Střídavý a stejnosměrný proud

Od: Datum: 12.01.16 19:31 odpovědí: 8 změna: 13.01.16 17:22

Mám otázku:

Jaký je rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem?

předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.16 19:38
avatar

Velice zjednodušeně řečeno - stejnosměrný teče stále stejným směrem, kdežto střídavý teče střídavě tam a zpátky. V naší síti se směr mění 50 x za sekundu.


doplněno 12.01.16 19:43:

Tady a tady to máte podrobněji, stačí trochu hledat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: elikuku
Datum: 12.01.16 19:40

Ano, to vím

ale potřebovala bych vědět jestli se liší i v něčem jiném, např. v odporu

Datum: 12.01.16 19:46

Tady to máte vysvětleno odborně: http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=9177.0

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 12.01.16 23:02
V odporu ne, to je dalsi velicina. Lisi se predevsim ve zpusobu vyroby a v prenosu na vetsi vzdalenosti. AC je pro prenos vhodnejsi. Ale pri dnesni miniaturizaci vykonove elektroniky se zase zpetne uvazuje o prenosech pomoci DC.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 23:20
avatar

Tak zrovna v odporu se tyto dva proudy skutečně liší a to tím, že v obvodech se střídavým hovoříme o impedanci a v obvodech se stejnosměrným proudem o elektrickém odporu. Společné mají to, že odpor ani impedanci nemají, ale kladou jim je vodiče jimiž procházejí ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.16 23:48
avatar

Je potřeba si uvědomit,co je elektrický proud a pak vše přijde samo.Proud elektronů ve vodiči.Ten teče od kladné polarity k záporné.Pokud změníme polaritu,poteče proud opačně.Pak teprve poznáme účinky proudu ve vodiči.Odpor vodiče,který proudu klade je elektrický odpor(R).Opačný pohled je elektrická vodivost.Vše platí pro proud stejnosměrný i střídavý.Aby proud procházel,je nutno vytvořit přetlak,zvaný elektrické napětí ve Voltech(U).Pokud chceme stanovit množství elektrického proudu,použijeme jednotku elektrického proudu -Ampér(I).Celá legrace se dá vyjádřit vzorečkem,.který vymyslel jeden skvělý něnecký vědec,jménem George Simon OHM.Podle něj se jmenuje ohmův zákon.Říká,že v elektrickém obvodu platí, že U = IxR.

To ti pro začátek stačí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.16 06:53
avatar

úplně stejný, jako když voda střídavě šplouchá zprava a zleva nebo stejnosměrně šplouchá stále z jedné strany.

Odpor je jiná elektrotechnická jednotka. Je to jakási brzda nebo jakýsi vzdor proti proudu. Všechny dráty, všechny vodiče a součástky elektrickému proudu vzdorují a tomuto vzdoru se říká elektrický odpor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 13.01.16 17:22

Docela jednoduše: podívejte se na používané zdroje napětí.

a) stejnosměrné napětí - mají elektrické články a z nich sestavené baterie. Například tužkové články 1,5 V, články do hodinek, kalkulaček apod. Plochá baterie 4,5 V složená ze 3 článků po 1,5 V, nebo automobilová 12 V baterie složená ze 6 článků po 2 voltech, baterie v notebooku, baterie v mobilním telefonu apod.

b) střídavé napětí - které vyrábí generátory s otáčivým rotorem ve statoru, například v elektrárně, nebo alternátor v autě. Buď se dá používat střídavé napětí, například v domácnosti pro běžné spotřebiče - lampy, žárovky, zářivky, vařič, bojler na ohřev vody, žehlička, lednička, holicí strojek, vrtačka, mixér, vysavač, apod, nebo se střídavé napětí usměrní usměrňovačem a pak už s ním můžete napájet všechno ostatní. Například dov televizoru, počítači, rádiu, nabíječce k mobilnímu telefonu, atdp se přivádí střídavé napětí ze sítě 230 V~ a uvnitř televizoru je usměrňovací zdroj, který ze střídavé napětí usměrní a dál jsou vnitřní obvody napájené stejnosměrným napětím.

Výhoda střídavého napětí je, že se dá jeho velikost takřka beze ztrát převádět, transformovat v transformátorech na jiné napětí. Například na poli mezi městy vidíte stožáry s dráty vedocími vysoké napětí 110 kV (kilovolt, tedy tisíců voltů), ve vsích nebo městech bývají transformátory, které převádějí napětí 22 kV na menší napětí 230 V~, které je prakticky v každém bytě, v každé zásuvce, tak zvané síťové napětí. I to se dá trasformátorem nebo jiným zdrojem přeměnit na menší, například v nabíječce pro mobil.

To je napětí. Elektrický proud je tok elektronů ze zdroje do spotřebiče. To je celé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.