Jak vytvořit seznam knih k maturitě

Od: Datum: 24.08.15 18:54 odpovědí: 5 změna: 03.09.15 19:41

Ahoj,

vytvářím seznam knih k maturitě. Samozřejmě vím, že musím mít nějaký počet knih z české a svět. literatury do 19. století, atd... a 2x drama a poezii.

Jak si ty knihy mám ale vybrat? Dejme tomu, že mám knížku, která byla vydána roku 1901, ale patří do nějakého směru 19. století. Mám jí teda zařadit do seznamu mezi knihy 19. nebo 20. století? Nevím, jestli se ty knihy vybírají podle roku vydání nebo směru.

Díky za pomoc. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kikaa
Datum: 24.08.15 19:00

ahoj

chtělo by to tu hodit seznam knih, co má vaše škola. Každá střední má totiž jiný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: requiem*
Datum: 24.08.15 19:02

Tvoje škola by měla mít seznam knih už rozzařený podle období a tobě stačí vybrat si podle toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 24.08.15 19:40

Knihy lze třídit podle nejrůznějších údajů. Podle názvu, autora, druhu literatury, období, atd.

Když bude knihy třídit podle roku prvního vydání nebo doby, když žil autor, nezachytíte dobu. Například Mika Valtari - Egypťan Sinuhet, Jarmila Loukotková - Není již lidu římského, Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, atd. Stejně tak Alois Jirásek - Staré pověsti, Proti všem, nyní oblíbená Vondruškova Husitská Epopej. A k tomu skutečně historická díla: Homér - Illias a Odyssea, Tacitus - Letopisy, Livius - Dějiny, Hájek z Libočan - Kronika česká. Atd. Stačí to jako vysvětlení?

Knihy a literaturu budete zřejmě mít i v maturitních okruzích dělenou podle období vzniku, tak jak jste se to učili. Středověkou literaturu, písně žáků darebáků, kroniky, Jana Husa, hlavně asi probíráte literaturu národního obrození, romantismus, ... předválečnou literaturu, poválečnou z doby socialismu, moderní současnou.

Nejjednoduší asi je nechat se vést požadavky učitelek a jejich dělením a jejich okruhy. Číst samotřejmě můžete číst podle svého gusta, co se líbí vám a ono se to někam trefí. Vůbec nuškodí, když si přečtete třeba Hečka - Červené víno nebo Drevená dedina, Mór Jókai - Levočská bílá paní, Jožo NIžánský - Čachtická paní, Václav Šašek z Bířkova - Putování pana Lva z Rožmitálu, nebo novější Václa Hubáček - Pacifik v plamenech.

Nezapomeňte na poezii - například Jiří Žáček, francouzskou poezii, Shakespearovy sonety, Svatopluka Čecha - Lešetínský kovář. Ani na literaturu pro děti a mládež - Čapka, Karafiáta (Broučci), Bohumil Říhu (Honzíkovu cestu), Pipi punčochatou, Děti z Bulerbinu. Nezapomente ani na drama - klidně si přečtěte i některé divadelní hry, které vás zaujmou. Ani na humoristickou literaturu, tu snad ani není třeba radit. Atd. Čtetě cokoliv. Škola vám nemůže nasadit klapky na oči, abyste neviděli nic, co škola neurčí. Máte svobodu výběru. váš čas je vzácný, čtěte hlavně to, co zajímá vás, co vás pobaví, zaujme, poučí. Čtení je radost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gusto
Datum: 25.08.15 09:38

Samozřejmě se podívejte i na Nerudu - Písně kosmické, Malostranské povídky, na Jaroslava Seiferta - nositele Nobelovy ceny, byla by ostuda, kdybyste z něho nečetl ani ň. Božena Němcová - Pohádky, všechny vlastně znáte, jen si uvědomte, které jsou od ní, také Pohorskou vesnici a další méně známá díla. Borovského Krále Lávru lze přečíst během hodiny. Nebraňte se doporučené literatuře ze školy, ale můžete si vybírat i jiné díla doporučených autorů.

Nezapomeňte na světovou literaturu z celého světa. Islandlou, severskou, čínskou, korejsou, japonskou, americkou, jihoamerickou nebo u nás i cikánskou (Tera Fafiánoná a další). Obohatí vás to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adriskat*
Datum: 03.09.15 19:41

Jsem si jistá, že vám češtinář/ka dá seznam, kde budou díla zařazena do jednotlivých katrgorií. Hlavní je vybrat knihy tvému srdci blízké a také aby ti k sobě "pasovaly". Třeba když si vybereš dvě absurdní dramata, učíš se tu omáčku jen k absolutnímu dramatu a v případě ztráty řeči mlžeš nahodit knížku druhou. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.