Determinanty, sudá, lichá permutace a inverze

Od: Datum: 06.11.15 12:57 odpovědí: 3 změna: 06.11.15 19:00

Dobrý den,

prosím Vás,

snažím se pochopit determinanty. Ale nemohu pochopit jak příjdou z toho to obrázku že je to sudá permutace a má 6 inverzí. Jak to s toho K1(3,5,2,1,4) zjistím? Mohl by mi to prosím někdo laicky vysvětlit, at to pochopí i méně zdatný jedinec jako jsem já.

Moc Vám děkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.15 18:09
avatar

K tomu potřebujete vědět, co to vlastně ta inverze je. Obecně je inverze (z lat. in-versio, obrácení, převrácení) proces či stav, při němž dochází k převrácení dvou nebo více věcí oproti přirozenému (nebo obvyklému) stavu. U permutací se tak označuje dvojice prvkú, které jsou uvedeny v pořadí opzčném k přirozenému uspořádání. Třeba 3, 5 jdou po sobě "tak, jak mají jít" a netvoří inverzi. naproti tomu 3,2 jsou přehozeny proti základnímu 2, 3 a inverzi tvoří.

Stačí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tulik
Datum: 06.11.15 18:19

No moc tomu zatím nerozumí, jsem trochu na matiku natvrdlejší, ale chci to pochopit. takže když je např. K1=(3,5,2,1,4) tak to je jako (1,2,3,4,5) ale pořád tomu jak doujdou k těm inverzím.

Moc se omlouvám, že to pořád nechápu

Datum: 06.11.15 19:00
avatar
No 1,2,3,4,5 není totéž, jako (3,5,2,1,4), to druhé je permutace, leze říci zpřeházení toho základního poředí, kterí můžeme nazvat identickou permutací. Jaku když vyběhne pět běžců, ti budou na startu vedle sebe a pokud je budeme počítat od kraje, první bude jednička, druhá dvojka atd. (Nebo si můžete představit, ýe vybíhají třeba ve vteřinových intervalch podle startovního šísla; to by se sice těm sportovcům asi tak úplně nelíbilo, ale nám to může být ukradený. Do cíle ovčem doběhnou v jiném pořadí, přeházeně. AAby strtovní číslo jedne doběhlo dýív něž dvojka, stačí mu udrřet si ten vteřinový náskok, čili pořadí 1; 2 je "normální", Ale má-li dřáv doběhnout dvojka, musí tu jedničku předběhnout a to je právě ta inverze.V našem případě, proberme si permutaci K1 zleva doprava. Trjka je před pětkou, tedu v základním pořadí a nemusela předbíhat. Ale doběhla i pře dvojkou, tu předběhla a už máme jednu inverzi.Předběhla i jedničku – druhá inverze proti 4 jen udržela náskok. A teď 5, už stručně: 5,2 předběhla - třetí inverze,5,1 čtvrtá inverze, 5 - 4 pátá inverze; 2-1 šestá inverze; 2-4 není inverze, 1-4 yaky není inverse. A to je vše
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.