Využití uhličitanů

Od: Datum: 07.11.15 14:54 odpovědí: 5 změna: 07.11.15 20:11

Dobrý den, mám mít referát na "Využití uhličitanů" a učitel mi k tomu nic nedoplnil. Na které uhličitany bych se tedy měla zaměřit a jaké použití mají? Našla jsem krápníky a vodní kámen, ale to není využití, to je spíš vlastnost. :)

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.15 14:58
avatar

Tady to máte vše i s tím využitím :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uhli%C4%8Ditany

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 15:15

Příspěvek typu odkazu na wiki je sice poučný, ale neříká nic o využití uhličitanů. Tak mě napadá třeba pálené vápno: CaCO3 (vápenec) přejde na CaO, velmi významná stavební hmota. Jinak uhličitany hrají zásadní roli v rovnováze CO2 v atmosféře: přebytky se vážou do hornin a produkty biosféry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 15:36
avatar

Ne, fakt nic neříká... ono to totiž vyžaduje dálší kliknutí myší, což je pro někoho zřejmě příliš namáhavé, že...

Takže speciálně pro Vás - pouze výcuc:

Pro oxid vápenatý se užívá i název pálené vápno a pro hydroxid vápenatý, který vzniká jeho reakcí s vodou se užívá označení vápno hašené. Hydroxid vápenatý, který je málo rozpustný ve vodě (a jeho rozpustnost ve vodě s rostoucí teplotou na rozdíl od většiny pevných látek klesá) se ve směsi s pískem a vodou používá ve stavebnictví ke spojování cihel a nazývá se malta. Při tuhnutí malty dochází k reakci hydroxidu vápenatého s oxidem uhličitým přítomným ve vzduchu. Dochází ke vzniku uhličitanu vápenatého:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Využití

Přidává se do průmyslových hnojiv jako složka dodávající rostlinám potřebný hořčík pro růst a zdárný vývoj.

Zásaditý uhličitan hořečnatý (4 MgCO3·Mg(OH)2·4 H2O) se také používá ve sportu. Například gymnastika, vzpírání, atletika ahorolezectví jsou sporty, kde si jemným práškem uhličitanu hořečnatého pokrývají sportovci ruce pro lepší uchopení některých nářadí. Funguje jako dobrý pohlcovač vlhkosti.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Siderit (Haidinger, 1845), chemický vzorec FeCO3 (uhličitan železnatý), je klencový minerál.
Název pochází z řeckého σίδηρος (sídyros) = železo. Starší český název je ocelek.

Využití:

Důležitá ruda železa. Výjimečně jako drahý kámen (fasetové brusy).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uhličitan sodný (Na2CO3), též soda, soda na praní, těžká/lehká soda nebo kalcinovaná (kalc.) soda, je anorganická sloučenina.

Soda se používá při výrobě skla, papíru a detergentů. Časté je i použití jako prostředku pro vytvoření zásaditého prostředí.

V domácnosti je soda používána jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů. Bez jejího použití by bylo nutné použít nadbytečné množství pracího prostředku.

Soda je často používána ve fotografických procesech jako pH regulátor k zajištění stabilního zásaditého prostředí nutného pro správnou funkci vývojek.

Zajímavostí je, že se během historie používal jako přísada do nejrůznějších antikoncepčních směsí. Ve starém Egyptě (zmínka z písemnosti z období XII. dynastie) se používala pasta z včelího medu a uhličitanu sodného. V Římě za císařů Traiana aHadriana se zase míchal s dření fíků. Tyto směsi měly po natření pochvy zabránit otěhotnění.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uhličitan draselný K2CO3, starším názvem potaš či salajka

Používá se převážně při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu, při výrobě mazlavých mýdel, je součástí pracích prášků, při výrobě pigmentů, v barvířství a běličství a při praní vlny, při výrobě léků, v analytické chemii a mnohde jinde. Používá se také pro přípravu kyanidu draselného a v zemědělství jako umělé hnojivo, také se používá ve vodníchhasicích přístrojích.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: katie
Datum: 07.11.15 20:11

Díky, ale číst umím a hledat taky. Pokud je tohle všechno, co se k uhličitanům nechá zpracovat, tak to už jsem měla. ;)

Přesto díky.

Datum: 07.11.15 15:26

Různé sloučeniny uhličitanů se používají i v potravinách, k různým účelům. Více například zde: http://www.lidicky.cz/diskuse…ecka/e170-uhlicitany-vapenate

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.