Bc.? učitel odborného výcviku

Od: Datum: 23.01.16 19:20 odpovědí: 9 změna: 29.01.16 09:54
Dobrý den mám otázku, jsem vyučená kuchař -číšník, mám nástavbu (maturitu), mám doplňkové pedagogické minimum, mám hotovou speciální pedagogiku. A nyní učím již 18 let včetně mateřské jako učitelka odborného výcviku, dříve mistrová odborného výcviku, je mi 38 let. Zaměstnavatel po mě chce abych studovala Bc. Otázka zní, musím mít Bc.abych mohla dál učit? Všem děkuji za odpověď...
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jezevec
Datum: 23.01.16 21:56

Položil bych si hlavně otázku "Chci s takovým vzděláním učit za pár korun nevděčný a stále odmlouvající neřády?" Pokud umíš vařit natolik dobře, že to můžeš učit ostatní, vař!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host
Datum: 23.01.16 22:18

Zaměstnavatel si neváží vaší plné kvalifikace. Aby měl vůbec kdo obory s výučním listem učit, tak stále snižují laťku potřebného vzdělání a navíc jen málokdo je ochotný učit a navíc si ještě ke své odborné kvalifikaci udělat doplňující pedagogické studium, které vy, jak píšete, máte. Tečka.

Fakta. Podívete se na § 9 Učitel střední školy zákona 563/2004 Sb., MŠMT o pedagogických pracovnících, na odstavec (3) Učitel praktického vyučování získává odbornou kvalifikaci... , kde je popsaná kvalifikace učitelů praktického vyučování, mezi které ještě před novelou patřili i učitelé odborného výcviku, ale aby měl vůbec kdo učit, tak pro ně udělali ještě zjednodušené kvalifikační podmínky v odstavci (5), kde se odkazuje, že mají mít a) kvalifikaci podle odstavce (3) nebo..

b) středním vzděláním s výučním listem získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání, který odpovídá charakteru vyučovaného předmětu, a
1. vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném bakalářském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy,
2. vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo
3. studiem pedagogiky.

Na vás se vztahuje bod 2, protože jste v programu celoživotního vzdělávání absolvovala doplňující pedagogické studium pro učitele praktického vyučování nebo odborného výcviku.

Před novelou se učitel odborného výcviku od učitele praktického vyučování lišil tím, že měl mít stejnou kvalifikaci jako učitel praktického vyučování a k tomu navíc výuční list, což učitelé praktického vyučování mít nemuseli, byli a jsou to jenom teoretikové, kteří mnohdy nemají o praxi ani tušení.

Ať máte proti vašemu nevděčnému zaměstnavateli argumenty, podívejte se na paragrafové znění na http://www.msmt.cz/dokumenty/…ickych-pracovnicich-k-1-lednu Nebo že by vám nabídl možnost bakalářského studia a pak byste mohla učit i teoretické předměty a mít větší plat a pouze 20 hodin pracovního úvazku týdně (a ještě jenom po 45 minutách) jako učitelé teoretici, zatímco mistrové (učitelky) odborného výcviku mají normálně 42,5 hodin týdní pracovní dobu a v tom 30 hodin přímé vyučovací povinnosti po 60 minutách za hodinu, což by učitel nesnesl.


doplněno 24.01.16 09:15:

Vlastně 2. a 3. ročníky mají 7 hodin denně + 0,5 hodiny na oběd, který se do pracovní doby žáků nezapočítává, 5 dnů v týdnu, což je 7,5 x 5 = 37,5 hodiny přímé vyučovací povinnosti a zbývající čas do 42,5 hodiny vaší pracovní doby ještě děláte přípravy všeho možného na výcvik dalšího dne, zakončujete den, pracoviště, apod. Na rozdíl od stejných učitelů praktického vyučování, jen s tím rozdílem, oni učí obor s maturitou, kde žáci mají jakousi pofiderní zkrácenou praxi snad jen 3 hodiny.

Který bakalář nebo magistr pedagogiky by za těchto podmínek, včetně nižšího platového hodnocení šel vyučovat odborný výcvik jako učitel odborného výcviku. Dost na tom, že tito odborníci ve školství chybějí a ještě jim někdo chce naložit další vzdělávání, aby to mělo větší lesk. Podle výše uvedenéh zákona máte pro svůj obor plnou kvalifikaci, navíc praxi a nejcennější to, že jste ochotná učit.


doplněno 24.01.16 09:54:

Vaše práce, učení žáků dovednostem a znalostem ve vašem oboru je jako vzácné koření. Nejvíce ji jistě oceňují a ocení vaši žáci, které jste připravila a připravujete do praktického života. S plnou kvalifikací, praxí, vcítěním do uvažování a přestav žáků a výchovnými metodami, které se nedají na čistě teoretické škole nebo peďáku, kde snad žádný z vyučujících neprošel skutečnou praxí v oborech s výučním listem, naučit. Pro vašeho zaměstnavatele i vaše žáky jste poklad. Bez legrace. Zcela vážně.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lona
Datum: 24.01.16 12:47
Dobrý den, velice Vám děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Za veškeré informace, které mi nebyly dosud až tak zcela jasné. Podle Vaší odpovědi na mou otázku tipuji, že se ve školství pohybujete a víte přesně o čem je řeč. Krásně a pravdivě jstě to napsal/a. Veškeré vzdělávání co mám, jsem se snažila doplnit ještě před tím, než jsem si založila rodinu. Začala jsem učit, když mi bylo 20 let a práce s dětmi mě strašně baví. Mám tedy praxi v oboru 20 let, z toho jako učitelka odborného výcviku 18 let (i s mateřskou dovolenou) . Nyní jak jsem psala výše chce po mě zaměstnavatel Bc., ale nedokáži si představit dále studovat při (dost náročném zaměstnání), které ovšem miluji nadevše, se dvěmi dětmi co mám doma, manželem, domem o který se musím starat. Jsem ráda, že jste mi v tom udělal/a jasno, každý totiž říká něco jiného. Nemám totiž sílu pro další studium se dvěmi malými dětmi. Tak uvidím, co bude dál, práci s dětmi miluji i za ty peníze, které dostávám. Lidé z okolí se mi smějí a říkají, že jsem blázen za ty peníze pracovat a nakonec ještě studovat. Děkuji vám...
Od: host
Datum: 24.01.16 19:32

Máte plnou kvalifikaci, zaměstnavatel vám může nabídnout další studium, ale nemůže vás nutit z důvodu nesplnění kvalifikace. Navíc, co nemá učitel praktického vyučování z odstavce (3) je výuční list. Vy ho máte. Co ví učitel teoretik o praxi, když není vyučený. Jak může vědět, jak probíhá výuka odborného výcviku, když jím nikdy neprošel a to znamená, že ho nemůže učit tak, jako vyučený(á).

Za druhé. Podívejte se na váš §9, odst. 3 na body 2. a 3. cituji

2. vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo
3. studiem pedagogiky.

Z toho plyne, že má mít buď vzdělání v celoživotním... tedy doplňující pedagogické studium, což máte, nebo studium pedagogiky, tedy bakalářské studium, které po vás chce zaměstnavatel.

Takže i kdybyste neměla doplňující pedagogické studium v celoživotním vzdělávání nebo jak se to dnes jmenuje, tak byste se mohla rozhodnout zda studovat DPS nebo bc. Jsou to kvalifikační požadavky dané zákonem, ale přesto i dnes na školách učí spousta učitelů, kteří na to, co učí nemají požadované vzdělání, aprobaci, praxi, nebo jí mají a neumějí učit, nebo je to nebaví a dělají to jenom pro peníze, nebo pro jiné výhody školství... Vy kvalifikaci máte a tak můžete zdvořile vašemu zaměstavateli ukázat platný zákon, podle kterého ji máte. Navíc, když byste studovala bc. tak kdo by ba vás suploval?


doplněno 24.01.16 20:39:

oprava: citace se týká vašeho ostavce (5) Učitel odborného výcviku. Ale je to stejné jako u odstavce (3). Jediný rozdíl mezi nimi je, že pro vyučování odborného výcviku musí mít učitel i výuční list.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.01.16 20:38

Ano, přesně toto chtěl ředitel SOU po švagrovi, který nastoupil jako mistr OV - automechanik s maturitou , a podmínkou aby mohl dělat práci mistra, bylo dodělat si Bc. - což v 58 letech udělal, klobouk dolů. Bez Bc. by ho vykopli.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrkalm
Datum: 26.01.16 13:11
Dobrý den a co novela zákona? Nemusí být v tom případě Bc.!
 
Od: host
Datum: 28.01.16 22:25

Citovaný paragraf je z aktuálního znění zákona o pedagogických pracovnících k 1. lednu 2015, tedy dost čerstvé novely. Původní předpis je zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, tedy z roku 2004.


doplněno 29.01.16 09:37:

Odkaz na Doplňující pedagogické studium (DPS) v celoživotním vzdělávání (CŽV) je například na http://it.pedf.cuni.cz/index.php?menu=343

Všiměte si například odstavce Školné, cituji "Výše školného za celé studium (2 semestry) je stanovena pro akademický rok 2015/2016 na 18.309,- Kč. Školné se platí jednorázově na začátku studia.".

Teď je otázka, jestli to učiteli (dříve mistrovi odborného výcviku) zaplatí škola nebo si to musí plati sám. A je otázka, kolik by stálo školné při bakalářském studiu, a navíc by bakalář nemusel učit v montérkách odborný výcvik (35 hodin týdně) s pracovní dobou 42,5 hodin týdně, ale dělat učitele v normálním oblečení (asi 20 hodin týdně po 45 minutách) a když neučí, tak nemusí být ve škole, za vyšší plat?

Učitelé a učitelky, dříve mistrové odborného výcviku jsou vzácný úkaz, prakticky na vyhynutí, protože jen málokdo je ochoten žáky učit odborný výcvik a také už nejsou žáci, všichni budou maturanti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelmartin
Datum: 28.01.16 20:30
Já myslím, že Bc mít nemusíte. Můžou být rádi, že někdo tu dnešní mládež učí. Klobouk dolů před vámi, já bych to dělat nemohl.
Datum: 29.01.16 09:54

Paní Lono, jste plně kvalifikovaná pro profesi učitele odborného výcviku. Velice přesně Vám to popsal host. Další studium pro Vaši práci učitelky OV není nutné. Ředitel s Vámi ani nemůže ukončit pracovní poměr pro nekvalifikovanost.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.