Autobaterie napájí zahradní osvětlení

Od: Datum: 13.12.15 21:34 odpovědí: 3 změna: 14.12.15 09:05

Dobrý den,

Našel by se někdo ochotný poradit mi s tímhle zapeklitým příkladem? Děkuji.

Z autobaterie 12V/50Ah hodláme napájet zahradní osvětlení. Napájíme 2 žárovky 12V/24W (označené Hl1 a Hl2), přičemž první je vzdálena 12m od autobaterie, ta druhá dalších 6m za tou první. Žárovky jsou zapojeny paralelně. K dispozici máme izolovanou dvoulinku z mědi - (Cu z fyzikálních tabulek (Ω.m)), průřez vodiče S = 1mm2.

Zakreslete schéma zapojení, označte veličiny (zadané i požadované), proveďte krátký rozbor a naznačte postup řešení.

Určete:

Příkony žárovek PHl1, PHl1 (změnu odporu vlivem teploty, zanedbejte), proudy jednotlivých žárovek IHl1, IHl1; proud zdroje dodávaný do osvětlení I .

Výkon zdroje Pzdr. dodávaný do obvodu.

Dobu svícení žárovek z plně nabitého zdroje (uvažujeme konstantní napětí zdroje při vybíjení).

Výkonové ztráty na vedení ΔPv, úbytky napětí na vedení ΔUv, účinnost přenosu el. energie ze zdroje do spotřebiče (žárovek).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 13.12.15 21:55

Ohmův zákon znáte, z výkonu snadno vypočítáte odpor jednotlivých žárovek, dostali jste zadaná krásná čísla, jde to zpaměti.

Odpor vodičů vypočítáte podle vzorečku, do kterého zadáte měrný odpor mědi, průřez a délku v metrech. Protože to jsou dv vodiče, uplatní se jako odpory R1a a R1b. Podobně u dalšího kusu to jsou R2a a R2b.

Do schématu si zakreslete proudy a uvidíte sám, jaké vám kde tečou. Do první žárovky Ž1 přes první dva odpory a do druhé Ž2 přes součet těch dvou prvních dvou a těch druhých dvou.

atd.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: vladimir*
Datum: 14.12.15 09:01

Děkuju moc :)

Jdu to spočítat.

Od: host*
Datum: 14.12.15 09:05

Vladimíre,

1. pro jednoduchost při výpočtu by stačilo oba odpory obou vodičů sjednotit do jednoho odporu, který má odpor obou dvou vodičů.

2. pozor na to, že napětí pro druhý obvod, tedy druhé žárovky a odporu dalšího vedení, je dané napětím na žárovce Ž1, tedy napětí je snížené o úbytek na odporu R1 přívodního vedení k žárovce Ž1.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.