Fázový posun

Od: Datum: 07.12.15 18:32 odpovědí: 5 změna: 08.12.15 08:19

Co znamená, že jsou vlny ve fázi?

Když nakreslím např. graf funkce sinx , tak ta jakoby druhá vlna musí být uplně stejná?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.15 18:44

stejná,ale na ose x posunutá o danou /spočítanou/ vzdálenost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 19:32
avatar

pokud jsou sfázované - jsou totožné (využívá se toho například při připojení generátorů k síti), pokud je fázový posuv tak jsou stejné, jen posunuté o deltaφ=φ1-φ2

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 07.12.15 20:23

Druhá vlna nemusí být stejná. Jenom se obě porovnávané vlny musejí shodnout na společném začátku, na průchodu nulou. Obě mohou mít stejný kmitočet, ale různou amplitudu, nebo dokonce tvar průběhu, například sinusovka a obdélník nebo pila.

Druhá vlna může mít několikrát vyšší kmitočet, například dvojnásobný, říká se jí 2. harmonická, nebo třeba i 10x vyšší kmitočet, ale vždy by měly začít ze stejného bodu, od nuly, shodně.

Podívejte se na stránku http://homen.vsb.cz/~ber30/te…anatomie/pistaly_akustika.htm , na graf pod textem "Na dolním grafu v animaci jsou postupně zobrazovány harmonické v pořadí 1. 2. 3. 4. 5.." kde je pěkně vidět základní sinusovka a pak vyšší harmonické, které nejsou fázově posunuté.

Jestli máte ve škole k dispozici osciloskop a dva generátory kmitočtu, zkuste se podívat na Lissayousovy obrazce, jak se projeví posun fáze a jak vypadá, když jsou oba kmitočty ve fázi. Pro kmitočty s poměrem 1:1 a další poměry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.15 08:19
avatar

představ si veslaře na dvojveslici. Oba zabírají pěkně najednou a stejným rytmem. Vědecky by se řeklo, že veslují ve fázi. Pro vlny platí totéž.

Ale může se stát, že některá vlna má sice stejný kmitočet, ale začíná opožděně. Pak se řekne, že je fázově posunutá. Mrkni se na obrázek. Modrá je sinusovka. Červená je taky sinusovka, ale fázově posunutá a 90 stupňů.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.