Intervaly nejasnosti

Od: Datum: 17.10.15 11:08 odpovědí: 6 změna: 18.10.15 00:02

Dobrý den ,

Nechápu když mám tyhle píklady

U prvního jak mam -1 a 7 chapu jak na to dojdu ale nerozumím co to vlastně je?

Proč to tam mám a pak nechapu podle čeho poznám , jestli tam bude vyplněné nebo prázdné kolečko.

Vím z množin , že vyplněné - patří, nevyplněné-nepatří ale nechapu jak to tu poznám?

A navíc tu mam vyplněné kolečka a výsledek mám v kulatych závorkach , které znamenají že to tam nepatří ,takže jsem z toho zmatená.

Děkuji za vysvětlení.

zadaní

|x-3|<4

vysledek

(-1,7)

graf uprostřed trojka a na leve straně vyplněná -1 a na pravek 7 taky s vyplněným kolečkem

a -1 a 7 jsou spolu spojeny


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 17.10.15 11:36
avatar

Jé, to je na povídání. Lepší se zeptat někoho živého přímo.

Jak můžeš chápat postup výpočtu, když nechápeš, co děláš? To tedy zas nechápu já. Ale budiž. Proč do řešení -1 a 7 nepatří? No protože se jedná o ostrou (říká se tomu tak?) nerovnici. Je tam, že něco "je menší", než něco, ne že je to "menší nebo rovno". Kdyby sis doplnila -1 do původní nerovnice, tak by neplatila, protože |-1-3|=4, ale v zadání není "menší nebo rovno", ale že "musí být menší". Takže -1 nevyhovuje, ale o pidikousíček větší číslo už vyhoví. A vyhoví všechna čísla až do +7, ale přímo +7 už zas ne, to by se už zase rovnalo a tedy nesplnilo zadání. Graf nevidím, ale podle mne mají mít -1 i +7 prázdná kolečka, protože do řešení nepatří.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karolina*
Datum: 17.10.15 14:31

já nechapu co mi to |x-3| <4 jako říka... to |x-3| je ten interval?

tím že jsem si dala 3-4 a 3+4 jsem zjistila to 7 a -1 a tet nechapu jako co mi to 7 a -1 říka a jak poznám jestli bude vyplněné nebo vyplněné kolečko . Jako podle čeho?,

kdyby byl jiný příklad zas to kolečko vyplněné být nemusí nebo muže a jak to poznám


doplněno 17.10.15 14:33:

jako tp -1 a 7 si dosadím za to x?

Datum: 17.10.15 14:45
avatar

Ta svislítka označujá absolutní hodnotu; víte, co je absolutní hodnota?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karolina*
Datum: 17.10.15 15:41

no to vím ale nechápu jak poznám , že to tam patří nebo ne .

Viz vyplněné kolečko v grafu nebo nevyplněné.

Šipka doprava nebo doleva .

Nechápu jak na to dojdu.

Od: hm®
Datum: 18.10.15 00:02
avatar

Samozřejmě bys měla jako kontrolu dosadit ty hodnoty za X a taky bys měla dosadit nějaké náhodné hodnoty ze všech vzniklých intervalů (-nekonečno až -1; -1 až +7; +7 až +nekonečno), aby ses přesvědčila, že platí ten, který si myslíš. Postup, kterým jsi přišla na -1 a +7, to byl vlastně postup, kterým jsi řešila ROVNICI |x-3|=4; postup je to správný, ale je potřeba si uvědomit, že tím najdeš zas jen řešení rovnice. Jenže ty máš řešit ostrou nerovnici, proto tam ta čísla -1 a +7 nepatří (protože s nimi se to rovná).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 12:06
avatar

Graf jste nenakreslila, ale popsán je dobře. Máte zřejmě na myslo graf jako na přiloženém obrázku, přičemž se domníváte, že by měl vypadat jako otevřený interval, tedy obrázek ne prvním řádku vpravo s tím, že a = − 1, b = 7, a on je tam namalovaný obrázek z prvního řádku vlevo. Nuže, máte pravdu. A proč to na vašem obrázku není? No, on na to žádný zákon není, a pokud autor toho obrázku předem vysvětlil užitou symboliku (mimochodem, z jakého zdroje to máte a je v tom zdroji nějaký obecnější popis intervalů?), tak to není trestné. Nicméně je to běžná zvyklost a je dobré se jí držet (viz druhý obrázek); tím víc mne zajímá zdroj.

Na okraj, symbolika se může různit. Například v zahraničí je místo kulatých a špičatých závorek často používána kombinace kulatých a hranatých (anglicky psaná literatura), nebo hranatých a převrácených hranatých závorek (francouzská lit.), viz druhý přiložený obrázek. A nejen tam; z typografických důvodů se s podobným značením setkáte i u nás. A nevylučuji, že se najdou texty, které i obrázek kreslí tak, jak ho máte vy, ale nevidím k tomu důvod.


doplněno 17.10.15 12:13:

Literatura: Wikipedie


doplněno 17.10.15 12:20:

A ještě:

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.