Parni energie

Od: Datum: 12.11.15 15:05 odpovědí: 6 změna: 12.11.15 18:01
Mate nejaky odkaz na parni energii? Ja mam delat parni energiji ale nic jsem nenasla
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.11.15 15:10
avatar

Chtělo by to trochu konkretizovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ggwhqj
Datum: 12.11.15 16:44
Ja bych potrebovala nejake informacr o parni energii
Datum: 12.11.15 15:16
avatar

Nick prvního rádce u tohoto dotazu by mohl být inspirací :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 12.11.15 16:38

Zkuste si vzpomenout jak na vařiči při vaření vody v hrnci poskakuje poklička. Toho si všiml i Malý Bobeš ve stejnojmennné knize J.V.Plevy.

Zkuste si vzpomenout na film Marečku podejte mi pero, kde také narazili na pojem "století páry" a už máte časové vymezení počátku bouřlivého rozvoje parních strojů.

Možná jste si ve škole zmínili první parní stroj "přítel horníků", který zkonstruoval Thomas Savery a Thoma Newcomen - viz https://www.cez.cz/edee/conte…ergetiky/hesla/par_stroj.html

Možná vám někdy říkali o Josefu Božkovi, který zkonstruoval a v pražské Stromovce předváděl právě před 200 lety svůj Božkův parovůz - viz http://www.ntm.cz/aktualita/1…a-po-200-letech-opet-v-pohybu

Základem je parní stroj doplněný odstředivým regulátorem, který vynalezl James (čti džejms) Watt - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Watt%C5%AFv_odst%C5%99ediv%C3%BD_regul%C3%A1tor

Pod pojmem "parní stroj" najdete na webu mnoho textový, obrazových i hýbacích (movie) informací. Jen jde o to vybrat to podstatné, stručné, a pochopitelné pro vaše účely.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 12.11.15 17:00

Ještě v dávnějších dobách dělal pokusy s párou jakýsi Hero, nebo Heron. Najdete ji pod pojmem "heronova baňka". V minulém století ji někdy učitelé fysiky a silozpytu předváděli svým žákům a ti pak říkali, když se někdo vzteká, že prská jako heronova baňka.

Hezká videa ohromných i miniaturních parních strojů najdete na youtube po zadání steam engine (steam=pára, engine=stroj)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.15 18:01
avatar

Chcete-li odkazy a chcete-li se o tom něco dovědět o principu, ne jen se naučit o tom mluvit, doporučuji Vám podívat se na následující odkazy. Termodynamické zákony a na termodynamické jevy, K Vašemu tématu se váže Izochorický děj, na wikipedii je i něco ze základů k parnímu stroji. (Předpokládám že máte na mysli parní energii ve smyslu "vodní pára koná práci")

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.