Učitelka šikanuje děti ve 4. třídě?

Od: Datum: 10.12.15 18:45 odpovědí: 24 změna: 22.12.15 23:14

Ahoj všem, rád bych se vás zeptal na váš názor.

Můj syn navštěvuje 4. třídu základní školy. Letos dostali mladou učitelku (ca. 2 roky po škole) a ta jim, narozdíl od její předchůdkyně, dělá dost naschválů. Stane se, že třeba o přestávce nesmí nikdo opustit místo v lavici jako kolektivní trest za to, že o předchozí přestávce přistihla někoho ze žáků, jak běhá po chodbě. Nikdo nesmí ani o přestávce používat mobil (což je problém, protože já občas teprve během dopoledne vím, kdy budu moct syna vyzvednout a potřebuji mu napsat, kde má čekat), opět kolektivní trest za to, že někde na chodbě nachytala někoho, jak hraje "nevhodnou hru". A takových situací řešených stylem "všichni pykají za jednoho" je alespoň pět do měsíce. Děti nesmějí používat vyzmizíkovatelné tužky, aby viděla, kde udělaly chybu, po rodičích chce, aby denně svým dětem zapisovali do notýsku potvrzení kolik stran z jaké knihy doma přečetli.

Mohu se zeptat, jak byste takovou situaci řešili? Zakroutit jí krkem zatím nechci. Nebo spíš chci, ale ještě počkám...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skolak123874527
Datum: 10.12.15 18:57

Promluvil bych jsem si s ní a pokud by to v ničem nepomohlo, tak bych si stěžoval v ředitelně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.15 18:57

Doporučuji najít školu, kde se děti nebudou učit, poslouchat nebudou muset,na chyby je učitelka nebude upozorňovat, nebudou dostávat úkoly a dostanou jenom samé jedničky.Atd, atd.

Ohodnoceno: 8x
 
Datum: 10.12.15 18:58
avatar

já bych tuto otázku otevřela na nejbližší třídní schůzce - třeba se přidají i ostatní rodiče a učitelka své metody přehodnotí, popř. vám vysvětlí své důvody, a taky se dozvíte názory ostatních rodičů

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.15 18:58
avatar

Dobrý den,

asi byste měla učitelce zavolat nebo napsat email a požádat ji, aby Váš syn mohl během jedné přestávky použít mobil, aby se s Vámi domluvil na vyzvednutí. To musí pochopit.

Co se týče kolektivních trestů, to byste se měla domluvit s ostatními rodiči a hromadně byste měli přesvědčit učitelku, aby potrestala vždycky jen jednoho žáka. Nebo se paní učitelka domnívá, že pak viník bude mít výčitky svědomí, že je s ním potrestána celá třída a už to nikdy neudělá - sice přísná, ale účinná výchova.

Zákaz zmizíkovatelných tužek - to si myslím, že zdůvodňuje rozumným důvodem, a potvrzení o čtení to jsem také musela nosit - myslím si, že je dobrá metoda, tak budou žáci perfektně procvičení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 10.12.15 19:46
avatar

Takže se ty děti nesmí jít ani vyčůrat.když nesmí z lavice o přestávce?To je podle mě poškozování zdraví dětí!

Moje známá dávala do školky svoji 3letou dcerku a šokovalo mě, že prý učitelka straší děti tím, že:" Když budete zlobit, maminka si pro vás nikdy nepřijde!" Mám takový dojem, že v profesi učitelů se občas vyskytnou vyšinutí jedinci,kteří by měli skončit na nějakém léčení.Dcerka mojí známé se z toho v noci budila strachem, že zase bude muset do školky.Vyřešila to tak, že jí nechala raději hlídat u své matky než tohle.

Proto se přimlouvám, řešte to.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.12.15 20:06

Zajímavé. My jsme zrovna na poslední třídní schůzce odsouhlasili, že děti ve škole nebudou vytahovat mobily z aktovek. A nikdo z rodičů s tím neměl problém. Naopak.

Kolektivní vina - ano také mají. A mně se to líbí. Děti nesou potom odpovědnost nejen za chování svoje, ale i svých spolužáků. Od doby, kdy to je zavedeno, mají jako třída, daleko méně průšvihů

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenda2
Datum: 10.12.15 20:14

Nesmysl na druhou. Kolektivní vina neexistuje. To by mému dítěti udělala jen jednou. Jak mohou děti nést navzájem odpovědnost? Co to je za nesmysl? To tedy dětem přejete pěkné věci, jen ne spravedlnost a právo. To si hodně plete.

Tvrdě zasáhněte. Děti si mají užít dětství a ne jako na vojně poslouchat rozkazy a dělat doklady o čtení stránek. To je snad sen !

Ohodnoceno: 2x
 
Od: roman68*
Datum: 10.12.15 20:14

takto se vychovávali děti "hitlerjugend" ! výborná cesta jak vychovat sociopaty-tedy lidi , kteří sami nevědí , co chtějí (nedokáží vnímat vlastní potřeby), ale snaží se zavděčit svému okolí nebo "vyšší autoritě"

jsem příznivce alternativních metod - viz např. Waldorfská škola (exitsuje i gymnázium v Praze, nejn na úrovni základní školy)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: roman68*
Datum: 10.12.15 20:18

a jak jde dětem učení..jakým způsobem je paní učitelka hodnotí -"známkuje", píše hodně poznámky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: roman68*
Datum: 10.12.15 20:29

zmizíkovací tužky-věc názoru...pokud dítě najde samo chybu a samo ji opraví (vyzmizíkuje), pak jaký má takové opatření smysl?

ano paní učitelka má svůj styl, drží je zkrátka - možná si tím kompentuje nedostatek přirozené autority !

vím o čem mluvím- můj syn chodí do 6. třídy a je zajímavé ,že s muži učiteli nemá problém, spíše o nich mluví s určitým respektem..bohužel větší část učitelek příliš u chlapců respekt nemá - soudě dle množství poznámek. a dost dobře také nechápu, proč učitelky (mladší) chodí ve vyzývavém oblečení (minisukně a výstřih) , když mají třídu plnou "puberťáků?

slova jednoho žáka "paní učitelko , vy máte pěkná prsa!" (před celou třídou) .. ..no docela se tomu se svým synem smějeme ! je fajn že je ještě ve věku , kdy mě bere jako parťáka a sdílí se mnou svoje školní zážitky..až na něj přijde puberta, bude to asi jiné a bude se mnou spíše bojovat a zkoušet moje hranice (jako každý syn- povstane proti otci )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.15 20:36
avatar

Kolektivní tresty v pořádku nejsou, vedou k šikaně. Na druhou stranu je občas potřeba být "až moc" přísný - teprve poté, co se děti naučí některá pravidla a budou je automaticky dodržovat, lze polevit. A spousta pravidel je při práci 30 velmi malých dětí naprostá nutnost.

Co se týče mobilu, někde je mají zakázané úplně. Jestli synovi potřebujete napsat, napište, on si to přečte, až skončí vyučování (po obědě v šatně např.) - nebo to z nějakého důvodu nestačí?

Zákaz zmizíkovatelných per je legitimní. Zapisování čtení je běžná praxe.

Jak bych situaci řešila? Zašla za učitelkou a sdělila jí svůj názor. Můžete se jí zeptat, proč některé věci (kolektivní tresty) praktikuje - najdete argument, ve kterém se Vaše názory neshodují a pak jej můžete prodiskutovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 10.12.15 20:39

Šikana je moc silné slovo. Učitelka nic nedělá dětem naschvál, to je nevhoodné pojmenování, třeba má nevhodné praktiky atd.

S mobily souhlasím. I vy nemusíte dítěti volat o přestávce, ale po ukončení poslední vyučovací hodiny.

Dále souhlasím se čtením. Málokteré dítě dobrovolně denně přečte pár stránek, to raději hraje hry na mobilu.

Zmizíkovací tužky bych také nedovolila.

Zbývající tresty nemohu posoudit, nebyla jsem přítomna, to ani vy a znáte podání pouze od vašeho dítka. Ověřte si to u učitelky a třeba změníte názor vy nebo učitelka.


doplněno 11.12.15 22:14:

Barxi - předpokládám, že máte základní školu už vychozenou. Jak ste zvládl školu bez mobilu, bez domácího čtení a bez zmizíkovací tužky? Vždy se chyba přeškrtla a nad se napsal správný výraz. I učitelé takto opravují chyby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barx®
Datum: 11.12.15 19:25

Pardon, ale zakazovat dětem mobily? Neříká, že by na nich měly být celou přestávku a jen do nich čučet, ale proč jim je striktně zakazovat? To mi přijde trochu nesmyslné, nemyslíte? Co když se v rodině něco stane? Co když se s tím rodičem to dítě musí na něčem domluvit? Ano, mobily by neměli být při výuce zapnuty, ale zakazovat jim je? Tak s tím rozhodně nesouhlasím.

A co za smysl má, dennodenně to dítě k tomu čtení nutit? Stejně ho to nebude bavit a akorát mu ho ještě zošklivíte. Musí si k tomu čtení najít cestu samo a když se tak nestane, bohužel, s tím nic neuděláte. Jedině tak, že ho zavřete do místnosti jen s knihou, ale tak nevím no.

A zakázat zmizíkovací tužky? A k tomu máte jaký důvod? Takže podle vás by tomu mělo být tak, že když se dítě nedejbože splete, má to přeškrtat? Není náhodou lepší, když to vyzmizíkuje/vygumuje?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.15 22:33

ad zmizíkovací tužka. moje děti taky měly na prvním stupni zakázané gumování či zmizíkování. důvod: většina dětí to stejně esteticky nedává a akorát dochází k dírám v sešitech při nadměrném tlačení při gumování/zmizíkování a následném přepisování. jinak já třeba taky v zaměstnání nesmím používám tužky nebo zmizíkovatelná pera a pokud se spletu, chybný zápis musím lehce přeškrtnout a napsat opravu a ne se ho snažit nějak "zamaskovat", takže to není jenom u školáků

ad mobily - když se rodiče musí s dítětem na něčem domluvit, mohou poslat SMS, kterou si dítě přečte po skončení vyučování nebo zavolat v té době. pokud se v rodině stalo něco tak strašně důležitého, že je potřeba dítě vyrušit ze školy a nepočká to do konce vyučování, tak je možné dítě kontaktovat prostřednictvím učitelky - ostatně, při takové naléhavosti, která do konce vyučování nevydrží, bych si představila jedině to, že dítě musí jít ihned z vyučování, a to by stejně bylo potřeba učitelku kontaktovat. mmch mobily mají dobře vyřešné na oddílových schůzkách, kam chodí moje dítě - pokud někdo v jejím průběhu sáhne po mobilu, hned si za trest zvyšuje svoji kondičku tělesným cvičením

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurda
Datum: 22.12.15 21:54

Tak podle vás ´´barx´´ by Vaše dítě nemuselo nic...a sousedovic Toník zase musí vše ...a jeho kamarádka Janička zase jenom něco...

Už teď lituju učitelku...Na všechny musí být stejný metr...jinak to děti nepochopí..že druhý musí a další ne...

Pak jedině si najděte jinou školu...nebo jiné alternativní soukromé doučování...Učitel je také jenom člověk...nemůže převychovávat a doučovat každé dítě které nemají svý rodičové ze svého vytíženého času učit..

samozřejmě nic se nemá přehánět...

zravim

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 10.12.15 21:29

To by se mi taky nelíbilo. Nedivím se Vám. Přestávka je od toho, aby si dítě došlo na záchod nebo si zakouslo svačinu. Tohle jsem ve škole, naštěstí, nezažila. Učitelka to přehání s výchovou. Domluvila bych se s ostatními rodiči a ozvala se na třídních schůzkách třeba. Pokud budou za dlouho, tak dříve. Kolektivní vinu taky neschvaluju. Co když ten jedinec, který zlobí tu vinu nemá a nenese zodpovědnost nebo to bude dělat dál a naschvál, když se dá hezky schovat v kolektivu. Ne každý má pocity viny. Odnesou to nevinní, bohužel. Má potrestat toho jedince a ne všechny jako to bylo ve třech mušketýrech. Všichni za jednoho. Tohle nejsou Tři mušketýři. Navíc to byli aspoň tři kamarádi. Ale v kolektivu nejsou všichni kamarádi. To bych jí řekla.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: barx®
Datum: 11.12.15 19:16

Zkuste si s ní nejdříve promluvit, poptejte se rodičů, zda mají stejný problém jako Vy. Poté můžete jít za ředitelem/ředitelkou, protože určitě budou klást větší význam vaší stížnosti, pokud vás tam zavítá víc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 11.12.15 22:48

Už jste to řešil ve škole? Proč ne, když se vám to nelíbí? Čeho se bojíte? Něco co uvádíte je od ní blbost. Za našich let nikdo nevěděl, co je to mobil. Jeho užívání řeší škola, víte co je ve školním řádu? Vyzmízíkovat si chyby? Není to podvod? Rodiče by měli kontrolovat děti, jaké mají výsledky, jak se učí, to by mi nevadilo, mají tak přehled. Šel bych a komunikoval.
Jeden za všechny, všichni za jednoho neznáte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.15 22:54

Kdo odsuzujete paní učitelku , doporučuji projít se o přestávce po chodbě školy, rozhlédnout se v okolí školy, když jdou děti domů, v MHD atd. I v té čtvrté třídě by většina reptajících rodičů učit nechtěla. Za daných okolností je učitel v neštastné roli . Dítě si vůči němu může dovolit mnoho, až přespříliš a on nemá pravomoce se bránit. Nedivte se potom paní učitelce, že někdy se pokusí srovnat žáky i těmito způsoby.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 11.12.15 23:00

Tak, znal jsem jednoho zástupce řiditele, který říkal, Buďte nároční, ale bacha at´ nenarazíte. Vedení se za učitele nepostaví. Chudáci učitelé. co si dnes děcka dovolí. Kajne discipline.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: ht
Datum: 22.12.15 21:12

já to vidím podobně, ty mladé neumí pořádně učit.jsou extrémně přísné,naši kluci měli mladé a nikdy to nebylo ok.jsem spokojená, když dostanou raději starší a zkušenější.taky měli kolektivní tresty-s tím mi pije krev.pera naši mohli mít a děkuji za to, protože to jejich písmo, je děs.mobil nechápu, proč nemohou o přestávce mít,pšěkná blbost, když něco potřebujete,jste vháji.já bych dala dítě jinam je tolik škol,ta naše je taky vyhlášená jak je blbá, ale mají to blízko,kdyby ne, už by byli jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fjbf
Datum: 22.12.15 21:31
Zákaz přestávky mi přijde ujety, jinak mi to přijde normální. Zprávu na mobilu si může přečíst po vyučování.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.12.15 21:42
avatar

Zdravím. Paní učitelka je zřejmě velice ambiciózní a snaží se podřídit si děti pozicí síly, moci.

Jak bych to řešila? Kontaktovala bych ostatní rodiče, zda mají taky takové potíže. A potom bych navštívila ředitele školy, pokud možno s těmi dalšími rodiči. Potvrzení rodiče, co dítě doma udělalo, je formou zpětné vazby, aby proběhlo skutečné učení a jakási spolupráce škola-rodič. Ovšem denně je to kapku přehnané. Zákaz zmizíkovatelných per je snad logický - děti se učí psát správně... když to někde opíší a všechno si vyzmizíkují a opraví ještě před odevzdáním, ztrácí např. diktát jaksi smysl.

Na druhou stranu - je to všechno pravda? Nevymýšlí, nepřikrášluje si syn takhle náhodou? Opravdu nesmějí ani o přestávce používat mobily (to je všechny každou vteřinu hlídá, jestli nemají v ruce mobil?) a musí sedět v lavicích? Učitelka si nejde pro učivo na další hodinu, nejde na záchod, pro čaj...? Tohle info máte jen a pouze od svého syna? Děti mají často velkou fantazii a rodiče bohužel skočí na všechno. Co další děti, mají taky problém? Jejich rodiče o tomto vědí, mluvila jste s nimi?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 22.12.15 23:14

Bez emocí. kolik pravdy jste se dozvěděla od svého dítka?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.