Determinanty, sudá, lichá permutace a inverze

Od: Datum: 06.11.15 12:57 odpovědí: 3 změna: 06.11.15 19:00

Dobrý den,

prosím Vás,

snažím se pochopit determinanty. Ale nemohu pochopit jak příjdou z toho to obrázku že je to sudá permutace a má 6 inverzí. Jak to s toho K1(3,5,2,1,4) zjistím? Mohl by mi to prosím někdo laicky vysvětlit, at to pochopí i méně zdatný jedinec jako jsem já.

Moc Vám děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.15 18:09

K tomu potřebujete vědět, co to vlastně ta inverze je. Obecně je inverze (z lat. in-versio, obrácení, převrácení) proces či stav, při němž dochází k převrácení dvou nebo více věcí oproti přirozenému (nebo obvyklému) stavu. U permutací se tak označuje dvojice prvkú, které jsou uvedeny v pořadí opzčném k přirozenému uspořádání. Třeba 3, 5 jdou po sobě "tak, jak mají jít" a netvoří inverzi. naproti tomu 3,2 jsou přehozeny proti základnímu 2, 3 a inverzi tvoří.

Stačí?

Ohodnoceno: 0x

Od: tulik
Datum: 06.11.15 18:19

No moc tomu zatím nerozumí, jsem trochu na matiku natvrdlejší, ale chci to pochopit. takže když je např. K1=(3,5,2,1,4) tak to je jako (1,2,3,4,5) ale pořád tomu jak doujdou k těm inverzím.

Moc se omlouvám, že to pořád nechápu

Datum: 06.11.15 19:00
No 1,2,3,4,5 není totéž, jako (3,5,2,1,4), to druhé je permutace, leze říci zpřeházení toho základního poředí, kterí můžeme nazvat identickou permutací. Jaku když vyběhne pět běžců, ti budou na startu vedle sebe a pokud je budeme počítat od kraje, první bude jednička, druhá dvojka atd. (Nebo si můžete představit, ýe vybíhají třeba ve vteřinových intervalch podle startovního šísla; to by se sice těm sportovcům asi tak úplně nelíbilo, ale nám to může být ukradený. Do cíle ovčem doběhnou v jiném pořadí, přeházeně. AAby strtovní číslo jedne doběhlo dýív něž dvojka, stačí mu udrřet si ten vteřinový náskok, čili pořadí 1; 2 je "normální", Ale má-li dřáv doběhnout dvojka, musí tu jedničku předběhnout a to je právě ta inverze.V našem případě, proberme si permutaci K1 zleva doprava. Trjka je před pětkou, tedu v základním pořadí a nemusela předbíhat. Ale doběhla i pře dvojkou, tu předběhla a už máme jednu inverzi.Předběhla i jedničku – druhá inverze proti 4 jen udržela náskok. A teď 5, už stručně: 5,2 předběhla - třetí inverze,5,1 čtvrtá inverze, 5 - 4 pátá inverze; 2-1 šestá inverze; 2-4 není inverze, 1-4 yaky není inverse. A to je vše
Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.