Jak ovlivnila ČR (hl. literatura) EU?

Od: Datum: 19.10.15 13:00 odpovědí: 3 změna: 19.10.15 14:05

Dobré odpoledne,
nerada se sem obracím s takovým dotazem, je to totiž můj úkol do školního předmětu. Ale jsem už bezdradná a nemohu nic najít, tak mě napadlo, že se zkusím zeptat tady.
Jak ovlivnila česká literatura, čeští autoři, ale i ČR samotná Evropu, Evropskou unii a jejího ducha? Pomohla by mi každá rada, na co se zaměřit. Děkuji mnohokrát.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.10.15 13:09

Dobrý den, no Havlovo psaní, ale dalších jemu podobných dalo o České republice vědět, ale většinou tak okrajově, nedávno mi psal jeden cizinec, že zná Chável a že je rád, že u nás skončila válka, a že ho mrzí, že jsme se rozpadli. Tak jsem mu napsal, že to je pro čechy velké štěstí, že jsou pryč od slováků. A jinak to ovliňování Eu? Je to spíš přikyvování a lezení do zadku a podvádění, ohledně získání dotací, nic jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 19.10.15 13:35
Nejsem jazykovedec ale kazdy narod ma tendenci zvelicovat sve lidi. Takze klidne tam napiste neco capkovi a jeho bile nemoci, ikdyz autoru varujicich o hrozbachbz vychodu asi mela kazda zeme vice. Jinak technicky vzato je ceska literatura takova, ktera je psana cesky a tudiz neovlivnila evropu nijak, pac ji nikdo nerozumi . No a vlastni CR? Masaryk i Benes meli jiste zasluhy o ovlivneni evropy, dale treba atentatnici na Heydricha, ci pan profesor Klaus. Rozbodne Cr obohatilo evropsky slovnik o slovo "tunel". Neb otazka opet nedefinuje ovlivneni kladne ci zaporne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.15 14:05
avatar

Pátrám v paměti, ale nic moc mě nenapadá. Podle otázky to vypadá, že hledáme českého literáta, který nějakým způsobem otočil koly dějin. Takový snad ani nebyl. Pokud to ale vezmeme hodně zeširoka, tak by snad bylo možné připomenut Karla IV. To byl evropský státník a napsal Vita Caroli. Rozhodně víc státník než literát. Nezapomněla bych na J. A. Komenského. Snad i někteří autoři z doby husitství měli vliv na růstu protestantství. Doba národních obrození měla v každé zemi své autory. Důležité pro konkrétní zemi. Snad by se to dalo nějak celoevropsky zevšeobecnit.

Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu. Jeho poezie je překrásná. Ale ovlivnil Evropu? Ještě ke všemu v nějakém překladu, který nikdy nedosáne kvalit originálu? Češi jsou prý národ Švejků. Mohlo to nějak ovlivnit ducha Evropy? Také nemyslím. A o možnosti literatury ovlivnit Evropskou unii si myslím, že bude potřeba něco mnohem razantnejšího než ostré pero.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.