Tranzistorový zesilovač-návrh

Od: Datum: 04.10.15 12:08 odpovědí: 6 změna: 04.10.15 19:45

Dobrý den, prosím někoho o pomoc s následujícím zadáním níže. Máme to mít na úterý.

Navrhněte tranzistorový zesilovač malého signálu s dobrou teplotní stabilizací, který spolehlivě zesílí napětí U1M = 60mV (amplituda vstupního napěťového signálu) . Určete parametry nastavení klidového pracovního stavu, pokud je kolektorový proud Ic = 20 mA a napájecí napětí UCC = 12V. Přenášená frekvence 30Hz-20kHz a hodnoty kapacit zesilovače CV1 = 30mF, CV2 = 220mF, CV3 = 470mF .Navrhnout schéma zapojení, zdůvodnit návrh, provést technologický rozbor jaké vlastnosti má mít zesilovač, vyhledat tranzistor v katalogu a vypočítat obvodové součástky.

Děkuji všem za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: okvk
Datum: 04.10.15 13:10

Hodnoty kapacit jsou v uF - mikrofaradech, nikoliv jak jsem uváděl v mF-milifaradech. Jedná se o překlep.

Od: host*
Datum: 04.10.15 14:26

Co chcete navrhovat, vždyť zřejmě použijete standardní zapojení tranzistoru jako zesilovače ve třídě A, se společným emitorem a použijte výpočty, které vám ve škole vysvětlili. Je to všechno věc ohmova zákona, jedině musíte odhadnout zesilovcí činitel h21e, díky kterému vypočítáte proud báze IB a podle toho také odpor nebo dělič pro získání potřebného proudu báze.

Už vám zadali hodnoty kapacit, lze odhadnout, že CV1 je asi vazební kondenzátor na vstupu. Který kondenzátor je podle vašeho zadání na výstupu lze těžko odhadnout, jestli CV2 nebo CV3. Navíc kapacita CV1 30µF je blbost, buď si ji pan učitel nějak vycucal z prstu, nebo nějak vypočítal z jeho verze řešení vstupního obvodu (odpory v děliči na bázi a dalších odporů v tomto obvodu), protože 30µF se nevyrábí, není to v řadě, nejbližší vyráběná hodnota je 33µF (nebo spíš 22µF a 47µF).

Zkuste si najít typický obvod tranzistorového zesilovače ve třídě A se vstupním děličem R1 a R2 v bázi a do emitoru zařadíte odpor s paralelně připojeným kondenzátorem (což asi napovídá vaše zadání CV2 a CV3, takže to bude jeden z nich). A do kolektoru připojíte pracovní zátěž, tedy další odpor. Zajímavé je omezení frekvenčního pásma na 30 Hz až 20 kHz, lze předpokládat, že je to myšleno s poklesem o 3 dB (tedy na 70,7% od referenčního kmitočtu). Spodní hranici byste spíš řešil volbou vhodné kapacity vazebních kondenzátorů, což je běžné, ale omezovat horní hranici je zvláštní, obvykle vyjde sama a podstatně vyšší.

Spíš by bylo vhodné začít od stejnosměrných parametrů a pak teprve začít řešit kmitočtovou charakteristiku. V katalogu asi hledat umíte, možná použijete to, co probíráte ve škole, tedy některý z běžných NPN tranzistorů řady KC nebo BC.

doplněno 04.10.15 18:17:

jabraka: podle toho, že jim pan učitel zadal pouze tři kondenzátory, tak to vypadá, že asi chce pouze primitivní zesilovač s jedním tranzistorem, odporovým děličem v bázi, pracovním odporem v kolektoru a dalším odporem v emitoru, blokovaným kondenzátorem, ale zadal blbě parametry jako docela divokou směs, navíc s podivným kmitočtovým rozsahem bez uvedení zátěže. Pokud to je pro středoškoláky, jistě počítali nějaký vzorový příklad, tak jim mohl dát podobný příklad, jenom s jinými hodnotami, než počítali ve škole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 04.10.15 19:24

Zajímavé je omezení frekvenčního pásma na 30 Hz až 20 kHz

Je to bezne zvukove (slysitelne) pasmo.

omezovat horní hranici je zvláštní, obvykle vyjde sama a podstatně vyšší.
Myslim, ze uciteli jde o vypocet toho (filtracniho) RC clenu v emitoru. Hodnotu CE uz ma zadanou, tak zbyva dopocitat RE.

Z vykonnoveho, rozkmitoveho a sumoveho hlediska se vyplati posilat signalovou cestou jen vyuzitelne frekvence (v tomto pripade ty pod 20kHz). Na realnem nelinearnim prvku (VA charakteristika tranzistoru) VZDYCKY vzniknou smesne a harmonicke frekvence spektra vstupniho signalu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.15 16:59
avatar

Návrh zesilovače třídy A není reálný.Běžné bývá návrh kompromisní ve třídě AB,je lepší účinnost a pohodlnější nastavení pracovního bodu,a dobré zkreslení.Postavit zesilovač třídy A je už na úrovni konstruktérů profesionálů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: okvk
Datum: 04.10.15 18:51

Měl by to být jednotranzistorový zesilovač. Ale bude těžké najít vhodný tranzistor, který je schopen pracovat v uvedených frekvencích...

Od: buss
Datum: 04.10.15 19:45

Kdejaký NF tranzistor by to měl zvládnout, na intu najdeš kupu katalogů a určitě i výpočty. Pokud je to obor, tak máte literaturu. To by myslím zvládly i staré KC, nakonec vem jakýkoliv a zkoušej. Máš čím měřit?
Už jsi zadal třeba Výpočet tranzistorového zesilovače, konstrukční katalog tranzistorů a pod.?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.