Tip na téma na seminárku

Od: odpovědí: 3 změna:
Ahoj Jsem zoufalá a bez fantazie, k maturitě musíme odevzdat seminární práci a já nejsem schopna vymyslet, co budu psát.. Nejspíš bych chtěla něco z biologie, budu dělat přijímačky na medicínu, takže tímto směrem. Rozhodně by to chtělo něco, o čem toho hodně najdu, přemýšlím o HIV, cukrovce, vzácných nemocech, snění, spaní...Ale chtěla bych být originálnějši, aby mě to trochu obohatilo a bavilo, něco třeba, co ani profesor sám znát nebude. Přijdu si momentálně dost neschopná, že nejsem schopná si vymyslet téma, když to prakticky může být cokoliv.
Děkuji moc těm, kteří by mi mohli poradit ! Hezky den!
3 odpovědi na otázku

 

 


1x

V seminární práci asi nemusíte vymýšlet nic nového, zřejmě vhodným způsobem a ve vhodném rozsahu uspořádáte již známé informace, uděláte tak zvaný kompilát.

Takhle byste mohla udělat užitečnou informaci na téma klíště a lymská borelioza. Už o tom bylo napsáno mnoho a mnoho jak vědeckých pojednání a odborných článků a ještě víc novinářských slepenců, aby měli do dát do novin.

Zkuste dát dohromaty pouze užitečná fakta hlavně co se týče stručné historie jak výskytu klíšťat, první popis lymeské boreliozy jako samostatné kategorie. Statistiky výskytu podle oblastí (krajů) v porovnání i s klíšťovou encefalitidou. Dále typické známky onemocnění, diagnostiku, možnosti léčby, prognozu a hlavně pravenci a prevenci.

Seminární práci můžete pojmout jako textovou část, prezentační (Power Point) a také jakýsi stručný letáček s nejdůležitějšími informacemi pro laiky, turisty. Jak v českém jazyce, tak v angličtině pro zahraniční turisty našich lesů, vod a kempů, kteří toto nebezpečí vůbec netuší.

Můžete se také zaměřit na životní cyklus přenašeče - klíštěte, jejich výskyt a aktivní i pasivní mobilitu - přenos v srsti městských psů, nebo n kteří klíšťata přinášejí do městských parků nebo na zahrady chalupářů, nebo i do vyšších nadmořských výšek. Také si můžete položit otázku, proč jsou vlastně klíšťata na světě, jakou součást potravního řetězce dalších živočichů, imunitu ještětek vůči borelioze a také důvody zmenšování výskytu ještěrek v našem životním prostředí, chemické ošetřování polí a luk a ničení jejich přirozeného prostředí - okolní přírody, kamenitých tarasů, meziček apod.

Je to jen náhlý nápad, jistě máte mnoho jiných nápadů

 


1x

Zkuste si pohrát s tématem leváctví. Je to dostatečně popsané, literatury i dalších zdrojů máte dost. Například z televizních zpravodajství je možné vidět státníky, kteří podepisují státní dokumenty levou rukou. Možná je přednostní používání pravé ruky dané hlavně výchovou nebo tuhou převýchovou, nebo tradicí. Můžete se zmínit o písmech různých kultur, některé píší zprava doleva, například japonské noviny se čtou podle nás od konce. Na naší poslední stránce je jejich první

Dál můžete použít další zajímvou metodu - vlastní šetření a statistiku. Jednoduše se zeptáte spolužáků, kdo z nich le levák, nebo se mohou během minutky o přestávce přihlásit a pak si s nimi popovídáte, jestli jsou leváci i jejich sourozenici nebo rodiče, jaký je vliv dědičnosti nebo prostředí a výchovy. Pro kontrolu můžete použít totéž dotazování i v jiných třídách a udělat statistiku - trošku si s ní pohrát, včetně porovnání s již publikovanými statistikami, udělat nějaké tabulky a grafy, v prezentaci to vypadá efektně.

Hlavně nezapomeňte na správné a úplné citace zdrojů, to se vám bude v dalším studiu a praci hodit a navíc bude mít vaše seminární práce punc věrohdnosti.

 


1x

Když se chcete specializovat na biologii a v budoucnosti na medicínu, zkuste vytvořit práci na téma laické diagnostiky nějaké náhlé zdravotní indispozice nebo onemocnění, vyhodnocen situace, první pomoc a přivolání profesionální záchranné služby.

Například při dïabetickém komatu se zdá, že nemocný sedí sklesle, hloupě se usmívá, moc nemluví, zdá se divný a okolí netuší, že se jedná o vážnou zdravotní komplikaci, kterou je nutné ihned řešit.

Například při srdeční nevolnosti na veřejnosti se zdá, že dotyčný přebral, leží na zemi a lidé ho překročí nebo se mu vyhnou. Podobně osoba ležící na lavičce ve stanici autobusu nemusí být pobuda nebo zfetovaný dobrovolník, který se do svého stavu uvedl sám, ale může to být jak nemocný, tak i opravdu feták, který může být při pokusu o navázání kontaktu agresivní a nebezpečný.

Podobně může být užitečný stručný průvodce laickou diagnostikou mozkové příhody člena rodiny, aby i laik byl schopen pochopit vážnost situace a ihned a správně reagovat, včetně záznamu času, kdy k iktu došlo, aby bylo možno podat lék s časovým omezením podání. Atd. To všechno zjistíte při konzultacích s lékaři, kteří by vám mohli dát pravdivé a správné informace.

Další domácí neštěstí múže způsobit zpětný tah nebo špatný tah od plynového spotřebiče a nasycení prostoru bytu nebo pracoviště oxidem uhelnatým (nebo uhličitým -- i to můžete pro objasnění situace ve vaší práci popsat, včetně fyzikálních vlastností).

Protože nejste profesionál ve zdravotnictví, bude mít vaše práce informativní charakter a pro zvýšení kreditu by bylo vhodné, abyste udělala osnovu, kostru a záměr vaší práce a další informace vyhledávala a zpracovávala konzultativně s pracovníky lékařské záchrané služby první pomoci, s hasiči, pracovníky bezpečnosti práce, plynaři, apod. Konzultace a osobní sdělení samozřejmě uvedete do vaší práce a tím bude vaše práce cennější.

Výstupem také může být prezentace v Power Pointu pro další použití, ale v tom případě by to chtělo mít uvedenou spolupráci s odborníky v titulním listu, aby to bylo použitelné jako skutečně platný dokument, návod. Nebo můžete udělat i krátkou hranou fotodokumentaci situací, třeba i se statickými obrazy jako v němé grotesce s přehnanými gesty a titulky, ale jistě přijdete na něco sama.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]