Směr proudu v tranzistoru

Od: Datum: 08.12.15 08:45 odpovědí: 8 změna: 08.12.15 17:02
avatar

Dobrý den, jaký je prosím směr proudu v tranzistoru? Na této stránce

http://www.realisticky.cz/ucebnice/02%20Fyzika%20S%C5%A0/04%20Elekt%C5%99ina%20a%20magnetismus/03%20Polovodi%C4%8De%20a%20z%C3%A1klady%20elektroniky/04%20Tranzistor.pdf

je, pokud to chápu správně, v obvodech zakreslené, že proud přitéká bází a kolektorem, ale v části, kde je vysvětlené, jak tranzistor funguje přitéká proud emitorem a odchází bází a kolektorem,

Moc děkuji


doplněno 08.12.15 09:05:

Je v obvodech zakreslen PNP tranzistor a vysvětlen NPN tranzistor?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 08.12.15 09:07

Můžteš tu pasáž ocitovat, kde něco odtéká bází? Všechny jsou tam NPN, šipka v emitoru ven.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 09:11
avatar

doplněno 08.12.15 09:14:

2. obrázku přichází proud od + (bází a kolektorem), proč je pohyb elektronů opačný a nevychází emitorem? Děkuji

Od: host*
Datum: 08.12.15 09:19

Ta schémata kreslil nějaký teoretik, učitel, prakticky je to blbost. Můžete sama podle předchozích znalostí usoudit, že když má proud téci od kladného pólu zdroje k zápornému, tedy od + k -, protéká ve vašem obrázku proud tranzistorem od + pólu do kolektoru tranzistoru, proteče tranzistorem ve směru kolektor-emitor a z emitoru do anody LED (svítivé diody), proteče touto diodou do její katody a z katody do záporného pólu zdroje. Obvod je uzavřený.

Ve vašem prvním obrázku bez zapojené báze je tranzistor zavřený, proud tranzistorem neteče, LED nesvítí.

Na horním obrázku na další straně už je do báze přivedený proud, který tranzistor otevře a LED rozsvítí.

Na dalším obrázku je místo předpěťového odporu mezi + a bází zapojena opět LED, která je v propustném směru a do tranzistoru tedy poteče proud do báze IB, který v tranzistoru otevře cestu mezi kolektorem a emitorem, a tím se uzavře druhý obvod, tedy + zdroje, kolektor tranzistoru, skrz tranzistor, emitorem ven, žárovka, záporný pól zdroje.

Je to pěkná pitomost, protože autor malovánek vůbec neuvažuje technické parametry zdroje (napětí baterie), LED, žárovky, atd.

LED jsou kontruované tak, že svítí při průtoku proudu touto diodou obvykle 20 mA (samozřejmě jsou i LED s menším proudem, například 2 mA). Při tomto proudu je na přechodu mezi Anodou a Katodou LED napětí zhruba 2 V (červená, žlutá, zelená), u bílé, modré, smaragdově zelené a dalších kolem 3 V až 3,5 V, víc se dá najít v katalogu. To znamená, že se LED nesmí jen tak připojit ke zdroji, když ji dáte k ploché baterii, žlutě blikne a to je konec... šmytec, což učitelé nechtějí řešit. Proto se před LED vkládá omezovací odpor, jehož výpočet je jednoduchý, ale není to součást vašeho dotazu.

V obrázku s LED zapojenou do báze by to mohlo fungovat, protože LED je zapojená v propustném směru. Teče jí proud od + přes LED do báze a přechodem báze-emitor do - zdroje. Když použijete tak zvanou samoblikací LED do auta na 12 V, zvolíte napájecí napětí 12 V (akumulátor v autě), poteče touto LED při blikání proud 20 mA, což je také proud báze. No a když dáte do obvodu kolektoru tranzistoru 12 V žárovku do auta 5 W, chtěla by odebírat ze zdroje zhruba 0,5 A, což je 500 mA a to je 500:20=25 krát víc než je proud báze. Pokud bude mít tranzistor zesílení alespoň těch 25, žárovka bude fakt blikat v rytmu samoblikající LED v bázi.

Škoda že učitelé téma tranzistorů neprobírají také prakticky, ale blbnou žáky obecnými zdroji, proudy, atd...


doplněno 08.12.15 09:34:

Tranzistor si technici představují jako dvě diody zapojené proti sobě. Jednoduchá zkouška tranzistoru dobrý- špatný je změření diody mezi Bází a Emitorem buď zkoušečkou diod, na dobrém přechodu je napětí u Si (křemíkových tranzistorů) asi 0,65 V. Totéž u diody mezi Bází a Kolektorem (je propustná v tomto směru, ve druhém musí být nepropustná).

Z diod nelze tranzistor vyrobit, tohle je jenom test diod přechodů. Když technik naměří v obou směrech některého přechodu 0 ohmů nebo nekonečno, je tranzistor vadný.

Proud Ib přechodem mezi bází a emitorem otevře tranzistor mezi kolektorem a emitorem jako vodovodní kohoutek, kterým pak teče větší proud. Tolikrát větší, kolik je zesilovací činitel tranzistoru, nebo ho otevře naplno a pak už kolektorem teče co to dá.

doplněno 08.12.15 09:40:

tranzistor NPN a přechody diod B-E a B-K v propustném směru

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.15 09:24
avatar

Mockrát děkuji a jak se prosím vysvětlí zesílení proudu? V tom odkazu je to dobře vysvětlené, ale nesedí to na směr proudu. Jak se to prosím upraví, aby to bylo správně? Děkuji

Od: hm®
Datum: 08.12.15 10:52
avatar

Podrobně jsem to nezkoual, ale co ti nesedí na směru proudu? "Směr proudu" byl dohodou stanoven "od plusu k mínusu". Ale elektrony, jako záporně nabité částice, se samozřejmě pohybují od mínusu k plusu (tedy opačně, než je "směr proudu"), a díry, jako kladně nabité fiktivní částice, se "pohybují" od plusu k mínusu, tedy shodně se "směrem proudu".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: roman68*
Datum: 08.12.15 11:14

přiznám se , že dosud nemám v tomto jasno..jak je to s tím "proudem" !

jednou se jedná o tzv. vodivostní proud nebo jednou jsou předávány jen energetické"pulsy" (dominový efekt)?

domnívám se, že vše je jen zjednodušující model pro naši mysl..ale hlavně že to v praxi funguje

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.15 12:38
avatar

uvnitř ve schematické značce tranzistoru vidíte šipku.

Tato šipka označuje elektrodu emitor a zároveň ukazuje směr proudu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.