Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Speciální jednotky

Od: loler odpovědí: 6 změna:

Ahoj, chci se zeptat, jestli měli Němci v 2. sv. podobné jednotky jako třeba Commandos, a jeslti jo, tak jaké. Sám vím jenom o Skorzenyho plánu převléct vojáky do amerických uniforem. Bylo ještě něco takového? Díky

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar promon

Existovaly - takhle narychlo mě napadly SS -Brandenburg, ale určitě nebyly jediné. V rámci SS bojovali i třeba Finové, kteří metodami partyzánského boje napadali např. murmanskou železnici a pod.

loler
hodnocení

Díky přesně to jsem hledal. Mimochodem proč nosili v létě kabáty? Nikde to nemžu najít. Díky

trtr

Zdravím, např. Wervolf. To je také noční můra hledačů s detektorem kovu. Pokud někdo najde bednu po Werwolfu, tak je prý vždy podminována tak, že to srovná se zemí menší vesnici, tak bacha žádné staré bedny v lesích apod. neotvírat a nevyzvedávat ze země, vždy volat PČR.

 

ovczaak*
hodnocení

0x

zdravím,zkuste si najít knihu hodina mrtvých očí,napsal asi harry thurk

 

uzivatel53538
hodnocení

0x

Tak britské SAS vznikly též za druhé světové války v Africe. A to už je nějaká speciální jednotka. Vznikly tak, že chlápci pod velením Davida Stirlinga, tímto zakladatele SAS, si namontovali kulomety a další zbraně na nákladní auta a jeepy a napadali německé základny v týlu. Zejména pak letecké základy. Zničili s nadsázkou snad více německých letadel v Africe než britské letectvo. Po válce nebyli zrušeni, opět za značného Stirlingova přispění a regiment tak přežil dodnes. Stirling je považován a skutečně je pravým otcem SAS. Zemřel v roce 1990.

Oproti Commandos se SAS mnohem lépe etablovala a její akce měly mnohem větší dosah. U Commandos je největší akcí plánované fiasko u Dunkerque a pak různé akce menšího dosahu.

U Skorzenyho je ale nejznámější akce osvobození Mussoliniho. Je to opravdová akce jak mají být použity speciální jednotky, i když oproti SAS a oproti tomu jak je známe dneska Skorzenyho oddíly "speciálními" jednotkami nebyly. Byli to vybraní výsadkáři. Akce, kdy za použití kluzáku a padáků přistáli na malé plošince u horského hotýlku, kde byl Mussolini vězněn, tam ho bez boje vyzvedli (na vysvětlenou proč bez boje, hotýlek "bránili" Italové) a pak ho v tom kluzáku se štěstím přepravili dolů. Což bylo o to nebezpečnější protože Skorzeny se narval k Mussolinimu, i když tam nebylo místo, aby ho mohl osobně předat Hitlerovi a neutekly mu nějaké plusové body.

Za druhé války se za elitní považovaly dost často i "obyčejní" výsadkáři. Ale z dnešního pohledu to jsou jen jednotky rychlého nasazení. Myslím, že info o tomhle tématu se dá sehnat hodně snadno jen zběžným proběhnutím netu. Je i spousta knih a dokumentů.

otto*

Něco si o Skorzenym přečtěte a nepište sem tendenčí a technické nesmysly, např jak letěl na kluzáku z té náhorní plošiny dolů, takovou pitomost jsem už dlouho nečetl. To ho roztáhli kamarádi výsadkáři nebo to roztlačil sám? :) Doporučuji Mé velitelské operace

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]