Nejste přihlášen/a.
Mám otázku:
Jaký je rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem?
předem děkuji za odpověď
Velice zjednodušeně řečeno - stejnosměrný teče stále stejným směrem, kdežto střídavý teče střídavě tam a zpátky. V naší síti se směr mění 50 x za sekundu.
Tady a tady to máte podrobněji, stačí trochu hledat.
Je potřeba si uvědomit,co je elektrický proud a pak vše přijde samo.Proud elektronů ve vodiči.Ten teče od kladné polarity k záporné.Pokud změníme polaritu,poteče proud opačně.Pak teprve poznáme účinky proudu ve vodiči.Odpor vodiče,který proudu klade je elektrický odpor(R).Opačný pohled je elektrická vodivost.Vše platí pro proud stejnosměrný i střídavý.Aby proud procházel,je nutno vytvořit přetlak,zvaný elektrické napětí ve Voltech(U).Pokud chceme stanovit množství elektrického proudu,použijeme jednotku elektrického proudu -Ampér(I).Celá legrace se dá vyjádřit vzorečkem,.který vymyslel jeden skvělý něnecký vědec,jménem George Simon OHM.Podle něj se jmenuje ohmův zákon.Říká,že v elektrickém obvodu platí, že U = IxR.
To ti pro začátek stačí.
JABRAKA
úplně stejný, jako když voda střídavě šplouchá zprava a zleva nebo stejnosměrně šplouchá stále z jedné strany.
Odpor je jiná elektrotechnická jednotka. Je to jakási brzda nebo jakýsi vzdor proti proudu. Všechny dráty, všechny vodiče a součástky elektrickému proudu vzdorují a tomuto vzdoru se říká elektrický odpor.
Docela jednoduše: podívejte se na používané zdroje napětí.
a) stejnosměrné napětí - mají elektrické články a z nich sestavené baterie. Například tužkové články 1,5 V, články do hodinek, kalkulaček apod. Plochá baterie 4,5 V složená ze 3 článků po 1,5 V, nebo automobilová 12 V baterie složená ze 6 článků po 2 voltech, baterie v notebooku, baterie v mobilním telefonu apod.
b) střídavé napětí - které vyrábí generátory s otáčivým rotorem ve statoru, například v elektrárně, nebo alternátor v autě. Buď se dá používat střídavé napětí, například v domácnosti pro běžné spotřebiče - lampy, žárovky, zářivky, vařič, bojler na ohřev vody, žehlička, lednička, holicí strojek, vrtačka, mixér, vysavač, apod, nebo se střídavé napětí usměrní usměrňovačem a pak už s ním můžete napájet všechno ostatní. Například dov televizoru, počítači, rádiu, nabíječce k mobilnímu telefonu, atdp se přivádí střídavé napětí ze sítě 230 V~ a uvnitř televizoru je usměrňovací zdroj, který ze střídavé napětí usměrní a dál jsou vnitřní obvody napájené stejnosměrným napětím.
Výhoda střídavého napětí je, že se dá jeho velikost takřka beze ztrát převádět, transformovat v transformátorech na jiné napětí. Například na poli mezi městy vidíte stožáry s dráty vedocími vysoké napětí 110 kV (kilovolt, tedy tisíců voltů), ve vsích nebo městech bývají transformátory, které převádějí napětí 22 kV na menší napětí 230 V~, které je prakticky v každém bytě, v každé zásuvce, tak zvané síťové napětí. I to se dá trasformátorem nebo jiným zdrojem přeměnit na menší, například v nabíječce pro mobil.
To je napětí. Elektrický proud je tok elektronů ze zdroje do spotřebiče. To je celé.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.