Výpočet vrcholu parabol

Od: Datum: 20.08.15 23:45 odpovědí: 2 změna: 21.08.15 10:22

Zdravím, mám následující příklad: vypočtěte vrcholy parabol y=x^2 4x 3 (chějí to doplněním na úplný čtverec). Teď ještě taková podotázka - pokud je to kvadratická rovnice, tak je jedno jestli to budu dosazovat na čtverec nebo počítat přes diskriminant, nebo ne?

no ale k příkladu. po dosazení dostanu 0=(x 2)^2-4 3 tj 0=(x 2)^2-1

diskriminant mi vyjde 192 a odmocnina z toho nějaké necelé číslo - to nevím jak mám zaokrouhlit.. (nohoru/dolu?)

no nicméně i po dosazení na čtverec stále nevím kde mám vzít z toho ty vrcholy

_______________________________________

podle výsledků to má vyjít V=[-2;-1] ((občas se může i ve skriptech vyskytnout chyba))


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: parabola
Datum: 21.08.15 04:24

Pokud jsi to zase ty co je soustavně napomínán kvůli zápisu tak nechápu si aspoň zápis po sobě zkontrolovat. Myslím že vypadly plus, nebo jsi je nenapsal

y = x² + 4x + 3

y = (x + 2)² - 4 + 3

y + 1 = (x + 2)²

V[-2;-1]

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.08.15 10:22
avatar
Parabola ti to vyřešil; správnější by mořná bylo poradit, navést, ukázat na chyby, ale jak ukázat na chyby, když z toho zápisu není vůbec vidět, co vlastně provádíš a i samotnou rovnici paraboly musel parabola uhádnout. Podle toho, že mu to vyšlo tak, jak má, to nejspíš uhádl správně, aůe klidně by to mohlo být i y=x^2 – 4x +3 nebo y=x^2 + 4x – 3 nebp y=x^2 – 4x – 3. A k podotázce: striktně vzato, není to kvadratická rovnice, ale kvadratická funkce. Samozřejmě i tady bychom mohli pracovat s diskriminantem, ale asi by bylo dobré ho uměd spočítat. On totiž nevyjde 192, ale 4. Požadavek, počítat pomocí doplnění na čtverec, je metodický požadavek. To je jedna z metod, vy jste se ji učili a zadavatel se chce přesvědčit, zda ji umíte. (Na okraj, metoda diskriminantu není žádný z nebe spadlý vzoreček, odvozuje se právě pomocí doplnění na čtverec.)
doplněno 21.08.15 11:31: Překlepy jsem odhalil pozdě, na využití pětiminutové opravné doby už nemám nátok. Tak to vložím ještě jednou opravené:Parabola ti to vyřešil; správnější by možná bylo poradit, navést, ukázat na chyby, ale jak ukázat na chyby, když z toho zápisu není vůbec vidět, co vlastně provádíš a i samotnou rovnici paraboly musel parabola uhádnout. Podle toho, že mu to vyšlo tak, jak má, to nejspíš uhádl správně, ale klidně by to mohlo být i y=x^2 – 4x +3 nebo y=x^2 + 4x – 3 nebo y=x^2 – 4x – 3. A k podotázce: striktně vzato, není to kvadratická rovnice, ale kvadratická funkce. Samozřejmě i tady bychom mohli pracovat s diskriminantem, ale asi by bylo dobré ho umět spočítat. On totiž nevyjde 192, ale 4. Požadavek, počítat pomocí doplnění na čtverec, je metodický požadavek. To je jedna z metod, vy jste se ji učili a zadavatel se chce přesvědčit, zda ji umíte. (Na okraj, metoda diskriminantu není žádný z nebe spadlý vzoreček, odvozuje se právě pomocí doplnění na čtverec.)
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.