Výpočet ekvilalenční krivky

Od: Datum: 14.12.15 16:42 odpovědí: 3 změna: 15.12.15 19:12

Titrace silné kyseliny pomocí silné báze. V roztoku se mení pH: máme 0,100 M NaOH a pridávám k 50,0 ml 0,100 M HCl. potrebujem vypočítať jednotlivé hodnoty pH, najmä v bode ekvivalencie neviem, ako pripočítať iontový súčin vody.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.12.15 15:18

Protože vzniká sůl silné kyseliny a silné báze, nedochází k hydrolýze žádného z obou iontů a vyýsledné pH je ovlivněno jen koncentrací kyseliny nebo báze. Vzorce, používané pro výpočet pH selhávají při koncentracích kyseliny nebo báze menší, než cca 10^-6 (v literatuře se někdy uvádí mezní c = 5*10^-7), kdy vstupuje do hry významně autodisociace vody. Řešení spočívá na třech podmínkách. V dalším budeme uvažovat jen s analytickou koncentrací volné kyseliny ca.

a: Kyselina se může nacházet jednak nedisociovaná HA a jednak jako aniont A-. Musí platit, že
ca = c(HA) + c(A-), jde-li o silnou kyselinu, pak c(HA) = 0 a ca = A-

b: Roztok musí být elektricky neutrální: c(H+) = c(OH-) + c(A-); dosazením z a: c(H+) = c(OH- + ca

c: Platí, že c(H+)*c(OH- = Kw => c(OH-) = Kw/c(H+); dosadíme do b: za OH- a dostaneme:

c(H+) = Kw/c(H+) + ca => c(H+)^2 = Kw + ca*c(H+) => c(H+)^2 - ca*c(H+) - Kw = 0

Analogicky se řeší pOH pro roztoky bází pro nízké koncenntrace.

Stačí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viktoria*
Datum: 15.12.15 17:55

ja potrebujem vypočítať jednotlivé body a preniesť ich potom na krivku. mám teda počítať s danými hodnotami a keď to už bude číslo tak malé, že ho možem takto zmeniť, tak ho zmením, a potom budem len ďalej pokračovať s vypočítanými hodnotami?

Datum: 15.12.15 19:12

Máš přdložených 50cm3 HCl a přidáváš k tomu 0,1M NaOH. Každým přídavkem NaOH se ekvivalentní část HCl zneutralizuje, a současně se o objem přidaného NaOH zvýší objem roztoku. Vypočteš tedy aktuální koncentraci HCl. Protože jde o silnou kyselinu, je c(H+) rovné c(HCl) a pH = -log(c(HCl). Tak budeš postupovat do okamžiku kdy c(HCl) bude menší, než 10^-6mol/dm3. Pak budeš dál počítat kvadratickou rovnicí, jak jsem popsal nahoře. V bodě ekvivalence je c(HCl) = 0 a pH = 7. Další přídavek NaOH vyvolá nějakou koncentraci OH-, c(OH-) = c(NaOH) a v kvadratické rovnici členy, ve kterých je H+ nahradí to c(H+) c(OH-). Tak vypočítáš pOH a odečtením od pKw dostaneš pH. Jakmile c(NaOH) bude větší, než 10^-6, přestaneš počítat pOH kvadratickou rovnicí a budeš počítat pOH = -log(c(NaOH) až do konce titrace. pro každý bod budeš počítat pH = 14 - pOH.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.