají jako odporové snímače teploty a .. Teplotní koeficient je asi pětkrát vyšší než mají křemíková čidla teploty (silistory) a asi pětkrát vyšší než odporová čidla teploty. NTC čidla se typicky používají v rozsahu od -55 °C do 200 °C. V porovnání s odporovými teploměry RTD mají termistory NTC menší rozměry, větší odolnost proti nárazům a vibracím a jsou levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.16 16:03
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.