Lomene vyrazy

Od: Datum: 05.10.15 19:29 odpovědí: 3 změna: 06.10.15 10:29
Ahoj,bereme lomene výrazy a určujeme u nich podmínky,ale ja to nechápu jak se to dělá?děkuji za odpověď.. :)
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sharon
Datum: 05.10.15 23:10
Ahoj, těžko takhle určit, když není konkrétní priklad,a tak tu uvedu jeden základní. Podmínky určujeme vždy ve jmenovateli zlomku s neznámou např. x.
2-3x 16x 2
----- = ------
4x 1 21-16
U podmínek se tedy všímáš jen jmenovatele s neznámou (x). V tomto případě 4x 1 to dáš vždy (ze začátku)rovno nule 4x 1=0 a teď již řešíš, jak již znáš z dřívějška: neznámé na jedné straně(většinou vlevo)a bez neznáme převedeš na druhou stranu a změníš znaménko: 4x=-1. Teď potřebuješ, aby ta neznámá byla samostatně bez té 4, takže to tím vydelis. x=-1/4 a to je vše, jen ještě nezapomenout, ze to rovná se musí být přeskrtlé(to tu ale bohužel neumím napsat). Protože řešením podmínky je, ze x se NESMÍ rovnat -1/4. A tato podminka ti pak poslouzi když ti vyjde nějaký výsledek, který se musí lišit od té podmínky. Pak budete mít i složitější jmenovatele, ale princip je stejný, jen budeš muset kapr. v tom jmenovatele s neznámou roznasobit závoru apod. Např. 2(4x-2)=8x-4 a pak už je to jak u minulého příkladů 8x-4=0 pak 8x=4 -> x=4/8 a ještě vyvrátit zlomek: x=1/2 = misi byt zas preskrtle. Snad ti to aspoň trošku pomůže, neumím bohužel takhle moc vysvětlovat, ale určitě to časem ve škole pochopis v pohodě. Chce to taky čas. :)
Ohodnoceno: 2x
 
Od: zmatek
Datum: 05.10.15 23:20

Podmínka je že neznámé ve jmenovateli zlomku nesmějí nabýt takových hodnot, kdy by se jmenovatel zlomku rovnal nule.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.10.15 10:29
avatar

Dobré odpovědi, zmatek odpověděl stručně a shrnul podstatu, sharon podrobněji rozebrala postup. Já bych jen připomněl, že podmínky určujeme hned na začátku, v průběhu výpočtu by se některé pocmínky mohly tak říkajíc "ztratit". Jednoduchý příklad: (x²–1)/(x–1) = x+1; napravo už nemáte žádná omezení, ale přesto musíte vypsat podmínku x ≠ 1 kvůli původnímu výrazu. Prostě výše uvedené rovnice neplatí pro všechna x, ale právě jen pro ta, která jsou různá od jedničky. (Nemávejme nad tím rukou; na podobném principu – zanedbání podmínky, která v průběhu výpočtu "zanikla", jsou založeny výpočty, dokazující třeba, že 1 = 2. Princip je v podstatě takový, že napíšete 1*0 = 2*0 a tou nulou zkrátíte. Takhle napsáno to nikoho nezmate, ale když se to chytře schová do komplikovaných úprav, leckdo na to skočí.

A ještě radu pro Sharon: při psaní textu v editoru poradny se vám nad polem, kam píšete, ukazuje řada ikonek, úplně vpravo je ikonka velké omega, Když na ni kliknete, rozbalí se vám tabulka s řadou znaků, s jejíž pomocí můžete psát i řadu méně obvyklých. A hned v prvním řádku jako druhé od konce je právě to přeškrtnuté rovnítko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.