Slovní úloha na výpočet úhlové dráhy?

Od: Datum: 22.11.15 20:06 odpovědí: 3 změna: 23.11.15 02:03

Dobrý večer, mám problém s jednou úlohou a potřeboval bych poradit. Nejlepší by bylo, kdyby mi někdo napsal celý postup při výpočtu úlohy. Budu moc vděčný. Předem Vám všem děkuji.

úloha:

Vypočtěte délku oblouku, který opíše koncový bod delší ručičky dlouhé 10 cm velkých nástěnných hodin, uplyne-li 20 minut.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.15 20:08
avatar

Odmysli si ten guláš kolem. Je to třetina obvodu kružnice, poloměru 10 cm.

I přesto, že ručička hodin má protizávaží, takže od bodu otáčení má ještě kus na druhé straně. To je tak, když úlohy vymýšlejí sociální inženýři.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: host*
Datum: 22.11.15 20:10

Nakreslete si to a uvidíte přehledně z čeho můžete vyjít. Předně si všimnete, co asi tak v kružnici představuje ručička od středu k obvodu ciferníku. Za druhé jistě umíte vypočítat obvod kružnice. Za třetí si zjistíte, jakému dílu z celkového obvodu odpovídá doba 20 minut. A až to vypočítáte, budete moci zkusit, jak velkou dráhu uběhne ručička za jednu minutu a od toho se odpíchnete a umíte vypočítat jak velkou dráhu uběhne ručička z libovolní počet minut.

No a jestli jste pídivý, zkuste si zjistit, jak velkou ručičku mají třeba velké věžní hodiny a zkuste si to, co jste se naučil aplikovat i na velké hodiny.

doplněno o pár minut později: ernie byl rychlejší a stručnější

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ctenar*
Datum: 23.11.15 02:03

(2/3)π.10cm = 20,94cm

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.