Angličtina-konkrétní příklady a/the

Od: Datum: 14.11.15 14:00 odpovědí: 9 změna: 16.11.15 16:48

Dobrý den, není mi jasné, jestli se v těchto případech použije a nebo the

1.I still havent got a present for Peter. _ present for Petr? Look, heres an interesting computer game. Isnt that _ nice present for peter?

2.Is _ magazine for Sandra? No, it isnt. The magazine is for Sue. _ book is for Sandra.

3.Here are presents. Who are they for? _ watch is for Sue and _ CD us for Kevin.

4.Hello, Ive got _ reservation for tonight.

5.Whats that? Its _ ticket for _ concert. _ concert is tomorrow night.

Kdyby to šlo i s vysvětlením, byla bych moc ráda. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.15 22:02
avatar

Nejprve si tipněte, ať vidíme nějakou snahu, vrátím se.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: leekpa
Datum: 15.11.15 12:35

1.I still havent got a present for Peter. A present for Petr? Look, heres an interesting computer game. Isnt that a nice present for peter?

2.Is the magazine for Sandra? No, it isnt. The magazine is for Sue. The book is for Sandra.

3.Here are presents. Who are they for? The watch is for Sue and the CD is for Kevin.

4.Hello, Ive got a reservation for tonight.

5.Whats that? Its a ticket for a concert. The concert is tomorrow night.

Děkuji za pomoc :).

Datum: 15.11.15 13:10
avatar

No vidíte! Máte všechno správně. Obecně: neurčitý člen se užívá, mluvíme-li o něčem poprvé (ale správně odhadujete i výjimky - když o tom sice mluvím poprvé, ale leží to přede mnou, použiji člen určitý, protože je jasné, o co konkrétně jde).

Mírná pomůcka, možná už tu byla zmíněna: "pracovně" lze neurčitý člen přeložit jako "nějaký" a určitý jako "ten/ta/to".

Jinak pravidel pro užívání členů je hromada. Jedno už jsme zmínili, pár dalších:

- je-li věc jediná svého druhu, použijeme "the" (the sun, the moon /mluvíme-li o tom našem/)

- člen používáme u řek (the Elbe, the Mississippi...) a dalších vodstev (kromě jezer), u pohoří (the Giant Mountains, the Sierra Nevada), úžin, průplavů, zálivů

- je-li základem názvu státu tzv. obecné podstatné jméno (např. republika, království), člen se u něj píše (the Czech Republic, the United Kingdom), jinak ne (Spain, Portugal, Slovakia /vs. the Slovak Republic/)

- pár úplně nelogických výjimek, např. The Hague

- pěkně to mají shrnuté zde: http://www.helpforenglish.cz/…1-cleny-v-anglictine-articles a zde http://www.helpforenglish.cz/…06052901-articles-place-names

Ohodnoceno: 2x
 
Od: leekpa
Datum: 15.11.15 13:29

Tak to jsem ráda, děkuji moc za potvrzení a za skvělé odkazy! :)

Od: uzivatel53538
Datum: 15.11.15 19:03

Toje super, kolik jsem udělal chyb. *ee* Tak jsem si trochu připomněl jaké to je dělat angličtinu ve škole a jak jsme tomu vzdálení my co už jí prostě jen používáme. JSe ukázalo, že slečna to umí líp než tenkdo radí, asi. Konec konců to odpovídá rčení kdo umí, umí, kdo neumí, učí. *bum* Ale kdybych psala ruský diktát ... to by bylo ještě mnoooohem horší. Ty jejich pravidla na měkké znaky a pod jsem se nikdy nedonutil naučit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.15 14:11
avatar

... chcete tím snad říct, že my, kteří angličtinu učíme, neumíme anglicky?!

Vždyť ten váš (po té urážce fakt nemám chuť psát velké V) příspěvek se až na dva případy s tou správnou verzí shoduje, tak co si stěžujete?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uzivatel53538
Datum: 16.11.15 16:48

Urážce? Jestli myslíte ustálené rčení "kdo umí, umí, kdo neumí, učí" nebylo to míněno na vás, ale jako sebekritika, když jsem se trochu zastyděl, jak jsem se odvážil slečně poradit, i když o tom vím ještě větší prd než jsem doufal. Postěžoval jsem si spíš na ten času běh, když jsem si uvědomil, jak ta moje školní angličtina je úplně pryč i když normálně to vypadá, že to pořád umím.

Omlouvat se mi nemusíte ani nemusíte psát velké V, mám pochopení že každý udělá chybu. Mám pochopení i pro určitou míru prchlivosti. Taky bych o tom mohl lecos vyprávět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uzivatel53538
Datum: 15.11.15 09:29

No já vás nebudu zkoušet, ale musím říct, že ty členy taky moc neumím, i dkyž jinak jsem v anličtině docela silný. Je to prostě pro nás s naším jazykem hodně cizorodý prvek. Zkusím tedy alespoň některé body, kde simyslím, že vím pravidla.

1. A/an se v nějterých případech dá nahradit slovem "nějaký" Pokud lze do věty logicky doplnit toto slovo, pak tam může být neurčitý člen. Salo se mi v některých příapdech, že to tak nebylo, nebyl tam člen žádný, ale to je právě ta situace, dke jsem jen pokrčil rameny. Takže v tomto případě bych řekl, že ve druhé větě je "A present ..." V poslední větě člen není, protože myslím, že v záporných větách a před podst.jm. v množném čísle se neurčitý člen nikdy nedává. Určitý ano. Sem by ale patřil neurčitý, takže nic.

2. Tady je jistě v obou vtách určitý člen. Pokud si můžee místo členu dosadit slovo "ten, ta, to, tento, tato" apod. patří tam určitý člen, většinou. Samozřejmě když potřebujete zdůraznit, že právě tento nebo tamtem, pak použijete this or that.

3. Jistě určité členy. Jsou to ty určité dárky, které vidíme před sebou. I v češtině by si řekla ty hodinky jsou pro Sue a to CD pro Kevina. Viz bod 2.

4. Myslím, že a reservation. Prostě bych to řekl, ale nevím proč. Myslím,že je to jedno ze slov, se kterým se neurčitý člen tak nějak váže. Dost často tam člen není žádný, ale kontext nevím.

5. No, neurčitý člen asi nikde. to je právě ten příapd, kdy jsem hodně na vážkách. Podle vysvětlení viz 2 všude určitý člen. Ale mám dojem, že to je právě ten případ, kdy tam někde člen nebude a já fakt nevím proč. Podle citu bych nedal člen před lístky, před těmi koncerty v obou případech.

Snad ti to udělá alespoň trochu představu. Alespoň tak blbou jakou ji mám já.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: leekpa
Datum: 15.11.15 12:47

Děkuji moc za vysvětlení, měla jsem přibližně stejné odhady. Potřebovala jsem se v nějakých případech ujistit, tak ještě čekám na odpověď od quentose, kde jsem zkusila své tipy. :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.