Daň./nedaň. příjmy a výdaje-jak jerozpoznat

Od: Datum: 02.12.15 00:27 odpovědí: 6 změna: 03.12.15 20:20

Dobrý den

chtěla bych moc požádat o radu. Jak poznám, zda účetní případ je daňově uznatelný, nebo ne, tzn. daňový příjem či výdej/nedaňový příjem či výdej. Mám pár základních příkladů vypsaných, ale jakmile se naskytne nějaký jiný, tak většinou nevím, co je správně. Prostě to nepoznám a jediné, co mi pak zbyde, je si tipnout. :( Neexistuje nějaká např. obecná rada, jak se to dá poznat? Nebo alespoň, zda existuje třeba nějaký rozsáhlý seznam vypsaných případů.

Děkuji za ochotu a pomoc. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 03.12.15 07:47
avatar

Dobrý den, poznáte to až v souvislostech a dle dalších informací o druhu podnikání.

Obecně - daň. uznatelné je to, co má přímou souvislost s oborem podnikání a je to nutné i cenově přiměřené. Např. řemeslník si pořídí nové montérky, tak je to daň.

uznatelné. Ovšem, když si manažer pořídí nový oblek, tak to může F.Ú. uznat, ale také nemusí.

Potom jsou případy jasné. Např. kožich pro manželku není daň. uznatelný, když pán podniká v oboru vyvážení fekálií a ještě je ve ztrátě . Jinak na to přijdete až praxí. Zdravím!

doplněno 03.12.15 20:13:

S tím darem je to sporné, resp. zase záleží na souvislostech. Když např. majitel velkoskladu s technikou do kuchyně koupí dar někomu, kdo je jeho obchodní partner (F.O.), který odebírá jeho zboží a prodává v maloobchodě, tak bych to viděl jako daň. uznatelné (pokud to bude i přijatelné cenově).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.12.15 09:36

vždy se zamyslete nad tím, zda VÝDAJ (věc, služba atd.) je potřeba k tomu, aby OSVČ mohl podnikat. Takže dá-li si lednici do výdaje zedník, tak to ASI výdaj nebude. Dá-li si lednici majitel restaurace, tak to výdaj MَE být. Nelze jednoznačně udělat tabulku - toto jsou VŽDY výdaje. Třeba takový majitel restaurace těžko obhájí nákup lednice 8 x za každý rok. Toto rozpoznávání a umění se v tom pohybovat dělá z OBYČEJNÉ účetní PANÍ účetní.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: sharon
Datum: 03.12.15 19:42

Děkuji za odpověď. A mohl byste mi, prosím, ještě poradit, zda je úrok z účtu a poplatky bance spíše daň. uznatelný či neuznatelný? Že by uznatelný? A když koupí dárek své kolegyni, tak to asi nebude uznatelné, nebo ano? Když by to byla FO zabývající se prodejem zboží, např. spotřebičů do kuchyně?

Děkuji.

Datum: 03.12.15 20:00

ano, úroky a poplatky jsou znatelné. No, s tím darem pro kolegyni. Záleží, co je to za dar.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 03.12.15 20:20

je dobré přečíst si zákon o dani z příjmů. No tak teda aspoň §§ 24,25 . tak např. o tom daru, § 25, odst. 1, t)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp
Datum: 03.12.15 20:04

Prostě každý výdaj, který vede k dosažení zisku, je daňově uznatelný. Pro mě je to třeba dovolená, protože pokud bych si neodpočinul, tak dalšího zisku nedosáhnu. Samozřejmě to mě žádný FÚ neuzná. Ve firmách se toto třeba řeší školením na nějakém exotickém ostrově. Takže logicky. Záleží v jakém oboru podnikáte a jak si výdaje dokážete obhájit. Dejte nějaké příklady, pak je možné reagovat, jak to třeba já osobně vidím.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.