Nové studium na VŠ

Od: Datum: 25.08.15 18:26 odpovědí: 9 změna: 27.08.15 00:16

Zdravím, předně bych upozornila, že je mi už 25 let, takže se moc nedá aplikovat standardní postup nástupu na VŠ, kde stát (údajně - nikdy jsem to neviděla černé na bílém) dotuje VŠ jen do 26 let. Pracuji na HHP, takže potřebuji navíc kombinované studium. Vystudovala jsem bakaláře - geologii, a teď po třech letech jsem si říkala, že by se mi líbilo geologii - resp. zeměpis učit (na 2. stupni ZŠ nebo na SŠ). Počítám s dvouoborovým studiem (ráda bych dějiny umění se zaměřením na vzdělání - prostě výtvarka). Mám ale několik problémů, protože se prostě ani po letech na webech škol (vysokých) nevyznám.

Takže mám několik dotazů: počítám s bc. (3 roky) a následně mgr. (2 roky) kombinovaného dvouoborového studia Zeměpis se zaměřením na vzdělání/Výtvarná výchova (Dějiny umění) se zaměřením na vzdělání. Lze vůbec toto někde studovat? A také - jaké budou poplatky? Kolik mě to prostě bude stát? Prohledávala jsem web Karlovky (chci studovat v Praze), a i když jsem tam nějaké poplatky našla, na svůj dotaz jsem tam odpověď nenašla. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.08.15 20:09

Zdravím, stát dotuje VŠ do 26 za předpokladu, že je jedná o jedno (případně i navazující) studium. Za další studium (tj. ukončení jednoho oboru bez titulu a přechod na jiný obor, a za překročení standartní doby studia (což je většinou u bc. 3+1 a mgr. tuším 4+1 nebo 5+1) se platí, to je to, co se vztahuje na tebe. Na masárně jsem platila pár let zpět 2000,- měsíčně, na webu teď uvádějí 15 000,- za školní rok.

Na webu UK se uvádí částka za každých započatých 6 měsíců v zaměření třeba Učitelství pro základní školy (nebo střední), Specializace v pedagogice, jsou tam i Dějiny umění a Humanitní vědy. Pohybuje se to od 12 000,- do 14 500,-, mrkni do tabulky. http://www.cuni.cz/UK-917-ver…-poplatky_na_uk_2015_2016.jpg

doplněno 25.08.15 21:03:

Paw - skutečně, věk nerozhoduje.*palec* Ale pro Kolikokoli to bude další (a nenavazující) studium, a to už bude zpoplatněné.

doplněno 26.08.15 12:00:

Kolikokoli - volala bych přímo studijní oddělení vybrané fakulty.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.08.15 23:07

No, já tam právě vidím "poplatek za další studium" je 0 kč, ale poplatek za "delší studium" je právě těch xy tisíc.

Od: paw®
Datum: 25.08.15 20:51

Kolik budete platit vam povi jedine na studijnim, ale nemelo by to byt nic. Bratr ted dodelal VSB, zacal ve 28 a neplatil ani korunu.

Mel bych takovy OT dotaz. proc studovat Bc znovu? To se nejde prihlasit na Mgr rovnou?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.08.15 23:06

Není to navazující. geologie a geografie jsou rozdílné obory, i když se oba učí na geologické fakultě. Ale u toho zeměpisu je to ještě navíc pedagogické - tj. různá dětská psychologie atd. Prostě jsou to dva různé obory.

Od: vilik
Datum: 26.08.15 00:06

Zkusím odpovědět, neručím za to, i když myslím, že je to správně. Studovala jste bakalářské studium 3 roky, máte tedy rok bezplatně, další dva doplatíte. Magisterské jste nezačala, bude tedy zdarma, pokud ho dokončíte včas. Pokud jste bakalářské nestihla za tři roky, o to víc zaplatíte. Přesný výpočet placené doby zjistíte na studijním. Možná si troufnete kombinací individuálního studijního plánu a možnosti přerušení placený čas zkrátit, pokud to škola umožní, ale to musíte opět konzultovat se školou. To už je o vynechání semestru a dvojnásobné porce zkoušek v dalším roce, nebo v mimořádných termínech, takže komplikace. Možná odpoví někdo, kdo je sám teď na škole. Uvidíte. Závazné informace ale stejně dostanete pouze ve škole.

Od: gzkftzktr
Datum: 26.08.15 18:42

1) Věk 26 let znamená, že za vás stát hradí zdravotní. Což vás nemusí zajímat, když pracujete a hradíte ho z příjmu.

2) Pokud jste úspěšně dokončila Bc. a úspěšně dokončíte další Bc., nehradíte nic! Ale musíte dokončit.

3) Mgr. také nehradíte.

Datum: 26.08.15 20:59

To s tím bc není pravda.

Od: dnxcgnxf
Datum: 26.08.15 23:08

Ale to, co píšete vy, taky ne. Za druhé úspěšné studium se sice platí, ale nějaká směšná částka - třeba 2000 - takže skoro nic. Zatímco to, co počítáte (4 roky zdarma a další platba - a to už je větší platba 10-30 000), pro dvě úspěšná studia neplatí.

Datum: 27.08.15 00:16

Máte pravdu, napsal jsem blbost o bakalářském studiu, špatně jsem v 58 si vyložil tu pasáž o dokončeném a nedokončeném studiu. Nicméně uvedl jsem, že nemusím mít pravdu, i když si to myslím. Našel jsem ceník poplatků, asi jako každý, kterého téma zajímá. A poplatek za další studium je uveden. Sice pro někoho směšné necelé 3000, ale je. Já nikde o přesné částce nepsal. UK má v popisu, že poplatek sice vyměří, ale stanovuje na 0. Proto si myslím, že nejlépe se obrátit na studijní dané školy, ať jsou informace správné. A myslím, že pokud je tazatelka rozhodnuta studovat a je rozumná, už to dneska udělala. Tímto asi debata nějak ztrácí smysl. Přesto se znovu za uvedenou nepravdu omlouvám.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.