Rozdělení slova patrik

Od: Datum: 22.09.15 15:50 odpovědí: 6 změna: 22.09.15 19:12
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 22.09.15 16:02

Dobrý den, toto slovo bych dělil Pat-rik. Je tam samohláska, souhláska, souhláska a opět samohláska. Ještě si počkejte, zda to někdo potvrdí. Zdravím!

doplněno 22.09.15 20:32:

Takže, jak? Zřejmě remíza - možno oboje. A záleží na pocitu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.09.15 16:04

Po slabikách: Pa-trik

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.15 16:38

Nás učili, že je dobré vyhnou se, při dělení slova, dvěma souhláskám na jednom řádku. Takže Pat-rik.

Datum: 22.09.15 17:43

Zdroj:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=135#nadpis4

Dělení slov

2.4 Skupina souhláska + r v jiné než slabikotvorné pozici nebo ř

a) Předchází-li r/ř jakákoli souhláska a té předchází samohláska, kterou začíná slovo, dělíme jedině před r/ř, např. Od-ra, at-rium, ad-re-sa, ot-rok.

b) Předchází-li r/ř jakákoli souhláska a té nepředchází samohláska, kterou začíná slovo, dělíme buď před r/ř, nebo před předchozí souhláskou, např. ze-b-ra, na-mo-d-řit, stří-b-řen-ka, cu-k-ro-ví, cu-k-ro-vý, ima-t-ri-ku-la-ce, ka-te-d-rá-la, ko-p-re-ti-na, ma-k-re-la, mi-g-ra-ce, emi-g-ra-ce, imi-g-ra-ce, mi-g-ré-na, pa-p-ri-ka, vi-t-rí-na, ru-b-ri-ka, re-pa-t-ria-ce, ne-k-ró-za, mi-k-rob.

c) Předchází-li r/ř jakákoli souhláska, které předchází morfematický šev (předponový nebo mezi dvěma složkami složeniny), dělíme na švu, např. po-krá-tit, te-le-gra-fo-vat.

d) Případy, kdy r/ř předchází více souhlásek, viz bod 2.8.

doplněno 22.09.15 18:12:

Teď jsem si všimla, že jsem zvýraznila nesprávný odstaveček. Ten důležitý pro slovo Patrik je

b) Předchází-li r/ř jakákoli souhláska a té nepředchází samohláska, kterou začíná slovo, dělíme buď před r/ř, nebo před předchozí souhláskou, např. ze-b-ra, na-mo-d-řit, stří-b-řen-ka, cu-k-ro-ví, cu-k-ro-vý, ima-t-ri-ku-la-ce, ka-te-d-rá-la, ko-p-re-ti-na, ma-k-re-la, mi-g-ra-ce, emi-g-ra-ce, imi-g-ra-ce, mi-g-ré-na, pa-p-ri-ka, vi-t-rí-na, ru-b-ri-ka, re-pa-t-ria-ce, ne-k-ró-za, mi-k-rob.
Takže podle tohoto je to jedno, Pa-trik nebo Pat-rik.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.09.15 17:54

Jak je to správně nevím ale moje sestra mi poradila, když nevím, dám si ruku pod bradu a mluvím, kolikrát se brada dotkne ruky tolik má slovo slabik, v tomto případě bych psala Pat-rik.

Datum: 22.09.15 19:12

Sice má dvě slabiky, ale dělí se pa-trik. Trik je slovní základ, pa- je předpona. Stejně jako ve slovech pavěda nebo patvar.

(Kdyby měl tazatel na mysli jméno, napsal by ho s velkým písmenem. Ale i tak by se rozdělovalo stejně)

doplněno 22.09.15 19:30:

Dobrá metoda je, zazpívat si to. Třeba Patriku, Patriku na melodii Ovčáci čtveráci. Pa-tri-ku jde hladce, Pat-ri-ku se zasekává

:)

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.