Jak naučit cizince česky?

Od: Datum: 22.12.15 14:42 odpovědí: 11 změna: 22.12.15 18:21

Dobrý den,

potřebovala bych poradit jak naučit cizince česky. Jakými tématy začít a jak postupovat?

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 22.12.15 14:47

Přesně tak, jak jste se učila anglicky, německy či jiný jazyk, který ovládáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 14:56
avatar

Pokud s ním trávíte volný čas, tak jednoduše - pojmenovávat mu věci kolem sebe... Mluvte pomalu a srozumitelně, a chtějte, aby slova a věty po vás opakoval. Můžete mu samozřejmě koupit učebnici češtiny pro cizince a slovník.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 22.12.15 14:56

Není špatné vzít cizince do hospody a tam jej seznámit s nějakou partou štamgasů. Čím déle s nimi bude sedět tím víc se na něj bude lepit čeština. Navíc po několika pivech se uvolní a rozmluví...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ht
Datum: 22.12.15 16:17

v hospedě se naučí chlastat a sprostě nadávat, ale česky?*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ht
Datum: 22.12.15 16:21

já bych mu pustila primitivní pohádky,večerníčky.mluvit na něj jako na malé dítě-to pochopí.leporelo na ty základy.pexeso.obrázky.nebo slovník a chodit se slovníkem,tak jako k0dyž jste na dovolené a neumíte řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 22.12.15 16:25

Můžete taky cizince vzít do OV na Stodolní ul. nebo na zápas Baníku Ostrava. Tady by mohl nalézt klíč k naší mentalitě a k jazyku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 22.12.15 17:04

Stejně jako dítě. Ukázat věc a pojmenovat. Komentovat co dělám. Pouštět pohádky pro děti, výborné ja prasátko Pepa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 22.12.15 17:13
avatar

Čeština musí být podle mě - jako další středoevropské jazyky strašně těžký na naučení :) už jen říkat "Ř". . taky prostě co nejvíc mluvit ukazovat a říct co je co.. Třeba když porovnám angličtinu s němčinou - kterou jsem se nikdy nedokázala pořádně naučit a to z ní mám maturitu, je strašně problematická až zbytečně :)... koukám na nenadabované filmy a anglicky mluvím skoro plynule a hlavně rozumím.. :))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 22.12.15 17:44
avatar

Dobrý den, jednou vyprávěl v TV nějaký cizinec, že se naučil česky sledováním starých černobílých komedií - jednoduchá zápletka k pochopení a "dospělácká" i správná až spisovná čeština. Takže, film typu Hotel Modrá hvězda, Kristian či Eva tropí hlouposti (a několikrát odsledovat až k pochopení). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 17:57
avatar

Nechat to odborníkům.

Jsem vystudovaná češtinářka, letos jsem s češtinou pro cizince začala a to u člověka, který tu žije již 4 roky, docela slušně tedy mluví, a já mluvím jeho rodným jazykem (španělština). A je to fuška!

Pokud mu chcete pomoct, pomáhejte se slovíčky, ale do vedení výuky bych se rozhodně nepouštěla. Mnoho univerzit má kurzy ČJ pro cizince, tam se můžete obrátit.

U slov postupujte pomalu: nejdřív konkrétní věc ("pes"), pak přidávat přídavná jména ("černý pes"), pokud již trochu mluví, krátké a jednoduché věty. Vždy je třeba názor (náčrtek, obrázek, skutečná věc, kterou vidí před sebou), aby měl zpětnou vazbu, co říkáte. Spíš jej nechte, aby se ptal ("pes černá?" - "nene, černý pes") a odpovídejte či případně opravujte chyby. Pokud nemáte češtinářské vzdělání, nepouštějte se do teorie gramatiky, můžete napáchat mnoho škod.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 22.12.15 18:21

Asi trošku podobně jako když jedou našinci do Maďarska. Žádná gramatika, pouze základní slova, která se ihned použijí.

Dobrý, ano, ne, špatný, velký, malý. Děkuj, prosím, ale jo, nic, to nic není, dejte mi prosím, můžu? Najíst, jíst, pít, voda, jídlo, chleba, mám rád, nemám rád, červený, modrý, bílý, tma, černý, žlutý. Kalhoty, košile, tričko, bunda, čepice, boty.

Zima, to je ale zima. Teplo, je mi teplo. Hlava, ruce, ruka, Nohy, noha, břicho. Bolí, nebolí. Horký, teploměr, studený.

Kafe, káva, jednu kávu prosím, cukr, s cukrem, bez cukru prosím. Mléko, s mlékem prosím. Čaj s mlékem prosím.

Pivo, víno, džus. Auto, tramvaj, metro, taxík, autobus, bus. Nádraží, stanice. Město, vesnice. Prase, vepřové, kráva, hovězí, ryba, moře, mořská ryba, kapr. Strom, dům, ulice, náměstí... atd.. atd.

Číslovky, peníze, hodiny, ... pivo, dvě piva. Kafe, dvě kafe, Zmrzlina, dvě zmrzlina, řízek s bramborem, dvě řízek s bramborem prosím...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.