Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, pomohl by mi prosím někdo s tímto úkolem?
Standardní fotbalový míč o hmotnosti m [g] volně padá z výšky h1 [m] a odrazí se od země do výšky h2 [cm].
a) O kolik se zmenšila jeho celková mechanická energie?
b) Na jakou energii se tento rozdíl přeměnil?
c) O kolik se zmenšila rychlost při druhém dopadu?
Nevím jaké vzorečky použít.
Když jsem si vypočítal energii kinetickou a energii potencionální abych mohl zjistit celkovou mechanickou, obě energie mě vychází stejně, což si myslím, že je blbost :/
Takže si vypočítám 1. celkovou mechanickou energii, ve které budu dosazovat h1, poté 2. celkovou mechanickou energii s h2 a odečtu od sebe?
A přeměnila se na energii kinetickou?
A to o kolik se zmenšila rychlost při druhém dopadu vypočítám podle vztahu v=√2*g*h s dosazením h2?
Tedy, aby to tazatele nezmátlo, při jednom pohybu mezi dopady, ten dopad samozřejmě část mechanické energie "ukradne" , na to se právě ptáme.
A váš navrhovaný výpočet udává ruchlost v okamžiky druhého dopadu, vy ji musíte odečíst od první dopadové rychlosti.
Na jakou asi? To je dost univerzální, na enerdii elektrickou asi ne, při zmačknutí lze zvažovat pružnost a stlačení míče, ale po odrazu se míč zase uvolní, tak asi nezbývá nic jiného než tepelná energie, Čístečně se asi zahžeje míč, něco unikne do okolí do vzduchu.
Ještě by mohl kantorovi tvrdit, že míč při dopadu hlasitě pleskne, takže se energie přemění na zvukové vlny. I když i ty skončí jako teplo.
Ta tepelna bych rekl je az v druhem sledu. Primarni bude deformacni energie, ktera se premeni na tepelnou.
Asi ano. Ostatně jsem to tam taky napsal, asi jsem to měl víc zdůraznit. Jak sám říkéte zase vy, ta doformační nenergie je přechoodový stav.
Myslím, že se hluboce mýlíte. Při dopadu se míč na okamžik zastaví. v tom okamžiku je jeho potenciální i kinetické enerdie nulová a přeměnila se (v ideélném případě pružného rázu všechna) v energii, akumulovanou v pružné deformaci (jak? Vlaastně i zde figuruje kinetická a potenciální energie; při deformaci se části míče pusunují proti vnitřnímu napětí, tím konají práci, která se změní v energii "natažené pružiny", tedy detormařní energii, ale to trozhodně není ta ztracená enerfie, na kterou se ta úloha ptá. V zápětí se míč začne narovnávat, vracet tu naakumulovanou energii zpátky opět v bodobě kinetické energie, tentokrát realizované rychlostí v protisměru. V ideálním případě akumuluje a následně vrátí všechnu mechanickou energii, kterou míč původně nesl a míč odskočí do původní výšky. V reálném případě k úplnímu vrácení nedojde a část se jí "ztratí", terdzu různými mechanismy (které na této úrovni nezanaliyujeme, mimochodem, teoreticky se na tom může podílet i tření, třeba díky odporu vzduchu nebo o podložku). A to je ten zbytek, který se tedy přemění v teplo – v co jiného? Ta energie zvukových vln snad jedině přichází v úvahu.
Vlastně teoreticky vzato by bylo možné uvažovat ještě rychlost, kterou míč udělí zemi v rámci pruřného rázu, ale pochybuji, že tohle jo to, co úloha vyžaduje. ALe doporučuji tazateli, ať se nad tím zamyslí a sám si to vyhodnotí.
Vlastně
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.