Daňové odpisy - definice

Od: Datum: 08.02.16 18:40 odpovědí: 4 změna: 08.02.16 21:10

Ahoj,

můžete mi prosím vysvětlit, co to jsou daňové odpisy? Možná tuším, ale přesto si nejsem jistá, k čemu to vlastně je. Samozřejmě jsem to hledala v různých knížkách a na internetu, ale pořád to nechápu. Pomůžete mi prosím někdo? Mockrát děkuji. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 08.02.16 18:55
avatar

Dobrý den, definice? Možná to je to, o co Vám zákon (stát) umožní legálně si snížit (optimalizovat) daň. povinnost (výslednou daň k zaplacení). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mate59
Datum: 08.02.16 19:00

Daňové odpisy jsou např. odpisy hmotného investičního majetku, jako jsou budovy, automobily,technologie používané k podnikání.Tyto jsou zařazeny do několika tříd a podle nich se odepisují několik let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jasaŽ
Datum: 08.02.16 19:56

Odpisy v účetnictví zachycují pokles hodnoty majetku. Cena se snižuje např. opotřebením, zastaráváním.

Stát stanoví jednotná pravidla k promítnutí opotřebení dlouhodobého majetku - postupné uplatnění do daňově uznatelných nákladů - tj. daňové odpisy. Majetek je zatříděn podle zákona o dani z příjmu do skupin, jím odpovídá různý počet let odepisování. (V jiné skupině jsou např. auta - doba odepisování 5 let, v jiné např. zděné budovy - doba odepisování 50 let)

Lze zvolit také mezi rovnoměrným odepisováním = každý rok se snižuje hodnota majetku o stejnou částku nebo zrychleným odepisováním, kdy v prvních letech je odpis větší (cena majetku klesá rychleji).

Kromě daňových odpisů, si může každá účetní jednotka stanovit vlastní pravidla pro reálné zachycení postupného snižování hodnoty majetku v účetnictví - tj. účetní odpisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 08.02.16 21:10

Polopaticky řečeno je to tak: něco si koupíte třeba za 400 tis. korun. Najednou si mužete odepsat max 40 tis korun. Pak jsou různé odpisové skupiny. 3,4,8,12 let. Chápete? Já taky ne. Je to jen prostředek, jak vytahnout z lidí nějaké daně. Pro stát a jeho spokojené poddané, kteří jsou přisátí svými cecíky na státním.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.