Co to je Energie ohně?

Od: Datum: 25.10.15 16:05 odpovědí: 3 změna: 26.10.15 14:08

Dobrý den,

potřebuji pomoc, zrovna dělám do školy na hodinu fyziky prezentaci na Energii ohně, jenomže nevím co to přesně je (jsem teprve na základce) a na co se to využívá... (na internetu toho moc nepíší). Takže kdyby o tom někdo věděl více, či znal nějaké stránky kde je to podrobně popsané, budu moc ráda, děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 25.10.15 16:46

Pro začátek se můžete podívat na http://vitejtenazemi.cz/cenia…p?p=energie_ohne&site=energie a pak třeba, když je to fyzika, srovnat výhřevnost uhlí, dřeva, plynu, které se dají najít v tabulkách. Je možné se zmínit obecně o sváření, kde se plamenem, nebo elektrickým obloukem taví kov a sváří, například se dají svařovat i koleje. Také se můžete zmínit o kosmických raketách, kde síla hoření způsobuje takový tah, že raketu nadzvedne ze zemského povrchu a dopraví až mimo přitažlivost zemskou. Na základní škole snad stačí různé druhy energie ohně pojmenovat a ukázat příklady i bez nějakého počítání.

Jesliže už berete kalorie, teplo, je možné se také zmínit o potřebné energii pro uvaření vody. Jedna kalorie (cal) je definovaná jako ohřátí 1 g vody o 1 stupeň a přeneseně, jedna kilokalogie (kcal) je definovaná jako ohřátí 1 kg vody (tedy 1 litru) o 1 stupeň. Takže k ohřátí 1 litru vody z 10 °C na 100 °C, tedy o 100-10=90 °C to je 90 kilokalorií. A když se dá na plnový sporák hrnek s 1 litrem vody a voda se nechá ohřát až k bodu varu, je to dané energií ohně, plameny hořícího plynu, které vodu ohřívají. Při vaření na elektrickém sporáku je to stejné množství energie, jenomže tam nehoří viditelný oheň, ale jsou tam uvnitř rozžhavené elektrické plotýnky.

Asi tak? Jistě se někdo přidá s dalšími radami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 11:00
avatar

Napiš, že energie ohně je energie uvolněná hořením a spalováním. Projevuje se jako energie světelná (světlo svíčky nebo táboráku), tepelná (u kamen), tlaková (ve spalovacím motoru auta) a pohybová (v proudovém motoru letadel a raketovém motoru). Dál napiš, že se lidi naučili energii ohně přeměňovat. Například v kotli tepelné elektrárny se tepelná energie ohně přemění na tlakovou energii páry, natlakovaná pára se pustí přes trysku na turbínu, kterou roztočí. Jak pára roztočí turbínu, roztočí i elektrický generátor namontovaný na konci hřídele turbíny. Tímto postupem se z uhlí vyrábí elektrika.

No a nějakou tu další omáčku dokola snad už vymyslíš, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 14:08
avatar

Že nepíší?

Poctivější by bylo přiznat, že jsi nic nehledal/a,

nebo že nevíš, co/proč si vybrat...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.