Rozdíl mezi cukrem a glukózovým sirupem

Od: Datum: 23.12.15 21:38 odpovědí: 5 změna: 24.12.15 16:17

Na netu jsem četl návod (tedy recept) jak vyrobit glukózový sirup z cukru. Zajímá mě jestli je g.sirup opravdu sladší než cukr. Tedy návod je vzít cukr krystal (proč krystal?) 25g a přidat k tomu 13g vody (prostě trochu vody na rozpuštění cukru a přidat tam pár kapek timetky, tedy kyseliny citrónové. Pak se to má na sporáku odvařovat asi 45 min. v té době už na okrajích hrnce vznikají krystaly. Když se to pak nechá vychladnout tak to ztvrdne asi jak kámen. Když to rozehřejete, tak z toho zase máte hustou cukrovou kaši. No a já se ptám jestli je skutečně nějaký rozdíl mezi rozpuštěným cukrem (bez kyseliny citrónové a toho ohřívání) a tou hmotou co jsem vyrobil. Když bych rozpustil cukr bez kyseliny citronove a vypařil vodu tak to bude přece jedno a to samé ne? Prostě v hrnci zbyde jen cukr. Ale jak si pak vysvětlit to, že ta tzv. glukóza po vychladnutí ztuhne (je tam málo vody) nebo případně zhoustne, kdežto cukr jenom by asi rozpustit nešel (leda ho karamelizovat ale to by pak nebyla glukóza). Moje největší překvapení bylo když jsem tu glukózu nalil do sklenky mléka a smíchal ji s kokosem - vyvařil jsem větší část vody a udělal jsem z toho skvělé kokosové koule (dal sjem tam prostě 6 lžíc kokosu). Nezdáli se být nijak extrémně sladké, prostě výborné. Snědl jsem jich asi 6 a mohl bych ještě. Asi o tři dny později jsem se rozhodl to zopakovat, ale neměl jsem glukózu, tak jsem to zkusil tak, že jsem ten cukr přidal rovnou do mléka. Nevyráběl jsem glukózu, ale pár kapek limetky jsem dal do toho mléka rovnou. To že jsem tam ještě přidal sojovy lecitin, ponechme stranou. Voda se vyvařila a přidal jsem tam kokos. Podotýkám, že šlo o poměrově stejné množství surovin, ale trochu kokosu mi zbylo (23g z celkem 79g co mělo být použito). Tím pádem mi vyšlo jen 15 koulí místo cca 16ti. Rozdíl byl v tom, že ty současné kokosové koule jsou hrozně sladké, takže jedna se sníst ještě dá, dvě už cítím že je to hrozně sladké a třetí končím. Prostě víc nedám jak je to hrozně sladké. Je možné, že by se tak změnil poměr cukru jenom tím že mám o jednu kouli méně nebo je to tou glukózou, že jsem použil cukr místo gk. sirupu? Jako že by byl ten cukr fakt 2x sladší? Rozumí tu někdo co se s tím cukrem děje po chemické stránce a proč to tak je? Jestli je tam nějaký rozdíl?


doplněno 25.12.15 10:59:

Ještě jsem narazil na pojem invertní cukr. Dole je taky psáno o glukózovém sirupu, jaký je v nich rozdíl. Píše se tam že invertní cukr je sice dražší, ale není tak zdraví škodlivý jak glukózový sirup.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ht
Datum: 23.12.15 23:47

nerozumím chemii,takže neodpovím,ale g.sirup je levnéjší náhražka cukru a vyrábí se z kukuřice,je i sladivější,proto ji výrobci cpou všude.stejně jako palmový tuk katastrofa.vše je jen o penězích,na zdraví nikomu nezáleží, bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.15 11:13

Že by byla glukóza sladivější o tom pochybuju, protože např. sirup Hello se skládá z glukózy a cukru (+ barviva a aroma). Proč by do g. sirupu dávali cukr, když by byl sladší než cukr? To nedává smysl. Tedy podle mě by měl sladit méně. Ale tady píšou:

"Glukózu pravděpodobně znáte pod názvem hroznový nebo krevní cukr. Jde o látku, která se používá v lékařství i potravinářství a enzymaticky se z ní vyrábí fruktóza. Ta je o dvacet až padesát procent sladší než běžný bílý cukr."

Čtěte více na: http://www.vitalia.cz/clanky/…u-nam-bude-lip/#ixzz3vEQxi62Q

Z textu vyplývá fruktóza je až o polovinu sladší, ale glukóza ne.

Od: ht
Datum: 24.12.15 14:38

Ano máte pravdu, protože výrobci místo cukru používají glukozovo-fruktozový sirup,,protože je levnější a sladší,vlivem tedy té fruktozy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.15 15:02

Sacharóza - řepný nebo třtinový cukr je disacharid, složený ze dvou jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Sacharóza se v kyselém prostředí rozkládá vodou zpět na tyto jednoduché cukry. Průmyslové označení tohoto produktu je glukózo-fruktózový sirup (dříve invertní cukr nebo také umělý med). Fruktóza je o něco sladší než sacharóza, glukóza je o něco méně sladká. Je to celkem jednoduchý proces z chemického hlediska.

Naproti tomu příprava jídel je z chemického hlediska poměrně složitá. Je rozdíl, jestli poměrně čistou látku (z chemického hlediska) lehce povaříš v čisté vodě s malým přídavkem kyseliny, nebo když ji delší dobu vaříš v mléce, kde jsou nějaké tuky, soli, bílkoviny včetně několika enzymů. Už jenom kombinace látek může způsobit odlišný chuťový dojem. Známé je na příklad, že kuchyňská sůl zintenzivňuje sladkou chuť, proto se v malém množství solí i těsto na sladké pečivo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.15 16:17

Příště zkusím zase vyrobit ten glukózový sirup a udělám kokosové koule jen s ním. Věřím že se to tentokrát povede. Mám v plánu zkusit to teď s čerstvým kokosovým mlékem (vyvařím) a jsem zvědav na chuť.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.