Psaní knihy

Od: Datum: 24.10.15 16:12 odpovědí: 5 změna: 26.10.15 09:14

Dobrý den, jmenuji se Daniel a mám takový menší problém. Začal jsem psát knihu, než jsem po chvíli zjistil, že v ní příliš nadužívám slova "jsem/jsme", "byl/a/o/..." atd. osobně by mi to nevadilo, ale ze slohu ve škole si pamatuju, že to vadí. z tisíce slov které jsem napsal, mám slovo "jsem" nejméně tak 15x (není to zas tak hrozné, většinou se objevuje tak co ve čtvrté, páté větě). Velmi mě to při psaní omezuje. Umím větu napsat jinak (někdy ne) ale strašně mě to zdržuje, když nad tím musím přemýšlet. Myslíte, že to vadí moc? Mám psát normálně, jak se mi to hodí, nebo to nejde? Knihu píšu právě v ich formě, takže je to někdy těžké psát bez "jsem". Myslíte, že by to nevadilo, kdyby bylo "NAPŘÍKLAD" v každé druhé větě slovo "jsem"?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.10.15 16:28

Teď nech text několik dní (a klidně i týdnů) být. Pak sis jej přečti (a nehledej tam zájmena, prostě se podívej, co jsi napsal) a jestli Ti tam četnost zájmena bude vadit, pracuj s textem dál - v tom případě je to třeba.

Nikdo nepíše knihu jako když babča plete svetr. K textům se vrátíš ještě mnohokrát, ještě mnohokrát jej budeš předělávat. Chce to ale odstup, abys viděl to, co jsi vytvořil, trochu jinýma očima.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.10.15 16:45

Vinnetou má přes 22000 vět a 4715x jsem. Kulhánkův první díl Cesty krve má skoro 7900 vět a 3383x jsem.

Čtenáře ale stejně nezajímá statistika, ale dojem z knihy.

Ohodnoceno: 1x

Od: vejcenatvrdo
Datum: 25.10.15 06:17

Doporučuji "naředit" nadužívání slova (byl) jsem přítomným časem. Například světoznámá kniha Na západní frontě klid je v přítomném čase téměř celá. (Beru bažanta a házím ho zeď). Rovněž populární dílo ...a bude hůř je z velké části psáno v přítomném čase. (Jdu navštívit Jarču, protože na mě leze mruk. Táhnu ji do umejvárny, opřu si ji o umejvadlo a s chutí p-cám. Potom si strkám pé-o pod studenou vodu, která příjemně chladí.) Takže asi tak. *vtip*

doplněno 25.10.15 06:22: ...na zeď. ;)

Od: martka
Datum: 26.10.15 09:06

Ahoj Danieli, myslím si, že pokud se jedná o věty typu - Dnes jsem uvařila svíčkovou... Potom tam to jsem nevadí. Celkový dojem by kazilo, kdyby jsi nadměrně používal pouze sloveso být bez plnovýznamového slovesa. Pokud ti
ve větě i něco nadále nesedí, mrkni se na slovník synonym. Dobře ti může posloužit třeba tenhle online: http://www.slovnik-synonym.cz/ Nezbývá tedy nic jiného než obohacovat slovní zásobu. :)

Od: ria®
Datum: 26.10.15 09:14

Pokud knihu pošlete, při korekci se seškrtá, co by se nezdálo.. takže pište a nějaké doupravení nechte na nezaujatém čtenáři..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.