Zapojení tranzistoru

Od: Datum: 06.12.15 23:50 odpovědí: 10 změna: 08.12.15 12:46
avatar

Dobrý den, jaké je prosím nejjednoduší zapojení tranzistoru? Je nějaké jednoduší než toto? DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 07.12.15 00:00

NE, jen samotný tranzistor, ale to už nejde o obvod, to zapojení, jen o součástku. Vstup. zdroj, tranzistor, výstup, zátěž.


doplněno 07.12.15 11:54:

To je principiální schema, tak se to ve skutečnosti nezapojuje, najdi si jakékoliv schema kde je tranzistor - zesilovač, oscilátor, spínání, rádio... Nevím jak dnes, ale kdysik byly knížky s popisem jak to v obvodech pracuje (Melezinek). Pokud to myslíš vážně, zajdi do knihovny, čítárny, i v literatuře pro radioamatéry byly popisy pro začínající. Kdysi i Domácí pořeby vydávaly sešitky. Nebo pokusničit, najít kroužek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 00:47
avatar

Toto zapojení je vlastně tranzistor jako zesilovač proudu.Zesilovače s tranzistorem jsou určeny spíše jako zesilovače napětí.

Tranzistor může být zapojen se společným emitorem,nebo se společným kolektorem.Ještě větší uplatnění se najde u zesilovačů střídavého napětí.Vše lze vyhledat na webu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.12.15 01:10

Jedině už jen tak, jak jsem načrtl. Je to i přesnější, v přístrojích (třeba i v mobilu) máš taky jen jednu baterku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.15 12:46
avatar

Za takovéto schémátko dostanete pětku, protože ve chvíli kdy se vaším způsobem zapojený tranzistor otevře, vznikne zkrat na zdroji. V lepším případě vybijete zdroj, v horším případě spálíte zdroj, tranzistor i ten miliampérmetr.

Nahoře musíte předřadit odpor do kolektoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 01:26

Ješte je možné přímo spojit bázi s kolektorem. Takové zapojení se používá jako "ostrá" dioda, nebo v proudových zrcadlech.Ale pak se nejedná o klasické zesilující zapojení se vstupem a výstupem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.12.15 07:10
avatar

Děkuji a stačí prosím nakreslit tohle?

Od: host*
Datum: 07.12.15 10:30

Škola děti blbne podobnými schématy, jaké uvádíte. I malý kluk v elektrotechnickém kroužku zapojí tranzistor do obvodu podle schématu a pak podle něj se podívá a třeba i dumá, jak to funguje. Dva zdroje ve vašem schématu, stejně jako kolečko s nápisem µA (což ani nedovedou přečíst, možná to čtou jako mikroá, nebo míá) a další kolečko mA, červené šipky a další nesmysl jako je čárkovaná šikmá čárka s puntíkem podle rovné čárky dole ve schematu, děti jenom blbnou. Ale pan učitel to tak asi učí už od roku 1948, kdy byl tranzistor vynalezen a podobně popsán.

Podívejte se na obrázek schématu tranzistoru zapojeného tak zvaně se společným emitorem, například na http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/349-zesilovac nebo ještě lépe na obrázek na https://cs.wikibooks.org/wiki/Praktick%C3%A1_elektronika/BJT_Tranzistory

Základem je tranzistor s vývody pojmenovanými Kolektor, Emitor a Báze. Všimněte si šipky ve schématu. Když jde šipka ven, je to tranzistor NPN (negativní, pozitivní, negativní), což je nejobvyklejší druh tranzistoru, původní nejstarší germaniové bývaly PNP se šipkou dovnitř. Šipka naznačuje směr proudu do tranzistoru.

Nejobvyklejší je připojení zdroje (například baterie) tak, že Emitor je připojený na záporný pól zdroje a kladný pól zdroje se přivádí na kolektor, například na druhém obrázku +6 V. Protože tranzistor je v podstatě spínací prvek, něco jako polovodičový vypínač, je třeba do kolektoru zapojit nějaký zatěžovací odpor, nebo jako na druhém obrázku žárovku, nebo u spínaných obvodů relé, prostě něco, aby do tranzistoru netekl plný proud ze zdroje.

Tranzistor je trošku jako vodovodní kohoutek. Když na bázi není žádné předpětí, do báze neteče žádný proud, je tranzistor zavřený, kolektorem do tranzistoru neteče žádný proud. Když se do báze začne pouštět, například přes odbor mezi + a bází, někdy se označuje jako RB, nějaký proud, začne se tranzistor otvírat. Jak moc se otvírá, určuje právě proud tekoucí z báze do emitoru a tím strhává mnohem větší proud tekoucí z + přes odpor v kolektoru RK do emitoru.

Tím se dostáváme k zesilovacímu činiteli tranzistoru, který říká zhruba kolikrát je proud IK větší než IB, tedy kolikrát tranzistor zesiluje.

Je to na dlouhé povídání, ale to asi berete ve škole. Zkuste dát upřesňující dotaz.


doplněno 07.12.15 11:22:

Na ukázku jsou schémata nakreslená úmyslně v obyčejném kreslicím programu Malování ve Windows.

1. obrázek obecné zapojení tranzistoru

2. obrázek - zapojení měřicích přístrojů - mA měří proud kolektorem, µA měří proud báze v mikroampérech, tento proudu je malý

3. obrázek - směr proudu Ib - proud báze do emitoru a Ik - proud kolektoru tekoucí také do emitoru. Proud emitoru Ie = Ib+Ik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 12:23
avatar

Mockrát děkuji, zítra mám na polovodiče prezentaci (mám s tím ostatní seznámit já) - naposledy jsme se to učili před sedmi lety a docela jsem to už zapomněla. V starém sešitě jsem našla 2. obrázek, který jsem do tématu vložila, a v učebnici 1. Mockrát děkuji za vysvětlení. Jaký by prosím bylo nejlepší - nejjednodušší na pochopení, nakreslit obrázek tranzistoru, je lepší ho nakreslit v obvodu? Děkuji

Od: host*
Datum: 07.12.15 15:21

V prezentaci můžete vtipně použít sekvenci vývoje v podobě modifikace jednoho obrázku, chtělo by to udělat ho tak velký, aby do něj šlo vkládat.

První, jen tak slepý - obrázek zapojení tranzistoru NPN se zatěžovacím odporem v kolektoru a předpěťovým odporem v bázi. Pak pronesete větu, že "jednotlivé součástky je zvykem označovat", kliknete na druhý obrázek, což bude stejný, ale pouze se do něj doplní písmenka C (kolektor), B (báze) a E (emitor), k rezistorům přijdou označení RK nebo R1, jak je libo a RB nebo R2. Pak můžete slovně tyto značky popsat. Nezapomenut i na tranzistor T1. K němu můžete říci, že je typu NPN (k tomu se rýmuje "šipka ven"), zapojený se společným emitorem. Při tom můžete ukazovátkem ukázat na společnou zemní sběrnici vedoucí od zemní svorky u vstupu, přes připojení přívodu od emitoru až k zápornému pólu zdroje.

V dalším kroku kliknete a objeví se váš původní obrázek pouze doplněný o šipky vedoucí od předpěťového odporu v bázi do báze a emitorem ven a označené IB opět s výkladem, že se jedná o proud takoucí bází, který tranzistor otevírá. Další šipka povede od + zdroje skrz zatěžovací odpor (nebo rezistor, jak jste zvyklá) RK do kolektoru tranzistoru a skrz tranzistorem, který vychází emitorem a teče do záporného pólu zdroje.

Další kliknutí a tento obrázek můžete změnit tak, že místo proudů se objeví obrázek s voltmetry. Jeden V-metr zapojený mezi kolektor a zem, který bude měřit UK, tedy napětí na kolektoru a druhý V-metr zapojený mezi bázi a zem, který bude měřit napětí UB. Zde vyřknete základní a dost zásadní informaci o tom, že na přechodu křemíkové diody nebo i přechodu mezi bází a emitorem je u otevřené diody nebo tranzistoru napětí asi 0,65 V, který bývá uvedený v katalogu a se kterým by se uvažovalo i při dalších výpočtech, což by překračovalo rámec vaší přezentace.

Ale vyřknete další zajímavost, že čím větší proud teče otevřeným tranzistorem, tím větší je úbytek napětí na zatěžovacím odporu RK a tím menší je napětí na kolektoru.

Pokud máte dost času a nějakého šikovného kolegu, můžete na stole sestavit jednoduchý obvod s tranzistorem, žárovkou do baterky 3,5V/0,3A, plochou baterií 4,5V a odporem a trimrem (proměnným odporem) zapojeným v bázi a předvést, jak je tranzistor bez předpětí zavřený, kolektorem ani žárovkou neteče žádný proud a na kolektoru bude plné napětí jako na zdroji. Postupným snižováním odporu trimru se zvyšuje proud do báze a žárovička se začne rozsvěcet, až se rozsvítí naplno. Přitom napětí na kolektoru klesne na minimum, tranzistor je otevřený. Zvědavcům můžete dát sáhnout, že je tranzistor mírně teplý.

Pak můžete zdůvodnit velikost odporu v bázi. Nesmí být nulový, protože pak by přechod mezi bází a emitorem uvnitř tranzistoru shořel. Stačí pouze tak velký, aby otevřel tranzistor, což záleží na proudovém zesilovacím činiteli tranzistoru. A zdůvodníte, proč je před trimrem v sérii ještě rezistor. Je to taková ochrana proti blbosti ("fool proof"), aby i při trimru nastaveném zcela na minimum netekl maximální proud, ale omezený pouze na velikost, kterou dovolí ochranný odpor.

Případně to nemusíte předvádět a prezentovat v reálu, ale udělat sérii (stačí tři až pět fotografií tak, aby bylo vidět na žárovku i na voltemetry) fotografií a vložit do prezentace.

Z webu si také můžete stáhnut fotografie nejrůznějších tvarů, typů a pouzder tranzistorů a na ukázku nějaký katalogový list s řádkem typických hodnot, tedy maximálním napětím UCE, UBE, maximálním proudem IK, IB, maximální kolektorovou ztrátou, tedy výkonem Ptot nebo Pmax, zesilovacím činitelem h21E, odkazem na typ pouzdra, zapojení vývodů u pouzdra, atd.

A dál se můžete zmínit o dvou cestách použití tranzistorů a) jako spínacího prvku - ukážete zapojení se žárovkou a kopii téhož obrázku, jen do něj vložíte místo žárovky relé, b) jako zesilovacího prvku - ukážete totéž zapojení, ale doplněné o vazební kondenzátor na vstupu a vazební kondenzátor na výstupu, aby do tranzistoru a z tranzistoru tekl pouze střídavý signál a další obvody tranzistor neovlivňovaly.

Nakonec můžete vložit nějaké složité schéma tranzistorového zesilovače nebo čehokoliv s tranzistory jako ukázku praktické aplikace.

Jejda, je to moc dlouhé, omlouvám se, chtělo to větší stručnost...


doplněno 07.12.15 15:32:

V prezentaci uděláte jednu stránku o obrázkem, kliknete na kopírovat stránku a ona se vám překopíruje i s pozadím, i s obsahem a jenom do něj vložíte změněný obrázek, přesně na stejné místo. Tím si ušetříte čas a obrázky vypadají stejně, jenom se v nich změní pár maličkostí a prezentace se lépe sleduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.15 17:47
avatar

Mockrát děkuji za perfektní odpověď

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.