D-prvky jsou přechodné. Proč?

Od: Datum: 29.08.15 16:17 odpovědí: 1 změna: 29.08.15 19:47

Ahoj, mám dotaz ohledně d-prvků. V učebnici mám napsáno, že doplňují elektrony do předposlední vrstvy elektronového obalu a proto jsou ozn. jako přechodné. Ale nepochopila jsem tu "předposlední vrstvu". Je jasné, že všechny d-prvky mají poslední vrstvu = orbital d, ale co je myšleno tou předposlední vrstvou? Proč se jim tedy říká přechodné? Děkuji za vysvětlení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.15 19:47

Poslední vrstvou je d-orbital (přesněji (n-1)d orbital) spíš vyjímečně (jediný Pd) . Většinou je posledním zaplňovaným orbitalem orbital ns a většinou zaplněný 2 elektrony. Přechodné prvky se vyskytují ve 4. a vyšších periodách. Postup výstavby u čtvrté periody je následující:
3s2 -> 3s2 3p6​ -> 4s2 -> ...4s2 3d3 -> 4s1 3d5 -> 4s2 3d5 -> ...4s2 3d8 -> 4s1 3d10 -> 4s2 3d10 -> 4s2 3d10 4p1... a perioda je ukončena zaplněním orbitalů 4p. Zvláštní případy 4s1 3d5 a 4s1 3d10 jsou způsobeny výhodnou konfigurací orbitalu 3d, který je zapněný z poloviny (jedním elektronem všech 5 d-orbitalů) nebo dokončenou výstavbou orbitalů 3d.
D-prvky jsou přechodné proto, že jsou chemicky dosti podobné, na příklad všechno jsou kovy.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.