Automatizace nebo informatika ve 3.r SPŠ?

Od: Datum: 28.08.15 23:29 odpovědí: 9 změna: 30.08.15 19:39

Dobrý den,

studuji elektrotechniku 26-41-M/01 na SPŠ a stojím před zásadním rozhodnutím. Měli jsme si vybrat pro 3.-4. ročník zaměření, zda automatizaci nebo informatiku.Předměty z tohoto zaměření budou i u maturity. Zvolil jsem si automatizaci (ve 3. ročníku je uvedena jako předmět mikroprocesorová technika), ale mám strach z velkého množství teorie, počítání atp. Mohu očekávat i nějakou praktickou činnost? Bylo mi řečeno, že pro VŠ je toto lepší zaměření. U informatiky(ve 3. ročníku je jako předmět aplikované programování) takové obavy nemám a myslím, že bych ji zvládl lépe. Nechci si klást nesplnitelné cíle, o VŠ zatím neuvažuji.

Chci hlavně s dobrým prospěchem zvládnout školu, ale nemohu se stále rozhodnout zda si raději nedat tu informatiku.

Co je lehčí, co se dá lépe zvládnout a co mám od jednotlivých specializací očekávat? Je tu nějaký absolvent oboru elektrotechnika, který si také musel vybírat zaměření ve 3. ročníku?

Prosím poraďte, co zvolit. Já se neumím rozhodnout.

Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.15 08:33

já ti neporadím co je lehčí, zda automatizace nebo informatika. Jen si vzpomínám, že my jsme na průmyslovce měli rozdělení automatizace-elektrotechnika. Z dost velké části se ty dva obory překrývaly a ve čtvrťáku jsme se mohli definitivně rozhodnout, který z těchto dvou oborů si pro maturitu vybereme.

Takže co bych ti mohl poradit? Zeptej se svých učitelů nebo starších kluků nebo se podívej se do učebnic. Tam najdeš odpověď.

Pro příklad ti ale připíšu, co se ti taky může v budoucnu stát. Může se stát, že z průmky vyjdeš jako automatizátor, z výšky vyjdeš jako hydraulikář, po výšce se z tebe stane strojní hydraulikář a mechanizátor, později automatizátor kotlař trubkař a topenář, no a pak se třeba ocitneš ve velké stavební firmě a budeš psát aplikované programování.

Proto si myslím že je celkem jedno, kterou z možností si vybereš. Hoď si korunou.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.08.15 08:59

Když jsem byl před 13lety na SPŠ, tak jsem si "vybral" automatizaci, protože na informatiku chtěl každý a otevírali jenom jednu třídu.

A dnes mohu říci, že je úplně jedno co zvolíš.

Stejně se tam budeš učit základy, které samotné bez další praxe nikde nepoužiješ. Neměl jsem rád mikroprocesor 8051. V té době mi to připadalo, že se učím něco, co je 100let za opicema. Dnes s odstupem času vím, že SPŠ Písek mi dala především základ elektrotechnického vzdělání, abych pochopil složitější věci v praxi. A ten základ je stejný pro všechny zaměření.

A co je lehčí? To co tě bude více bavit.

Takže nestojíš před zásadním rozhodnutím. Něco si vyber, nebo si hoď korunou. O nic nejde. Pro další studium a život není toto rozhodnutí vůbec důležité.

Od: gusto
Datum: 29.08.15 09:17

Informatika je úplně bezbřehá, z každé školy vycházejí davy absolventů kteří jak říkají umějí s počítačem a pro uplatnění v praxi jim to vystačí na jednoduché práce s počítači a sítěmí, nebo se specializují a stále se učí něco nového a za dva tři roky přijdou mladší, s novými znalostmi a pokud se ti starší stále neučejí, převálcují je. Teplé místečko správce sítě na celý život má málokdo, všechno se strašně rychle vyvíjí. Informatiků je plný pytel.

Ve vašem elektrotechnickém obor 26-41... je hlavní doménou elektrotechnické vzdělání, informatici mají podobný obor bez elektrotechniky 18-20... a to jsou jenom informatici, kteří nemusejí nic vědět o elektrotechnice a specializují se na software a vědí o něm víc, než vy s elekrotechnickým vzděláním. Ale nevědí moc nebo vlastně nic o mikroprocesorech, řízení procesů, elektrinice, elektkrotechnice.

Automatizace je dnes hlavním oborem nejen v průmyslu, podívejte se na automatizovaná pracoviště všeho možného od mlékáren, přes výrobu aut, řízení dopravy počítačově řízenými semafory až po důmyslné hračky řízené procesorem. I jen hloupé blikátko pod zadkem na jízdním kole je důmyslný naprogramovaný čip s baterií a LEDkami.

S automatizací a vaším základním elektrotechnickým vzděláním a možná i trochou praxe v prací rukama máte možnost výborného uplatnění i ohodnocení. Nejen CNC stroje, ale třeba i údržba výtahů (je v nich víc elektroniky než si kdo myslí), automatizované řízení osvětlení, klimatizace, zabezpeční budov a vozidel, alarmy, vodárenství, pekárny, řízený ohřev pecí nebo chlazení, atd

Přiblblý název mechatronika by měl v sobě zahrnovat znalosti a dovesnosti z elektroniky aplikované na mechaniku a různé mechanismy. Základem je opět automatizace. Tedy jak elektroniky, elektrotechniky, tak logiky řízení a programování, tak i práce rukama, montáž, servis, údržba, výboj, konstrukce, atd. Dobrý obor pro ty, kdo na to mají hlavu i ruce.

doplněno 29.08.15 09:21:

Jestli chceš dobrou a užitečnou hračku, která tě uvede do automatizace, kup si Arduino a vhodnou knížku, nebo nějaké PIC nebo AVR a k tomu přidej nejrůznější motorky, čidla, spínače, mechanické díly ze starých videí, kalkulaček, hraček, a hrej si. Zkus si udělt třeba heliostat, nebo jen čidlo na světlo, malého robůtka, který nikdy nenarazí na viditelnou překážku, atd.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.08.15 09:31

aby sis udělal trochu přehled o automatizaci, podívej se na nějakou učebnici automatizace, napříkla Chlebný, Jan, Automatizace (výborný učitel automatizace na průmce v Pardubicích), nebo na různá programovatelná zařízení, automaty. I to je jen základní vrstva, na to navazují různé programovací jazyky, zařízení, stroje. A máš co dělat celý život a pokud najdeš uplatnění, může tě to bavit i živit.

doplněno 29.08.15 09:43:

Miro Božík napsal a vydal velmi pěknou učetnici Programování Arduino bez předchozích znalosti programování. Slovensky, ale velmi srozumitelně a logicky popořadě. Viz http://mirobozik.sk/ebook/ako…bez-predchadzajucich-znalosti Dobrá hračka k pochopení základních principů programování aby to dělalo něco užitečného a základů myšlení při vývoji, konstukci nebo i jen používání programovatelných automatů. Třeba i jen obyčejná elektricky otvíraná vrata jsou dobrý a užitečný automat pro začátek. Jak praxi, tak k pochopení, jak to asi pracuje.

Ohodnoceno: 1x

Od: m
Datum: 29.08.15 09:43
Zasílám přílohu studijního plánu. Podle tohoto byste mi poradili spíše co? Mně jde hlavně o to, abych ty dané předměty zvládl. Nechci si klást nesplnitelné cíle, ale nevím prostě co mám považovat za těžší specializaci.
Datum: 29.08.15 18:28

Když se podíváš do učebního plánu, tak je hlavní zaměření oboru na elektrotechniku a elektroniku a specializace na informatiku a na automatizaci je pouze pár hodin. Například mikroprocesorová technika je v oboru automatzace ve 3. ročníku a tentýž počet hodin je v oboru informatika ve 4. ročníku, jen trochu jinak pojmenovaný - číslicové počítače s mikroprocesory (což je hodně hloupý název, asi jako jablečný kompot s jablky a navíc tam žádné číslice nejsou, je to digitální technika, ale to je už mimo otázku).

Možná ti v rozhodování pomůže podívat se, jaký učitel nebo učitela kterou specializaci učí, a hlavně jak. Jestli je dobrý a naučí, nebo to nemá úroveň. Učitelé jsou různí a dovedou některý předmět úplně zabít, nebo i z nezajímavého předmětu udělat špicový předmět.

To, že bys měl jednu specializaci neznamená, že bys tu druhou neznal. Informatiku a předměty Informační systémy a administrace a Projektování a zabezpečení informačních sítí se můžeš naučit i když ji nemáš od spolužáků, kteří by ji měli jako specializaci. Hlavně mít přístup k informacím a praxi a praxi a praxi a radit se a konzultovat s kamarády a na webu.

Datum: 29.08.15 18:51

jdi do automatizace treba tedka se doucuju programovani v step 7 zkousim jak pouzitit citace :)

Od: m
Datum: 30.08.15 19:30

Když si dám informatiku, bude to dobrá volba? Bude to obecně jednodušší k pochopení (pokud na to nebudu kašlat...)?

Datum: 30.08.15 19:39

ne nebude ajtaku je hromada kazdy dnes jde na IT takze hromada ajtaku je na pracaku a minimum najde praci...

Volil bych automatizaci...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.