Zapojení rezistorů

Od: Datum: 22.09.15 16:27 odpovědí: 1 změna: 22.09.15 17:08

Dobrý den, potřebuji se zeptat. Je to naléhavé. Ve škole jsme se učili o zapojování rezistorů. NAkreslíme příklad a počítáme. No a já mám problém. Dokážu spočítat Odpor (R), Proud (I), Napětí (U), ale nedokážu spočítat U1,U2,U3, I1,I2,I3. Já vím, že by to asi chtělo obrázek ukázat... Ale není nějaký jeden způsob jak to spočítat aby to vždycky vyšlo správně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 22.09.15 17:08

V sériovém zapojení, tedy za sebou, jako vagónky vláčku, je celkový odpor daný součtem odporů. Například R=R1+R2+R3

Při připojení na zdroj napětí U, teče obvodem všemi odpory stejný proud I, který vypočítáme I=U/R.

Na jednotlivých odporech se původní připojené napětí rozdělí v poměru jejich odporů, můžeme je vypočítat tak, že vypočítáme napětí na jednotlivých odporech z odporu a celkového proudu, který teče všemi odpory stejný, takže

U1=I.R1

U2=I.R2

U3=I.R3

A můžeme udělat zkoušku tak, že U1+U2+U3 sečteme a musí nám vyjít stejné napětí jako to, které je na sériový obvod přiváděné. To bylo sériové zapojení. Zkus si to nakreslit.

doplněno 22.09.15 17:13:

Zkus si vypočítat příklad s U=12V a R1=600 ohmů, R2=400 ohmů a R3=200 ohmů. Dej výsledek a případně poradíme dál.

doplněno 22.09.15 17:22:

Paralelní zapojení je zapojení vedle sebe. Všechny odpory jsou spojené tak, že jsou všechny spojené na jedné straně a přivedené na jeden pól zdroje a na druhé straně připojené na druhý pól zdroje. Takže na všech odporech je stejné napětí, ale odporem s malým odporem poteče větší proud než odporem s velkým odporem.

Takže napětí na všech třech odporech je stejné, označíme si ho U. Nyní vypočítáme jednotlivé proudy tekoucí jednotlivými odpory.

I1=U/R1

I2=U/R2

I3=U/R3

a celkový proud I=I1+I2+I3

Pro kontrolu je možné vypočítat celkový odpor všech odporů zapojených paralelně a pak na zkoušku vypočítat celkový proud Icelkový jako Icelkový=U/Rparelelně.

Nebo nejdříve místo počítání paralelního odporu zkusit nejdříve vypočítat celkový odpor z celkového proudu a napětí, tedy Rparalelní=U/Icelkový .

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.