Jak postupovat

Od: Datum: 23.09.15 15:02 odpovědí: 3 změna: 26.09.15 14:28
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ped
Datum: 25.09.15 12:23

po vynasobeni druhe strany rovnice y, ziskas 1/2y = 100y, v takovem pripade muze byt vysledkem 0, ale v tom pripade bys mel nulu ve jmenovateli, to znamena, ze uloha nema reseni

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 12:42
avatar

To je samozřejmě špatně.. Proč by, proboha, měl být výsledek y = 0? Sám říkáte, že nemůře být nula.Za předpokladu (který používáte). ře levá strana má podobu (1/2y)/y. po vynásobění ypsilonem dostanete skutečně vaši rovnici 1/2y = 100y, kterou opět vynásobíte ypsilonem a nakovec vyjde y² = 1/200- Tak neblbněte tazateli hlavu.

Samozřejmě pokud levá strana znamená 1/(2y/y). rovnice řešení nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.15 14:28
avatar

Po pravdě samo zadání je poněkud ledabylé. Čekal bych nějaké upřesnění, oč vám přesně jde, s čím konkrétně si nevíte rady. Takže se nejprvě zeptám, jak jste přišel k samotnému zápisu 1/2y/y.

Čekal bych, že jste se pokusil takto přepsat nějaký složený zlomek, ale měl byste vědět, že zlomková čára a lomítko není totéž. U složeného zlomku rozlišujeme hlavní a vedlejší zlomkovou čáru, čímž můžeme využít toho, že zlomková čára nahrazuje závorku. Lomítko je vlastně totéž co dělení, tedy váš zápis je totéž, jako 1:2y:y, což je nejednoznačné. Ano, u násobení můžeme psát třeba a*b*c, protože násobení je asociativní, platí pro něj (a*b)*c = a*(b*c) a tak závorky psát nemusíme. (BTW, je také, na rozdíl od dělení, komutativní; i to je důležité, ale v tomto případě pro nás nepodstatné.) Naproti tomu dělení asociativní není, obecně (a:b).c ≠ a:(b:c). Pochopil jste, v čem je problém vašeho zápisu? (Pokud ne, prohlédněte si mou odpověď rádcí ped, třeba vám to pomůže. Ale to, co napsal ped, snad ani nečtěte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.