Úhlová rychlost, indukčnost, kapacita

Od: Datum: 13.10.15 15:59 odpovědí: 2 změna: 13.10.15 19:52
Dobrý den. mám za úkol ze školy spočítat indukčnost cívky L a kapacitu kondenzátorů C při různých frekvencích.
mám na to vzorce C=1/(tg(fí)*omega*R) a L=(tg(fí)*R)/omega, frekvence se pohybují od deseti do sta kHz, a odpor je 500 ohmů. mám tedy do vzorce omega= 2pí*f, dosadit frekvenci číslo 10 (kHz), kdy by výsledek byl 20pí nebo 10000 (Hz), to by potom vyšlo 20 000pí.
Děkuji mnohokrát :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.15 16:02

Standardně se vždy počítá v základních jednotkách .)

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 13.10.15 19:52

Ti učitelé... co to zase vymýšlejí? Indukčnosti a kapacity se normálně měří měřicími přístroji od nejjednodušších až po přesné kalibrátory, tak proč to počítat.

Spíš se v praxi někdy počítá kapacitní odpor, kapacitance XC nebo indukční odpor, induktance XL v závislosti na frekvenci, nebo komplexně celou impedanci, která je daná jak kapacitou, tak indukčností tak odporem součástky a také se uvádí v ohmech.

Vzorečky, které uvádíte jsou vzniklé úpravou běžně známých rovnic pro kapacitní odpor při určité frekvenci XC=1/(2.pi.f.C), [ohmy; Farady], kde je možné místo 2.pi.f napsat malé řecké omega (které se ve fyzice také říká úhlová rychlost, ale tady to zbytečně straší).

Pro indukční odpor je vzoreček XL=2.pi.f.L [ohmy, Henry]. Z tohoto vzorečku jednoduše úpravami separujete L, takže budete mít vzoreček L=XL/(2.pi.f)

Pro kapacitní odpor je vzoreček XC=1/(2.pi.f.C) a z toho vydloubnete C tak, že celou rovnici vynásobíte C a pak podělíte XC (v ohmech) a vyjde vám C=1/(2.pi.f.XC) (úmyslně píšu závorky, aby bylo vidět, že to celé je ve jmenovateli, na řádku se těžko píše zlomková čára jako v matematice).

No a můžete dosazovat váš příklad. Je to tak, jak jste to uvedla na začátku, jen trochu rozvlekle vysvětlené. Jen je dobré si uvědomit, že kapacitní nebo indukční odpor, který součástka klade střídavému proudu, je stejně jako u ohmických odporů v ohmech (kiloohmech, atd.)

doplněno 13.10.15 19:56:

Indukčnost a kapacitu při různých frekvencích? Indukčnost je daná konstrukcí cívky, počtem závitů, jádrem, atd,; kapacita je daná také konstrukcí součástky, použitým dielektrikem atd. a s frekvencí se nemění... takže zadání, které jste dostali mě také dostává trochu do kolen. Spíš asi jde o to, aby nějaký konstruktér vypočítal takouvou kapacitu nebo indukčnst, aby součástka měla při dané frekvenci odpor 500 ohmů...?

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.