Co je to kalibrování?

Od: Datum: 15.10.15 19:11 odpovědí: 7 změna: 17.10.15 16:49

Dobrý den,

jaká je jednoduchá definice kalibrování?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.15 19:17
avatar

Kalibrování = určování a označování míry na měřidlech

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ctenar*
Datum: 15.10.15 19:18

kalibrace = zjisteni skutecne hodnoty; nastaveni na znamou ("spravnou") hodnotu/hodnoty

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.10.15 23:37

Ke kalibraci se jinak používají etalony několika tříd přesnosti - tedy vzorky přesnější, než je kalibrované měřidlo, ověřené a certfikované metrologickým úřadem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 17.10.15 08:44

Jednoduše a prakticky například tak, že potřebujete na kusu laťky odměřit délku 1 m. Uděláte si čárku podle nějakého metru, třeba svinovacího. Návaznost (traceable) na kalibraci je daná přesností měřidla, podle kterého se kalibruje. Tento svinovací metr je zase kalibrovaný podle nějakého kalibru v továrně, tovární kalibr je zase kalibrovaný podle nějakého ještě přesnějšího a důležitějšího schváleného a pečlivě uchovávanému kalibru, etalonu, standardu, třeba národnímu a ten je zase kalibrovaný podle mezinárodního.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepa*
Datum: 17.10.15 09:06

"

Kalibrace je soubor úkonů, kterými se za specifikovaných podmínek stanoví vztah mezi hodnotami veličin, které jsou indikovány měřicím systémem nebo měřicím přístrojem nebo hodnotami reprezentovanými ztělesněnou mírou nebo referenčním materiálem a odpovídajícími hodnotami, které jsou realizovány etalony (standardy).

V některých případech se za kalibraci považuje i adjustace výstupních hodnot měřícího systému, tak aby odpovídaly hodnotám etalonů s definovanou přesností. Například kalibrací teploměru se stanoví chyba, se kterou teploměr měří, a adjustací (například pomocí kalibračních konstant) se teploměr nastaví tak, aby indikoval skutečnou hodnotu teploty v daném bodě. "

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 16:49
avatar

V chemii znamená kalibrace stanovit výsledek analýzy podle vlastností předem známého vzorku.Pak vlastnosti neznámé látky se porovnávají se vzorkem.Stejně tak i podmínky reakce.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.