Slovo schůdný

Od: Datum: 31.12.15 15:52 odpovědí: 10 změna: 01.01.16 15:07

Dobrý den, nevíte co znamená, když je něco "schůdné"? Co znamená, když je člověk schůdný? Nenašel jsem nic, abych tomuto slůvku porozumněl. Jaký je možný kontext? Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.12.15 16:00

je to paralela ke samotne moznosti neco sejit. Ten svah je schudny.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.12.15 16:03

člověk schůdný obvykle nebývá. Je-li něco schůdné, znamená to pohodlné pro chůzi (schůdná cesta je nenáročná ke zdolání); schůdné řešení je pak "možné, nenáročné" srv. http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=sch%C5%AFdn%C3%BD&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no

Ohodnoceno: 2x

Datum: 31.12.15 16:04

Schůdné znamená též přijatelné. Takže schůdný člověk by mohlo znamenat, že je pro okolí přijatelný.

Od: strakatypes
Datum: 31.12.15 16:08

Dalo by se říci, že to je možné, je to reálné, lze to, je to proveditelné, je to lehké, dá se to.

Cesta je schůdná - to znamená, že se dá projít.

Schůdný člověk - tak toto spojení je neobvyklé, myslím, že by to nikdo nepoužil. Pokud ano, tak je to velmi krkolomné. Něco po tom člověku chci, dá se říci, že ho přemluvím a vyhoví mě.

Datum: 31.12.15 16:11
Schudny člověk = nakloneny k dělání kompromisu, předpokládám že se s ním dohodnu/shodnu.
Nebo už předem vím, že nebude problém s ním vyjít.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.12.15 17:04

je fakt , že spojení "schůdný člověk" je trochu kostrbaté.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.12.15 17:25

I mně se to tak zdá. Možná ve smyslu "schůdná, přijatelná volba k nějakému ůčelu, do nějaké funkce nebo tak,ale to bych rozhodně formuloval jinak.

Jinak výklady slov jdou najít i na internetové jazykové poradně ujč; zde se dozvím toto:

Heslové slovo bylo nalezeno také v následujících slovnících: SSČ, SSJČ

SSČ

schůdný příd. vhodný, pohodlný pro chůzi: schůdná cesta, přen. (možné) východisko, řešení;
schůdně přísl.;
schůdnost, -i ž

SSJČ

schůdný příd. způsobilý, pohodlný, vhodný pro chůzi, nekladoucí při chůzi překážky: s-á cesta; s. terén; přen.hledat s-ější východisko snadnější;
přísl. schůdně;
podst. schůdnost, -i ž.; — v. též neschůdný

Datum: 31.12.15 17:42

Už to bylo dostatečně vysvětleno. Jen také dodám, že ve spojitosti s člověkem se to používá velice ojediněle, protože to můžeme vyjádřit jinak a výstižněji.

Datum: 31.12.15 18:13

Mně se spojení schůdný člověk nejenže nelíbí, já bych to dokonce považovala za něco vulgárního. No schválně, zkuste si, kolegové a kolegyně, představit, že o vás někdo cizí řekne, že jste schůdný/á.

Datum: 01.01.16 15:07

Ta dívka je,z hlediska sexu,velmi schůdná.

JB

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.