Proč se musí ve škole nosit přezůvky?

Od: Datum: 02.08.15 21:24 odpovědí: 63 změna: 12.08.15 14:01

Dobrý den, po prázdninách jdu do třetího ročníku na gymnáziu a dnes jsem si uvědomila, že si zase musím pořídit školní bačkory. V naší škole mají totiž studenti podle školního řádu povinnost se přezouvat do domácí obuvi, která nesmí mít tmavou podrážku. Každým rokem mě tohle pravidlo štve víc a víc. Už je mi 18, ráda se hezky oblékám a nesnáším, když to celé zazdí pantofle. A ještě víc mě štve, že učitelé nás kontrolují, jestli jsme přezutí a přitom sami se nepřezouvají. Když jsem na to loni upozornila učitelku, tak jsem dostala kázání, že jsem drzá, že učitelé se přezouvat nemusí a byla jsem odkázána na školní řád. Ok, podle školního řádu platí přezouvání jen pro studenty, měla pravdu. Jaký to pak ale má vlastně smysl? Proč se to prostě nezruší, ať si každý chodí v čem chce, vždyť uklízečky stejně uklízí školu každý den. Nebo vidíte někdo nějaký opravdový důvod, proč to je takhle? A kdyby šlo jen o tu špínu, tak proč je problém, kdybych jako přezůvky používala třeba botasky, baleríny nebo boty s podpatkem? Na vše totiž třídní řekne, že to není domácí obuv a pošle nás zpátky do šatny a nejlepší je, že sama má klidně lodičky na podpatku. Proč teda neplatí stejná povinnost nosit domácí obuv i pro učitele?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: eda*
Datum: 02.08.15 21:30

Ahoj, čím budeš starší, tím více pravidel Tě bude štvát i v budoucnu. Ber to tak, že Ty si vezmeš ošklivé pantofle a ušetříš třeba paní uklízečce trochu práce. Učitelé zase mají pravděpodobně pravidlo, že mají mít jako "přezůvky" společenskou obuv. Uznej, že i kdyby ji povolili žákům, špatně by se to kontrolovalo a zhoršila by se tak hygienciká situace (prašnost), protože by se jistě našlo hodně uličníků, kteří by se prostě nepřezouvali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 21:33
avatar

Dobrý den. Pro vás studenty jako pracovní obutí je ve školním řádu stanovena domácí obuv. Berte to jako fakt. Nikdo vám škodit nechce. Až budete v zaměstnání, možná taky dostanete příkaz chodit nějakým způsobem oblečená. To taky budete proti tomu protestovat?

Když už nic jiného, tak je to prostě hygieničtější, když se všichni studenti přezujete do domácích trepek, i když si v nich připadáte jako trubky, než když každý den zaneřádíte školu v nepřezuté obuvi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gini
Datum: 02.08.15 22:54

Když jsem loni upozornila učitelku, že se učitelé nepřezouvají a my jako studenti musíme nosit bačkory, tak jsem si neuvědomila, že ve školním řádu se tato povinnost týká pouze studentů. Jinak bych neprotestovala, ale zároveň si nemyslím, že bych byla drzá, jak mi bylo řečeno.

Chápu co píšeš, ale proč tedy se povinně nepřezují i všichni učitelé? Proč máme jako "trubky" vypadat jen my studenti? Nebo tedy proč se nemohu přezout do normálních čistých bot, jaké budu chtít? Sama ráda občas nosím k hezkému oblečení podpatky.

Od: jho
Datum: 02.08.15 21:41

Divím, že ještě v 18ti máte takové dotazy. Domácí obuv je předně ochranou podlahy před poškozením a špínou z ulice. Opravdu si myslíte, že jste jako žákyně postavena na úroveň učitele co do práv a povinností? Nedivím se, že vám řekla něco o drzosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gini
Datum: 02.08.15 22:35

Chápu, že jde o čistotu a že bačkory neničí podlahu narozdíl od bot, ale tak stejně se denně uklízí a ty podlahy se časem zničí, tak se prostě musí dříve vyměnit. Nepřipadá mi to jako tak závažný důvod, aby muselo být povinné přezouvání a ještě do bačkor. Vím, že si nejsem ve škole rovna s učiteli, ale jejich venkovní boty jsou tedy čisté a podrážky neničí podlahy?

Od: uska®
Datum: 02.08.15 21:42

I když je vám 18 let, tak jste nezkoušela vydrhnout černé čáry od tmavé podrážky třeba na linu. Pokud byste to vyzkoušela, tak nezadáte tento dotaz. Chce to jít na kolena a houbičkou s Cifem drhnout a drhnout po centimetrech. Za toto jistě není paní uklizečka placená. Jeden z důvodů proč se přezouváte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gini
Datum: 02.08.15 23:00

Ok, to máte určitě pravdu, ale to ty čáry někomu tak vadí? A znovu se ptám, učitelské nepřezuté boty a podpatky černé čáry nedělají?

Datum: 03.08.15 09:58
avatar

Jasně, že ty čáry vadí. Podlaha by totiž bez pravidelného drhnutí uklízečkou, byla jedna velká černá šmouha. Nevnímáš to, protože se to pravidelně odstraňuje. Vždy o prázdninách, nastupuje jedno velké gruntování, na kterém uklízečka nechá ruce. Vyměnit lino po celé škole, je celkem nákladná záležitost. Jednou se vyměnit musí, ale proč každé dva roky? Myslím, že jsou na školách důležitější věci, do kterých by se mělo investovat.

Navíc se dá předpokládat, že většina studentů je nezodpovědná (ona je i spousta nezodpovědných dospělých - rodičů, nepřezouvajících se ve školkách, když si vyzvedávají své děti, které si na těch podlahách potom hrají) a když se povolí všem nepřezouvat, bude se do školy zanášet bláto a další nepořádek (kamínky rozdrásají lino, do rýh se pak zanese špína a nepůjde to vytřít) a pak si začnou stěžovat astmatici a alergici na zvýšenou prašnost.

U nás učitelé sice chodili ve společenské obuvi, ale v té do školy nepřišli, měli k tomu určené boty, do kterých se přezuli v kabinetu.

Taky jsem byla na střední škole několikrát poslána, abych se přezula, nejsem rozhodně svatoušek. Jen uzpozorňuji, že není vše černo-bílé.

A mohu tě uklidnit - může být i hůř, protože mé nejoblíbenější oblečení např. je tílko a džíny, což úplně nekoresponduje s představou mého zaměstnavatele.. a pak si vyber..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mate59
Datum: 02.08.15 21:46

Napriklad v nejmenované bance musí ženy nosit lodičky.Taky to není prijemné tlačit si nohy 8 hodin v botičce.Jak pohodlné by bylo nosit napr. korkáče.Hold interní predpis to zakazuje.Tak to berte tak.Já jsem se v práci mohl prezouval dobrovolne do bačkor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 02.08.15 22:52

Nejde jen o to, že stovky nepřezutých studentů zaneřádí školu víc, než pár nepřezutých učitelů. Jde hlavně o to, že trávit celý den v jedněch botech je velice nezdravé. Pro zdravé chodidlo by prý člověkl měl vystřídat alespoň troje boty denně. Být celý den v uzavřených botech při pokojové teplotě taky přispívá plísňovým onemocněním. Taková nožka v silonce celý den uzavřená v botě, to je chuťovka. Mně tedy v práci nenařizuje vlastně nikdo nic, ale velmi ráda se z civilu převléknu a přezuju do pracovního. Proč si ničit pěkné oblečení, kdy můžu špinit a potit se do pracovních hadrů. Neber se tak moc vážně a nebuď taková fiflena, které outfit zkazí pantofle. Zkus nějaké pěkné moderní, nebo na klínku, do toho třeba barevné ponožky ladící s oblečením, nebo i ty silonky a pěkně upravené nohy s nalakovanými nehty.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.15 00:01
avatar

100% souhlas s "pb". Je to z důvodu vaší osobní hygieny a také vašeho pohodlí - při vyučování se cítíte uvolněně a tím pádem se lépe soustředíte.Správný pedagog by vám to měl vysvětlit a né vás odbýt ,že jste drzá.Školní řád sice ukládá povinnost nosit domácí obuv, ale neurčuje konkrétně, že by to měly být nějaké nevzhledné bačkory či pantofle.Záleží čistě na vašem osobitém vkusu.A že je na trhu dostatečný výběr, to vám snad nemusím říkat.Neodpustím si však otázku. A v čem chodíte doma? Neříkejte,že v lodičkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 03.08.15 00:26

Na pocení nohou netrpím a boty si pořizuji kvalitní a takové, které jsou mi pohodlné. Navíc nechápu, co je škole po mé osobní hygieně a pohodlí, navíc to je zcela individuální věc. Ano výběr bačkor a pantoflí je velký, ale v podstatě se zase tolik neliší. Pořád je to obuv na doma, v soukromí a ne mezi lidi. A smysl vaší otázky nechápu, nebo snad ve škole je člověk jako doma?

Od: kutululu
Datum: 03.08.15 08:29

Ano, osobní hygiena je individuální věc, a to, že Ty netrpíš na pocení nohou neznamená, že všichni z Tvých spolužáků také. Už vidím, jak kdyby si celých 7 vyučovacích hodin seděla u člověka, kterému šílené zapáchají jeho boty a Ty to za a) vydržela a za b) nic s tím neudělala, protože co je ti do jeho osobní hygieny, jak sama říkáš. Nechápu, jak můžeš srovnávát učitele, kteří se nepřezouvají a je jich v řádu desítek a studenty, kterých je několik stovek? Já jsem na střední škole také byla nešťastná z toho, že jsme se museli přezouvat, také mi to kazilo image, ale poté, co jsem šla na VŠ a i třeba 10h jsem byla obutá, protože jsme museli každou hodinu přebíhat z budovy do budovy, jsem litovala toho, že nemůžu mít pantofle!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.15 23:09
avatar

Tou otázkou jsem nemyslela nic negativního, jen jsem tím chtěla naznačit, že doma jistě používáte takě jiné obutí, ve kterém se cítíte pohodlně a uvolněně. Nechtěla jsem již do diskuse zasahovat,ale po přečtení vašich dalších odpovědí mi to nedá.Každá škola má svůj školní řád.Jestli se vám váš školní řád nelíbí,obraťte se v prvé řadě na ostatní studenty jak ve třídě, tak i v ostatních ročnících, jaký názor ohledně přezouvání mají oni.Jestliže se většina ztotožní s vaším názorem, můžete vstoupit do jednání s učitelským sborem s požadavkem. Cítíte se dospělá, tak taky jako dospělá jednejte. Tady na "Poraďte" to sotva někdo může vyřešit, ač se vám snažíme alespoň vysvětlit oprávněnost přezouvání, stále jen oponujete, bohužel někdy až sobecky dětinsky. Ještě jedna malá rada na závěr. Jestliže je problém přezouvání pro vás natolik zásadní, není nic jednoduššího, než přestoupit do jiné školy, kde školní řád neukládá povinnost přezouvání :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vilik
Datum: 03.08.15 23:47

Ona ale je ještě dítě, ačkoliv si tak nepřipadá. To je zřejmé z odpovědí. Bohužel zná pouze její práva, nechce respektovat povinnosti. Ze školní uniformy by se sesypala. Potřebuje si svým postojem zvýšit svoji hodnotu vůči dospělým. Důsledky, jako třeba platbu školného na výměnu lina, hygienu a pohodlí nedomýší, případně ignoruje. Už jen tykání ji rozhodí. Časem se buď velice dobře vdá, nebo bude muset začít respektovat okolí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 00:12

Dobře, dobře, tak jsem ještě dítě. Protože mi nějaká povinnost připadá nespravedlivá a nelíbí se mi, tak to hned znamená, že nechci respektovat povinnosti? Aha. Není pravda, že nedomýslím důsledky, to jsou mé návrhy podle vás opravdu nereálné? Ono by to jistě nestálo tolik, aby to škola neutáhla. A kde mě rozhodilo tykaní? Tak jako on mi někdo napíše, že jsem nedospělá a dětinská, automaticky mi tyká a já musím držet pusu? A já nerespektuji okolí, opravdu? Teď bych spíše řekla, že vy nerespektujete mě.

Od: vilik
Datum: 04.08.15 08:01

Ano, jsi ještě dítě, prezentuješ to tu dostatečně. Kdybys nebyla, nelpíš na něčem takovém jen proto, že ti to zkazí outfit. Vezmi to tak, že škola má svého provozovatele, který má nějaký rozpočet. A že když se podílet nechceš, bude výměna lina kompenzovaná někde jinde, třeba míň škola vybavena pomůckama, nebude v zimě třeba teplo a tak. Schválně koukni, kolik si účtuje pokládková firma nákup, vystěhování místnosti, dovoz a položení, odvoz starého a skládkování. O ekologii ani nemluvím. O případných stížnostech ostatních žáků na zdravotní hlediska jsi byla upozorněna. Argument, že na vysoké škole to jde, neobstojí, protože do školy dochází i nezletilci, nikdo vám přeci nebude kontrolovat denně občanky. Když vezmu vztah učitele a žáka, je pravda, že by mohli být víc partneři, ale rovnocenní prostě být nemohou. Tečka. Učitel má větší práva, plynoucí ze zodpovědnosti k výuce a k žákům. Oni za vás ručí, když se vám něco stane, jdou po nich, i když jste zletilí. Na vymezení slouží školní řád. A poslední věc, tykání v internetové komunikaci mi osobně taky dělá problém, ale je normální, dá se brát i tak, že diskutující jsou si rovni. Což tvoje reakce ze včera nerespektuje, byť ji dovedu pochopit, protože tvoje reakce je vlastně vymezení proti příspěvku, kde tě tykání má srovnat do patřičných mezí. Tvá reakce je ale neadekvátní, nehodná dospělého. Když to přeženu, vedoucí má vždy pravdu, pokud to odmítáš, bojuj, ale tak, aby to mělo smysl. Argumentuj správně, rozmysli všechny problémy, přijď s nejlepším řešením. Důvodů, proč nemáš pravdu, tu máš dost, ty ale pořád vidíš jen tvůj vzhled. Musíš sama najít lepší řešení, které se škole musí vyplatit. Jinak se s tebou nikdo bavit nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 20:59

Dobře no, asi se prezentuju trochu dětinsky, uznávám. Tak jsem byla naštvaná, že mi nikdo nedá za pravdu, to se pak člověk občas chová jako idiot ne? Taky jsem si to nechala projít hlavou v širších souvislostech, a to jsem původně vůbec nezamýšlela. Fakt mě původně nenapadlo uvažovat o tom, že přezouvání je také o penězích na úklid nebo že by se zničily podlahy, u kterých je mi jasný, že je to hodně drahá věc a školy nemají peníze na vyhazování. Stejně tak mě nenapadly zdravotní hlediska. Jako teď chápu, že vypadám jako kravka, která neřeší nic než svůj outfit a vzhled, ale tak to zase fakt neni. Já samozřejmě chápu, že školu nezajímá, že vypadám v sukni a bačkorách jako idiot, protože je to nařízené kvůli důležitějším věcem. Jen snad můžete pochopit, že mě prostě štve, že učitelka si může nosit boty jaké chce a já musím mít pantofle. Ale ok, žáci nejsou učitelé, vím, že máte pravdu a chápu, že by jim to na autoritě nepřidalo.

Od: jmlc®
Datum: 04.08.15 21:28
avatar

Och, jak vám rozumím v tom smyslu "ona si může nosit boty jaké chce a já musím mít pantofle" - to člověka štve v různých podobách celý život. Závist, touha mít privilegia,... Na každém člověku pak je, aby se k tomu nějak postavil. Někdo prostě chce jen pindat, někdo se snaží dosáhnout pravomocí a změnit to, někdo se dostane na pozici, kde jinými nenáviděné privilegium získá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 04.08.15 21:34

gini - také záleží na tom, jaké přezutí žáci používají a jaké mají možnosti si přezutí ve škole nechávat. Strašný je pohled na chudáčka prvňáčka s velkou aktovkou na zádech a s pytlíkem s přezutím v ruce. Pokud má pevné a dobré botičky, jsou těžší a neforemnější než laciné cvičky skoro bez podrážek. Takže děti místo pohodlných botiček, které nedeformují nožičku ve vývoji nosí v tašce nebo batůžku hned vedle penálu a svačiny špinavé lehké cvičky nebo ošoupané bačkorky, které se jim vejdou do batůžku a nemusí ponižujícím způsobem nosit pytlík s přezutím. Což nenosí už žádný středoškolák a sama nejlépe víte, co si vaši spolužáci a spolužákyně nosí do školy, nebo co jsou ochotní s rizikem ztráty nechávat v šatně přes noc, aby je nemuseli tahat jako kočka koťata z domova do školy a ze školy zase domů.

Také záleží na tom, jak se ve škole přezutí ztrácí, což je běžné, zakopnuté nebo hozené nějakým nezbedou pod topení, nebo si přezutí vypůjčí někdo jiný, kdo zapoměl svoje, nebo si pěkné boty ukradne. I to se stává. Kvalitní přezují je drahé a málokdo si bude ve škole nechávat nezamčené botasky nebo nějaké kožené pohodlné boty pro normální nošení i sport. Takže si je žáci nosí jenom na tělocvik s další velkou taškou, ve které mají cvičební úbor, nebo prostě oblečení na tělocvik. A další boty na venkovní hřiště, protože jedny má jenom do tělocvičny. A další přezutí na normální pobyt celý den ve škole.

Takže by to chtělo vyřešit dvě věci - možnost bezpečného uložení přezutí (bez ohledu na cenu, protože každé boty něco stojí a mají cenu jako nutné přezutí, protože chodit za trest bez bot celý den po celé škole v ponožkách je nejhnusněnší ponížení, které může škola žáčkům udělat) a druhý problém je podle vámi nastíněného problému v tom, že žáci se přezouvají a učitelé ne. Možná by docela stačilo, jak píšete, uvážit to v širších souvislostech, případně se podívat do vyhlášek o škole, organizaci školy, zřizovateli, školské radě, SRPŠ, nebo co to všechno je, o hygienickém dozoru, školní lékařce a dalších povinnostech školy a možná by moudrá ředitelka bez mrknutí oka ve své pravomoci jednoduše vydala rozhodnutí ředitele školy, že se učitelé budou také přezouvat, čímž způsobí revoltu jedněch nebo pochopení druhých. Jinak by toto téma mohli vzít rodiče a přátelé školy a s odkazy na různé vyhlášky, které by možná našli, zlepšili hygienické a sociální podmínky ve škole. Stejně jako jsou na záchodech papíry a u umyvadel něco na utření nebo osušení rukou, mohly by být zajištěny i vhodné šatny s úložnými prostorami pro přezutí. Některé školy mají pěkné velké, čisté, přehledné šatny se skříňkami na boty i oděv, některé mají šatny někde v suterénu, ale jsou to plechové šatnové skříňky ve zšeřelé chodbě s teplovodním potrubím nad hlavami, kam se dají dát boty i kabát a čepice a nikdo vám z ní neutrhne bambuli nebo knoflíky, někde ve starých školách ještě pamatují vzadu ve třídě dlouhou lavici s přihrádkami pro boty a na zdi prkno s háčky na které se věšely kabáty, šály do rukávu a čepice padaly na zem - žáci se zuli dole v hale a oblečení a boty a tašku s učením si nesli v náručí jako snop obilí po celé škole do třídy. A při přechodu do jiné učebny to opět popadli a stěhovali se jinam. To bylo a snad už nikde není.

Jsme ve dvacátémprvním století, civilizace pokročila, děje se mnoho změn, možná by mohly být změny i v případu který jste zde předložila k radám a názorům zdejších rádců. Odpovědí a názorů v diskuzi, včetně vašich, máte hodně, zajímavý materiál k úvahám. Omlouvám se za rozvleklost, ale téma je zajímavé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 11:52
avatar

"Ono by to jistě nestálo tolik, aby to škola neutáhla".

*nevi* Děvče, děvče. Máte vůbec aspoň mlhavou představu, kolik taková výměna lina ve škole stojí? Nevím, čím po absolvování školy budete, ale myslím, že by na to nestačil celý Váš budoucí roční plat. A škola potřebuje peníze na důležitější věci, než je předčasná výměna lina z důvodů fintivosti některých žáků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 00:01

Natolik zásadní problém, abych měnila školu to pro mě opravdu není. Navíc tedy minimálně v okolí co vím se musí přezouvat na všech školách.

Různé požadavky jsme se samozřejmě ve škole snažili navrhnout, ale marně. Já to přezouvání respektuji, nic jiného mi ani nezbývá, spíše mě zajímaly nějaké názory a popravdě jsem čekala, že mi většina dá za pravdu a dopadlo to tak, že mi za pravdu dal jeden člověk, to mě trochu překvapilo. A nečekala jsem, že všem skoro bude připadat v pořádku, že pro učitele přezouvání povinné není. Tak v tom oponuji, protože jsem přesvědčená, že by v tomto měla platit stejná pravidla pro všechny, buď tedy tuto povinnost zrušit nebo rozšířit na všechny. Čekala bych, že mi v tom dá alespoň někdo za pravdu.

Datum: 03.08.15 09:25
avatar

Já tě plně chápu.Dodnes na to vzpomínám jako na nejhorší věc co mě stresovala.Nejen že jsem si připadala nedůstojně,protože jsme poslouchali jak jsme prestižní škola ale přitom jsem měla na nohách papuče jak doma u tv...ale nejhorší bylo jak ty cukle kloužou.Zažila jsem spoustu pádů na schodech a celkem jsme na chodbách chodili "jak posr..ní".Jinak s přezouváním souhlasím,nechtěla bych celou zimu sedět ve sněhulích v učebně,ale přezutí do pohodlných a vkusných bot a né do vratkých,kluzkých cuklí.Když jsem byla před lidma celé dny v ponožkách,tak se mi opravdu těžko prezentovalo učivo.

doplněno 03.08.15 09:29:

..se divím,že k maturitě nás nechali v botách.Jinak bych asi neomaturovalato je představa...v kostýmku a v papučích*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 03.08.15 17:05

Jo, tak nějak to vnímám taky. Jsem ráda, že aspoň někdo mě chápe z téhle strany.

Datum: 05.08.15 21:59
avatar

Tak jste mi s tou maturitou připomněla... měla jsem už ušité moc hezké šaty, ale protože byl rok 1978 a ředitel naší školy chtěl být papežštější než papež, tak asi týden před maturitou rozkázal, že budeme maturovat ve svazáckém. Tak to teprve byl outfit! Doteď cítím ty zlostné slzy, když jsem se ráno hastrošila do svazácké košile a krásné nové šaty visely ve skříni.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 03.08.15 10:14

Je rozdíl uklízet po jednom učiteli nebo po třiceti žácích. Navíc pokud přijdu v zimních botech, bude mi v normálně vytopené místnosti teplo. Nebo si takhle musíte zvyšovat sebevědomí? Co byste dělala, pokud by byly zavedeny školní uniformy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 03.08.15 10:48

Znám školu, kde se do papučí přezouvají jenom v zimě...Když se chce, všechno jde ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.08.15 12:02

Už to tu bylo žačko.. Proč se nezeptáš ředitele? Tady ta pravidla nikdo nestanovil tak ti je ani nezdůvodní. Doma chodíš v botách?

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 03.08.15 14:23

Přezouvání do domácí obuvi na středních školách v ČR je světově unikátní. Upravují ho školní řády a ty, které připouštějí například nepřezouvat se v době letního času, jako je tomu na Gymnáziu Rokycany, zůstávají výjimečné. Za nepřezouvání jsou žáci tvrdě trestáni. Opakované nedodržení pravidla přezouvání je považováno za závažné porušení školního řádu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.08.15 15:05

gini, ptáte se zcela správně. Správně zvedáte hlavu a projevujete svůj názor, diskutujete, předkládáte argumenty. Kdyby byli všichni jako poslušné ovce, nebyl by vývoj.

Obuv je samozřejmě na různé příležitosti a každý si rád udělá pohodlí nebo si vezme slušivé boty. Chápe, že do tělocvičny s drahou podlahou se při tělocviku nepřijde rovnou z venku z pískového hřiště ve sportovní obuvi s kousky kamínků v podrážkách. Jedny boty na hřiště, druhé do tělocvičny. Ale jako nespravedlnost vnímá, že někdo se ve škole přezouvat nemusí a dokonce si to jistí písemně v nějakém řádu a ostatní musejí.

V zimě se každý rád přezuje. Například do tanečních nebo na taneční zábavu nebo do divadla jdou ženy a dívky v kozačkách nebo zimních botech a v šatně se přezují do střevíčků. V některých státech žena jde nebo běží do práce ve sportovních botech a oděvu a v kanceláři se přezuje do slušivých bot. Ve zdravotnictví se prakticky všichni zaměstnanci přezouvají do pracovních bot a neběhají po klinikách ve venkovních, teplých a špinavých botech. V průmyslu se přezouvají všichni z normální vycházkové obuvi do pracovní.

Váš hlavní argument je, že žáci se musejí přezouvat a úči (ped.sbor) ne. Ale vězte, že i učitelky a učitelé se v kabinetu nebo sborovně rády přezují a ve škole chodějí v jiných botech, rozšlápnutých, pohodlnějších.

Jeden příklad ze života: v průmyslové škole pro pracující na Smíchově se už dole v přízemí přezouvalo. Žáci byli v podstatě dospělí od osmnácti do šedesáti, sebevědomí, dospělí, svéhlaví, věděli jaká mají práva atd... Ale stačilo vidět starého pana školníka, který po nepřezutých vzpurnících uklízel na schodech a chodbách rozhamtané bláto a roztátý sníh z bot a najednou se žáci začali úplně samozřejmě sami přezouvat a když i prváci viděli, že se i starší žáci - staré páky, dospěláci z nejrůznějších povolání, různých technických a vedoucích funkcí, kteří si dodělávali maturitu, brali to jako samozřejmost a přezouvali se všichni. Nejen do laboratoří, ale v celé škole.

Druhý příklad ze života: někdy na konci minulého století prý přijela francouzská ministrině zdravotnictví do naší republiky a naši ji hrdě zavedli do nové špičkové ortopedické kliniky (? nebo snad jinam) a tam ji vyzvali, aby si na boty navlékla návleky (v jedné době to bylo snad ve všech nemocnicích, hadrové i igelitové pytlíky, ve kterých se během chvilky zapařily nohy i s botami a na pytlíku se vysrážel pot) a aby si oblékla bílý plášť. Podivila se velice a neznajíc naše zvyky, odmítla návleky i plášť a odjela. Dnes by asi mohla ona i doprovod normálně v botech i svém kostýmku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 03.08.15 15:10
avatar

Moje žena pracuje ve školství - než by (zejména v zimních měsících) proběhala 6-8 hodin v kozačkách a nechala si tak zapařit nohy, přezuje se do pantoflíčků...

Já pracuji v kanceláři - pod stolkem mám pantofle a přezouvám se.

Kolega, který se mi směje a je nonstop obutý (do tenisek z 90% času), mi tu smrdí nohama pod stolem - jeho aroma je cítit na pár metrů.

Rozumím, že se to někomu nelíbí... stejně tak se synovi nelíbí, že musí napsat domácí úkoly, přestože jeho učitelka tuto povinnost nemá.

doplněno 03.08.15 17:06:

@gini, níže to máte od učitelky @dove řádně, logicky a pravdivě popsáno - zkuste si to přečíst.

O faktu, že na boty vám vydělává někdo jiný a ne všichni ze školy mají to štěstí, že můžou chodit v opravdu kvalitní obuvy, o tom se nebudu rozepisovat.

Život má nějaká pravidla. Ne každému pravidla můžou sednout. Máte pak možnosti jako přistěhovalci - být tu a snažit se pravidla dodržet nebo jít na školu, kde vám budou stačit jedny boty celý rok - zedníci v papučkách na stavbě nechodí.

A jestli se vám zadaří, budete mít titul, práci, odměny... můžete třeba pracovat v armádě jako slušně oblečená a finančně dobře ohodnocená stará panna, která bude muset mít bagančata na nohách, i když by velmi ráda chodila v pantoflíčkách.

doplněno 03.08.15 21:29:

Ufňukánci... no škoda že už není vojna - tam byste se zamysleli, jestli je nutné uvažovat o papučích nebo jsou důležitější věci...

Ať žije svoboda a uniformy do škol! Když Amerika, tak Amerika

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 03.08.15 16:57

Ale vždyť kdo bude chtít, ať se přezuje do pantoflí, do čeho chce. Prostě ať je to dobrovolné. Vašemu kolegovi je příjemné něco jiného než vám, tak se nepřezouvá.

Od: dove
Datum: 03.08.15 16:40

Jako učitelka vím, že přezouvání je věčný problém, bohužel i na střední škole. Nicméně pokud se oháníš tím, že je ti 18 let, tak tvůj dotaz působí poněkud nedospěle, když se jako osmnáctiletá žákyně ptáš na důvody, proč se musíš ve škole přezouvat. Dospělému člověku je to totiž většinou jasné.

Jde o hygienické důvody, protože žáků je hodně na malém prostoru a při nepřezouvání by se museli razantně zvednout náklady na úklid a počet uklízeček, na to škola opravdu peníze nemá. A prašnost by se zvýšila tak jako tak, navíc dokážeš si představit, co by s podlahou udělala během pár let sůl v zimě nebo kamínky? Ty pantofle/bačkory jsou nařízené právě kvůli ochraně podlah, protože je to obuv určená do místností, která má měkkou podrážku a nedělá šmouhy na podlaze. A podpatky jsou pro podlahy to vůbec nejhorší. Navíc pokud by vám jako přezůvky povolili používat libovolnou čistou obuv, tak si to představuješ jak? Že budou učitelé každému žákovi zvlášť kontrolovat čistotu podrážek a zda obuv nedělá šmouhy a neničí podlahu? Děvče na tohle opravdu učitelé nemají čas a i kdyby měli, tak ho rozhodně využijí užitečnějším způsobem. Smysl těch bačkor je proto také v tom, aby učitel jasně viděl, zda jsou žáci přezutí. V neposlední řadě je to taky o pocení nohou puberťáků. Pochop, že ty si třeba kupuješ kvalitní boty, ve kterých se ti nohy nepotí a nemáš k tomu sklon, ale nemohou pro každého žáka platit jiná pravidla. Bohatě stačí, že se budou nohy potit několika spolužákům v nekvalitní obuvi a ve třídě bude k nevydržení. Učitelé opravdu nemají povinnost toto dýchat, takže nemáš pravdu, že potící se nohy jsou jen tvoje věc. Další důvod pro povinné bačkory.

Srovnávání žáků s učiteli myslíš opravdu vážně? Děvče, z tvého způsobu vyjadřování a schopnosti argumentace usuzuji, že jsi chytrá dívka, ačkoliv se pereš ve věci, ve které nemáš pravdu a nemůžeš vyhrát. Tvůj vztah k autoritám mi nepřipadá v pořádku a pokud si v tom neuděláš pořádek, tak mi věř, že v zaměstnání rychle narazíš. Ona všechna školní pravidla včetně přezouvání mají výchovný smysl. Myslíš, že pokud ti tvůj nadřízený nařídí nosit určitou obuv, tak ji bude muset nosit také? Žáci a učitelé si nejsou ve škole rovni, nemají proto stejná práva ani povinnosti. Ty jako žákyně jsi ve škole v nejnižším možném postavení, i ta žáky často opovrhovaná paní uklízečka je tvůj nadřízený a jsi povinna plnit její příkazy, pokud nejsou v rozporu se školním řádem či příkazy učitelů.

Učitelé se přezouvat nemusí, s tím se smiř, jsou tvoji nadřízení a tuto povinnost nemají. Z praktického hlediska k tomu ani není žádný důvod, protože těch 20 učitelů, kteří si navíc před školou boty narozdíl od spousty žáků pořádně očistí, do školy moc špíny nenanesou. Těch pár podpatků a tmavých podrážek tu podlahu také nezničí. Naopak si myslím, že učitel jako autorita by neměl chodit před žáky v bačkorách. Ber to tak, že teď jsi žákyně a platí pro tebe povinnost chodit v bačkorách. Můžeš vystudovat VŠ, projít přijímacím řízením na učitelku a pak se jako učitelka nebudeš muset přezouvat a můžeš nosit podpatky třeba celý rok.

A k tomu, že jsi dostala kázání o drzosti. Jako žákyně máš povinnost znát školní řád, že ho neznáš není problém učitelky, neznalost zákona totiž neomlouvá. Tudíž tvoje UPOZORŇOVÁNÍ učitelky mi jako drzost připadá a řekla bych ti to samé. Věř mi, že když já jsem chodila na gymnázium, tak tohle jsme si opravdu nemohli dovolit. O přezouvání s námi nikdo nediskutoval, prostě jsme museli a pokud jsme bačkory neměli, tak jsme automaticky museli jít ze šatny potupně v ponožkách a od nepřezutých učitelů jsme si ještě vyslechli něco o lajdáctví. Uznávám, že máš pravdu v tom, že bačkory a pantofle zkazí oblečení, ale jako dospělá si musíš uvědomit, že tohle škola opravdu nebude řešit, z praktického hlediska to není podstatné a zkrátka jinak se to dělat nedá. A vzhledem k tomu, že musíte mít bačkory všichni, tak si nemusíte připadat nějak trapně mezi sebou.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: gini
Datum: 03.08.15 18:53

Protože mám na něco odlišný názor, tak jsem hned kvůli tomu nedospělá? A jen tak mimochodem, třeba od tebe mi přijde nedospělé, že mi hned tykáš, tak tedy tykám tobě taky. Jinak já tenhle popsaný systém chápu, ale proč ho tedy nezměnit? Proč by si nemohli v tomto být studenti a učitelé rovni? Tedy ať se zruší povinné přezouvání pro studenty a chodí všichni jak chtějí, přičemž škola prostě dá více peněz na úklid a častější výměnu podlah, to je pro mě ideální řešení. I v tom, že bych mohla přijít do školy později a jít normálně hlavním vchodem rovnou do třídy a ne jako teď se 15 minut mačkat v hnusné přeplněné šatně ve sklepě při přezouvání, a než se člověk vůbec protlačí ke svojí skříňce. Při odchodu to je ještě daleko horší. Učitelé si chodí normálně. Nebo druhé řešení, ať pro ně platí to samé co pro nás a budou mít také skříňky v šatnách ve sklepě, kde se budou přezouvat do pantoflí. Protože když se nad tím zamyslím, tak mi ta pravidla v současnosti přijdou pro studenty ponižující. V čem jsem já jako student míň než učitelka? Protože podle tebe teda když by učitelka vypadala trapně v bačkorách, tak to je špatně a nosit by je neměla ani dobrovolně. Že si ale můžu jako blbec v bačkorách připadat já jako studentka, obzvlášť před tou učitelkou na podpatcích, tak to školu nezajímá, to není důležité. Super. To mi opravdu přijde jako ponižující přístup, ne moje nedospělost.

Od: hradlo
Datum: 03.08.15 21:18
Souhlasim s gini, jsem take student. Nechavat si at si kazdy nosi co chce je blbost, casteji menit podlahy taky, ale ucitele by se meli prezouvat.Kdyz prezident ukradne hodinky, zaslouzi si nizsi trest jako betonar?Mela by byt vetsi rovnost
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.08.15 21:50

gini - zkus navrhnout změnu školního řádu. Třeba tak, že studenti, co se odmítají přezouvat, budou dobrovolně měsíčně přispívat škole třeba 1000,- Kč na zřízení pracovních míst pro nové uklízečky + 300,- Kč na obnovu podlahových krytin.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dove
Datum: 04.08.15 16:51

Neměla jsem v plánu dále reagovat, ale po přečtení tvých příspěvků mi to nedá. Milá slečno, co jsi už v životě dokázala, že se tak neohroženě stavíš na úroveň učitelů? Ve společnosti existuje nějaká hierarchie a ve škole obzvlášť. Jestli nejsi schopna pochopit a respektovat rozdíl v postavení učitele a žáka ve škole, věř mi že opravdu tvrdě narazíš v budoucnu. Ty máš ve škole právo vyjádřit slušnou formou svůj názor, to je vše. Naopak máš povinnost se chovat dle školního řádu a plnit příkazy učitelů. Pravidla ve škole neurčuješ ty, ale škola, jejíž zástupci jsou učitelé, kteří dohlíží na jejich plnění ze strany žáků. A rovnou tě upozorňuji, že vyjádření názoru se nerovná odmlouvání. Pochopíš konečně, proč si nemůžou být žáci a učitelé ve škole rovni? Je to nesmysl z podstaty věci. Tvůj návrh je naprosto ubohý a mimo mísu, tobě úcta k autoritě opravdu asi nic neříká.

Pokud se ti nelíbí šatny, navrhni škole, že jí přispěješ nějaký ten milion na výstavbu lepších. Je vidět, že si nevážíš ničeho. Ty skříňky totiž také nemají ve všech školách a věř mi, že to není levná záležitost. Ve spoustě škol mají žáci stále staré šatnové klece, jako například ta naše.

Holka, nemůžu si pomoci, ale že ty máš ve škole obecně problém s dodržováním pravidel a povinností? Co ti teď napíšu bude asi znít tvrdě a hnusně, ale vzhledem k tvému silně pubertálnímu chování, které vyzařuje i skrze text, opravdu necítím potřebu ti vykat, protože ty spíše než projevy úcty potřebuješ výchovnou lekci, aby ses rychle probrala. A za další, neočekávej, že se k tobě bude někdo chovat s úctou a respektem, když sama toho nejsi schopna. Chováš se sebestředně jako pubertální rozmazlený fracek. Tím, že mi schválně také tykáš, i když víš, že jsem výrazně starší učitelka, tím svou dospělost opět nepotvrzuješ, naopak vyvracíš. Prošlo mi rukama mnoho středoškoláků, ale mohu říci, že ve tvém věku už se obvykle chovají rozumně. Tvé chování a "názory" jsou typické pro nově příchozí prváky, kteří přijdou na střední školu a myslí si, že jsou dospělí, že pro ně neplatí žádná pravidla a povinnosti a že si z nich s prominutím všichni sednou na zadek. Tak to ale nefunguje, takže si musí rychle uvědomit, že na střední škole naopak jsou pravidla a povinnosti větší a přísnější, jinak mohou školu opustit, studují totiž dobrovolně. Abych uvedla příklad zrovna s přezouváním, tak každoročně se objeví několik s prominutím fiflen (jsme převážně dívčí škola), které si také myslí, že pro ně školní řád neplatí a nejsou si schopné donést pantofle ani za týden. Dříve jsme bývali benevolentnější a učitelé ze sebe dělali pitomce tím, že denně některé žákyně pomalu prosili, jestli by si byly schopny přinést pantofle, když už chodí týden do školy. Samozřejmě děvčata to měla na háku, včetně drzých poznámek o nepřezouvání učitelů. Přišlo nám to totiž opravdu nedůstojné pro učitele, aby denně prosil ignorantské žákyně, které nejsou schopny na střední škole splnit tak jednoduchý pokyn. Takže jsme se od prošení žákyň vrátili k tomu, že jestli nemáš přezůvky, tvůj problém, odnes si boty do šatny a choď v ponožkách. A pokud má nějaká žákyně problém, že já chodím v nepřezutých lodičkách (v zimě se do nich ve škole přezouvám z kozaček) a nestačí jí mé vysvětlení školního řádu, tak jí posílám za paní ředitelkou, která jí to vysvětlí a nabídne formulář k ukončení studia, pokud by to byl nepřekonatelný problém. Tuto možnost máš jistě také.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 22:30

Už jsem to psala před chvílí výše, tak se budu opakovat. Ok, máte pravdu, chovala jsem se jako fracek jak píšete. Omlouvám se za některé nesmysly co jsem psala včera, byla jsem prostě naštvaná, že se mnou nikdo nesouhlasí a omlouvám se vám za tykání. Nechala jsem si to projít hlavou a vidím ty souvislosti, co jste mi tu vysvětlovali. Mě fakt nenapadlo, že jsou v tom peníze za úklid, drahé podlahy, zdravotní důvody, prašnost a další. Je mi jasný, že tu teď vypadám jako kravka, která neřeší nic než svůj outfit a vzhled. Jo, ráda se hezky oblékám a na boty si obzvlášť potrpím, ale jsem schopná respektovat, že školu nezajímá můj vzhled, že z mnoha důležitějších důvodů než je můj outfit nařizuje studentům přezouvání a jako přezůvky povoluje pouze bačkory a pantofle, aby to mohli učitelé snadno kontrolovat a neničila se ta podlaha. Jinak vím, že učitel je autorita a že pravidla ve škole určuje škola a učitelé, ne studenti. Toho, že máme skříňky si vážím, klece jsem nesnášela na základce. Jen mě zkuste pochopit, že mě prostě štve, že já mám nařízeno přezouvat se do pantoflí, ale učitelka může nosit co chce, ani se nemusí přezouvat, tak to prostě závidím. Ale chápu, že z toho praktického hlediska není důvod, aby se museli přezouvat a že by jim to na autoritě nepřidalo. Oni nám to ve škole všechno vlastně také takto odůvodňovali, ale vlastně jsem to pochopila až teď. Jen zkuste z mého pohledu uznat, že takto nastavená pravidla jsou pro studenty trochu ponižující, ačkoliv chápu, že nás to třeba má připravit do budoucna a že škola pro to má dost praktických důvodů, přičemž to jinak dělat nelze. U nás také musíme chodit v ponožkách, když nemáme pantofle. Mě se to naštěstí ještě nestalo. Pak se ale vciťte do té studentky, když ona musí vytírat ponožkama školu a proti ní jde učitelka třeba v kozačkách, to je prostě ponižující.

Od: vilik
Datum: 04.08.15 23:01

Tohle je slovo chlapa. Teď si ještě uvědomte, že učitelé jsou jen taky lidi, se všemi chybami, pak třeba nad tím jen mávnete rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 03.08.15 21:41

Žáci základních i středních škol jsou žáci, nejsou to studenti.

Je hezké, že se snaží prosadit své názory, ale také se učí respektovat pravidla, kterých je v životě spousta. Samozřejmě je porušují a zkoušejí, kam až to může zajít a protlačují si svůj názor a svůj prostor. Málokomu se už ve školství povede zabránit žákům ve škole nebo při vyučování proužívat mobilní telefony (stejně jako mnoho řidičů stále při řízení telefonuje). Brali by to jako to nejhorší ponížení a ztrátu nějakých práv.

Pak ještě budou chtít začít tykat učitelům, budou si prosazovat, že do padesáti procent absence se nic neděje, že mohou mít absence, prosadí si, že se absence nemusí omlouvat, že všechna je automaticky omluvená, budou chtít jíst i při vyučování, když už někdo v panické hrůze z vyprahlosti hrdélek žáků prosadil, že žáci mohou pít kdykoliv se jim zamane, že tím dodržují pitný režim a že bez něj by padli, prosadí zrušení matematiky, dějepisu, nebo jiných libovolných předmětů, které se jim znelíbí, prosadí si svou volbu učitelů, přikážou řediteli neoblíbené učitele vyhodit. Prosadí si hudbu v pozadí, tedy že při vyučování bude celý den hrát hudba podle jejich gusta, že se jim při tom lépe učí a učitelé by měli mlčet, aby jim jejich hudbu nerušili. Prosadí si popelníčky před školou, když už nesmějí kouřit ve škole, a hlasitě vykřikují, že za hranicemi školy už zákaz neplatí. Nebo kouřejí na záchodcích a berou to jako své vydobité právo. Atd...

Možná si to takhle někdo představuje, nebo spíš ne, většinou školní řád dodržují. Jde jim momentálně o boj v přezouvání. Najdou si své argumenty a nechtějí nic vědět o hygieně prostředí, úklidu, čistém vzduchu a prostředí pro zdravý vývoj dětského organismu.

I tímto svým vzdorem se učejí pro život, stejně jako když časem pochopí nutnost dodržovat některá pravidla, podobně jako pravidla silničního provozu. Chvilku mohou jet v protisměru, dokud se s něčím, co jede podle pravidel, nesrazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 03.08.15 23:44

Tak děkuji, že jste mě degradoval na hloupou žačku, dítě, které zkouší co si může dovolit. Přitom nevím, co tak hloupého jsem zde napsala, kromě požadavku, aby podle školního řádu platila stejná pravidla pro studenty (tedy jak píšete žáky) i učitele. Ať už tedy ve formě zrušení povinného přezouvání nebo ať se musí přezouvat všichni, za stejných podmínek. A samozřejmě by to mělo platit ve všem, kde není mezi žákem a učitelem rozdíl, nejde jen o přezouvání. Můžete mi prosím odpovědět, co je na tomto konkrétním požadavku tak dětinského nebo hloupého?

Od: host*
Datum: 04.08.15 14:48

Pletete si pojem degradace a definice. Žáci nejsou nijak degradovaní tím, že jsou žáci, podle školského zákona č. 561/2004 Sb., jsou na základních a středních školách označovaní jako žáci. V těchto školách vyučují podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících učitelé. Také si neříkají profesoři a profesorky, to bylo snad za císaře pána nebo za první republiky.

Na vysokých školách, tedy v tak zvaném terciálním vzdělávání, do kterého spadá i jakýsi podivný mezistupeň vyšší odborná škola, jsou již vzdělávané osoby nazývané mezinárodně platným pojmem student. Tečka. Čili žádná degradace, pouze definice.

Je fakt, že ve veřejných budovách (divadlech, restauracích, úřadech, poliklinikách, hotelech, aj.) se nepřezouvá. Na vysokých školách se také kromě specializovaných pracovišť také nepřezouvá, ale kdo má rád pohodlí, dá si boty s kabátem do šatny, (učitelé do svého kabinetu na katedře) a chodí v pohodlných botách.

Je fakt, že děti jsou ve vývoji velmi citlivé i na čistotu prostředí a proto je v našich zemích na naší úrovni civilizace zvykem se v mateřských, základních i středních školách přezouvat.

Máte samozřejmě právo se ptát, proč se nemusejí přezouvat učitelé. Máte právo diskutovat, snášet argumenty, přít se. Tím se také do života učíte hájit si svá práva, učíte se přijímat rozčilené protiargumenty, učíte se vzorovat a prosazovat svoje a zároveň se učíte chápat, že přes něco vlak nejede, že některá pravidla jsou prostě pravidla, která platí i když je možné do nich rýpat.

Zajímavé je, že v učebních oborech nebo na některých odborných školách je při praktickém vyučování nebo v odborném výcviku předepsaný nějaký pracovní oděv. Samozřejmě se najdou spousty odpůrců, kteří držkují, hádají se, odmítají se přizpůsobit a nosit pracovní oděv, nebo na sobě chtějí mít něco jiného, co označují za svůj pracovní oděv a ještě si přinesou od rodičů lísteček, že mikina s kapucou, čepice s kšiltem po celý den na hlavě a kalhoty s rozkrokem u kolen a tisícem zavíracích špendlíků a rozparků je pracovní oděv. Ale když pak nastoupějí na pracoviště, kde se nosí jednotný předepsaný oděv (například do řetězce rychlého občerstvení, výroben potravin, velkoprodejen, prodejen a marketů, nebo servisů a služeb), bez jakýchkoliv řečí ho nosí a dokonce podle předpisu čistý a vyžehlený.

Vaše snaha o rovnoprávnost v nošení přezutí jak žáků, tak učitelů je normální, možná že za pár let bude normální, že se budou přezouvat i učitelé. I když představa učitele v obleku s kravatou a papučemi s bambulkami je skoro nereálná, takže se budou asi přezouvat do nějakých čistých i když společenských bot, které nedělají šmouhy. Možná že si teď někdo vzpomene na nějakou svou paní učitelku, která ve škole v zimě chodila normálně v pohodlných domácích bačkorách. V pracovním plášti jako skladnice, nebo prodavačka, ale to z jediného důvodu - aby si neumazala své oblečení od křídy. Křída šíleně práší a špiní oblečení, ale to už je jiné téma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 04.08.15 21:33

Jsi posera žačko SŠ, polož ten dotaz ve škole! Viděla jsi už co umí některé boty udělat na parketách a j.?

doplněno 04.08.15 21:42:

nnikdo co to je "školní bačkora"? Ať tazatelka napíše přesně, zkopíruje, co je ve školním řád a pak se bavme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.15 21:43
avatar

domácí obuv - znamená bačkory? - tomu moc nerozumím, snad existuje i slušivá "přezůvka", ne?

doplněno 03.08.15 21:47:

- navíc - od kdy se ve škole pořádají módní přehlídky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 04.08.15 21:36

A já zase souhlasím s tazatelkou. Sice jen napůl ale souhlasím. Proč napůl? Povinně přezouvat ano. Ale ne do bačkor. Opravdu si vážení, co tu zastáváte zdravou obuv, myslíte, že bačkory, většinou bez podpatku, obuté 6-8 hod denně jsou tím pravým pro zdravé nohy. Já ne. A že se tazatelka ptá a bojuje za svůj názor? Proč by neměla? Víc takových. Výčitky na věk apod. mi nepřipadají správné. Čiší z nich na mně nadřazenost starších. To že jsme starší, nám nedává patent na rozum.

doplněno 04.08.15 22:03:

Nevím co je školní bačkora. Ale bačkora zůstane bačkorou. Měkká podrážka, většinou bez podpatku s nějakým měkkým, většinou hadrovým svrškem, který rozvolňuje kotník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 04.08.15 22:20

P​ozor, domácí obuv nemusí být bačkory, normálně se jedná i o pantofle se zdravotní vložkou. A smršť tu nezpůsobil dotaz samotný, i částečně oprávněný, ale jeho prezentace. Proto je tu tolik argumentů proti, aby to tazatelka měla i z druhé strany. Protože se určitě najdou i nějaká pro, jenže účel je spravedlivý náhled, a to bez pohledu z druhé strany nelze. Osobně taky nevidím problém v částečném povolení normy, alespoň v létě, jenže je pravda, že puberťáci si boty čistit nebudou. A ten smrad je někdy vážně hroznej. Takže, jestli povolit všechno nebo nic, mi vychází nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 22:36

Máme nařízenou domácí obuv, což nám řekli, že uznávají jen bačkory nebo pantofle. Já říkám bačkory obecně, jsem tak zvyklá z domova, ale myslím pantofle, v opravdových bačkorách by to bylo ještě horší.

Od: buss
Datum: 04.08.15 22:39

Božíčku, polož řediteli otázku: tak do čeho se mám přezouvat? Proč se bojíš? Tady se to nikdy nevyřeší. Dej jsem sken školního řádu! Znáš školní řád?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 04.08.15 22:44

Tohle jsem ale vůbec neřešila, já to vím, do čeho se mám přezouvat. Nechci být opět nařknuta z drzosti, ale nejprve se naučte číst a pak odpovídejte.

Od: buss
Datum: 05.08.15 01:31

Nejsi schopna pochopit, ač dospělá, že zde se to nevyřeší! Řeš to ve škole!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 00:10
avatar

- řekla bych, že ve škole je důležité to, co máš v hlavě a ne na nohou - ale možná to už dneska neplatí - kdoví, co mají někteří mladí dnes v hlavě ... pak je zřejmě lepší, když mají něco "slušného" alespoň na těch nohách - a nikdo by jim tuto alternativu neměl upírat ! , to je fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 00:29
avatar

Když budu mít projev před třídou,obhajobu práce,učiva...a přitom mi budou všichni koukat na ponožky,tak je to pro mě stejné jako tam stát ve spodním prádle.Prostě pantofle,bačkory jsou nedůstojné a dokážu je pochopit v nemocnici nebo doma.Nikoli před cizími lidmi,kdy má člověk přijímat a prezentovat učivo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gini
Datum: 05.08.15 02:52

Jak už jsem psala výše, po tom co mi zde drtivá většina přispěvatelů psala už to vidím jinak a celkem ty povinné pantofle ve škole chápu, protože faktem je, že ta hygiena a ochrana podlah je důležitější než můj outfit. To, že má člověk vidět ponožky mě taky štve, obzvlášť silonky vypadají hrozně v pantoflích, ale hold to nějak ty další 2 roky překousnu bez keců, i když mě hned při první příležitosti bude štvát, že já se šourám v pantoflích a učitelka má lodičky na podpatku.

Od: vilik
Datum: 05.08.15 10:23

Vážená Lucie, toho jsem si všiml u některých žen. Že řeší vzhled, důstojnost, a ne výsledky. Za člověka přece mluví jeho práce, jeho chování víc, než hypotetická důstojnost. Ta je v určitých případech až směšná. Příměr se spodním prádlem mi osobně přijde směšný tím víc, čím víc potkám spoře oděných slečen. Nepopírám, že šaty dělají člověka, ale v tomto případě to není šikana jedince, ale normální stav všech žáků. Tak jaká zraněná důstojnost?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 10:38
avatar

...tak v parlamentu taky nesedí v ponožkách...myslím,že to není jen priorita žen,když si pustíme staré čb filmy nikde tam nevidím,že by na nás studenti ukazovali ponožky.Nevím jakou školu jste navštěvoval,ale mi od prváku rvali do hlavy jak jsme prestižní a exkurze byly v oblecích a přitom chtějí ať jsme v ponožkách?není to absurdní?Možná by na tohle nejlépe odpověděl někdo kdo zná etiketu,protože v dnešní době lidé opravdu nemají vkus,tudíž jim příjde normální vše.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 05.08.15 11:46

Tak srovnávat zrovna parlament a jakýkoliv gympl je, no potvrzuje to mou teorii. Mám taky školu, kde nám to o výjimečnosti říkali. Asi to nebyla úplně pravda, nikdo z nás se do parlamentu nedostal. Kdo vynikal tehdy, vyniká dosud. Jenom nám asi dávali víc najevo, že kvalita jedince se neměří pouze drahým, potažmo jakýmkoliv oblekem. Na tohle chcípnul Řím, vědomí vlastní důležitosti na úkor povinností a závazků. Hlavně, že my máme jen svá práva. Ono to začíná už na základce, respekt k učitelům, běžte si stoupnout někdy před školu, dozvíte se, která učitelka je největší pí.a. Pantofle za tohle nemohou. Navíc do školy se má žák oblékat pohodlně, včetně obuvi, při vlastní prezentaci, jako je pracovní schůzka, je vhodný oblek. Končím, tohle už nic nového nepřinese.

.​

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 05.08.15 17:55

Když se vyloží a prodiskutují všemožné argumenty a z nich vypadne stručné konstatování, že se v základních a středních školách školách asi přezouvat má, a požadavek, aby to platilo pro všechny, je na řadě úvaha, jaké boty by to měly být, což je opět na delší diskuzi, ze které mohou být docela užitečné závěry nejen pro tuto poradnu, ale třeba i celostátně a jak to uvést do praxe.

Nejjednodušší by bylo do školního a případně návštěvního řádu vložit nějakou jednoduchou formulaci, gini se spolužačkami nebo dalšími rádci jistě nějakou vymyslí. Jasnou stručnou, například "žáci i učitelé se ve škole přezouvají". Další stručná část věty by mohla znít "do vhodné obuvi". Tečka.

Kdo se v tom chce hrabat a taxativně udělat seznam povolené a zakázané obuvi, opět zabředne do detailů. Pojem vhodné obuvi se dá také nějak stručně vymezit obecnými hledisky například na hygienu prostředí, hygienu nohou, zdravotní hlediska, bezpečnost při pobytu ve škole, estetické hledisko, atd. Může to být formou doporučení, nebo vymezením obecných vlastností. Například čistá, neklouzavá obuv... atd.. Jistě něco vymyslíte samy, sami.

Skutečná realizace může být také několika způsoby - tichým docela normálním denním nošením zvolené obuvi a pokud dojde na dotazy školníka, nebo pedagogického dozoru, cože je to za obuv, prokázat, že je to skutečně přezutí, že boty na ven máte v šatně, že odpovádá bezpečnosti, hygieně a nepoškozuje podlahy školních prostor. A mít připravené argumenty, například pro sandály, nebo páskové boty, že je to pevná, otevřená obuv s neklouzavou podrážkou, která nečiní šmouhy. Podobně u děvčat i žen (vč. učitelek a dalších zaměstnankyň školy) páskové nebo uzavřené střevíčky na nízkém podpadku.

Je třeba uvažovat bezpečnost a pohodlí jak při sezení, tak při procházení prostorami školy s různým povrchem a tvarem, tedy v učebnách i po schodištích, chodbách s různým povrchem - hladkým (dlažba, beton, PVC, plovoucí podlaha) tak neklouzavým (kobercoviny typu Jekor s nízkým vlasem, apod.). Možná se najdou i argumenty pro vyloženě sportovní obuv - kožená, uzavřená, hygienicky nezávadná, nezamezující zdravému vývoji a nezpůsobující ortopedické vady, atd. Škola tradičně uznává jako přezutí i lehké, tenké cvičky, které jsou jenom tenká šlupička podrážky a tenká stélka, nebo tenké jednoduché pantoflíčky, i když to není jinak moc vhodná obuv, ale je to lehké, dá se to doslova strčit do kapsy, je to také přezutí.

Nebo si připravit argumenty, zformulovat návrh na změnu ve školním řádu a podat ho oficiální cestou nepříklad prostřednictvím SRPŠ, nějaké školní rady, atd.

P.S. starší rádcové si vzpomenou jak se v šedesátých letech řešily doslova celosvětově vlasy. Zda dlouhé (máničky), nebo krátké, jaký účes je slušný, jaký je pohoršlivý. A také se to časem vyřešilo. Například u kluků s dlouhými vlasy, tak zvanou "máňou" v průmyslu stačilo dodržovat stejná pravidla jako u žen s dlouhými vlasy. Stačilo předepsat, že vlasy musí být celé zakryté vhodnou ochranou - šátkem, čepicí nebo síťkou. Ostatně síťku s čepicí na hlavě mají i v dnešní době všichni zaměstnanci a zaměstnankyně, včetně ředitele v potravinářských nebo jiných čistých provozech.

Podobně byly boje za nekouření ve škole, kdy to bylo zakázáno žákům a někteří učitelé a jiní zaměstnanci hulili, protože přeci oni mohou, až došlo na obecný zákaz a i přes tento zákaz někteří mizí v oblacích dýmu ve svých kabinetech a žáci podobně tajně kouří na záchodech i když je to zakázané, ale ve většině škol už v klidu dodržované, prostě se ve školách, zdravotnických zařízeních, veřejných budovách a dalších vymezených prostorách nekouří. A stejně tak by asi mělo přezouvání ve školách platit pro všechny.

Omlouvám se za příliš dlouhý příspěvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 06.08.15 22:25

Učitelky často říkají "To platí pro všechny". Takže povinnost přezouvat se platí taky pro všechny. I pro ně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.15 12:44
avatar

ona ta "svoboda" ve školách začíná třeba přezůvkami a končí takto :

http://www.novinky.cz/krimi/3…zbil-mistra-do-bezvedomi.html ,

nevím, jestli jsme i za toto "cinkali" !

doplněno 11.08.15 19:53:

gusto -

- a nějaké balerínky, nebo tenisky se nosit nedají? - co nosí kluci?

doplněno 11.08.15 20:01:

nebo něco jako cvičky - a koukala jsem, že je docela dost hezkých pantoflí, které jako "bačkory" rozhodně nevypadají !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: gusto
Datum: 11.08.15 19:42

Kdo tvrdí, že do školy jsou pro děti vhodné zrovna bačkory nebo pantofle a ještě to předpisuje ve školním řádu? Kloužou, padají z nohy, smrdějí, šmajdá se v nich, nedá se v nich pořádně chodit.

Při sezení to nevadí ale při chozenií po škole jsou špatné. Bačkory nebo laciné pantofle kloužou, na záchodě se do měkké podrážky jako do houbičky nebo jako do razítka nacucnou kapičky vody a na klučičích záchodech i jiných kapalin z podlahy záchodu a od umyvadel a pak se to roznáší široko daleko po škole.

Zkuste někdo navrhnout jaké boty jso do školy pro sezení i chození po škole správné i pro děti i pro učitelky..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.15 13:36
avatar

také mě trošku zaráží přezouvání ve školách - jsem dospělý ale popravdě - více bodu vidím zaporných než pozitivních. Škola je užitný prostor jako každý jiný - prodejna, obchod apod - tam se také nepřezouváme. Další věc že logiku by mělo přezouvání kdyby se přezouvali všichni takto to vlastně funguje jen na principu že žáci sice "nečistoty nenanosí" ale vlastně uplně každý jiný od poštáka přes školníka po učitele ano. Pravidla by měla být stejná buď pro všechny nebo by němala být pro nikoho- pak nemají žádný význam. Jako školák jsem toto taky nechápal - nechápu to dodnes. Ono to více než z čeho jiného pramení z toho že v ČR a okolních zemích je zvykem se všude přezouvat v zahraničí to není a tak ani ve většině škol to není požadováno. Takže bych řekl že toto pravidlo pramení z přežitku než z nějaké opravdu reálné problematiky. Ostatně jestli bude o pár ťápot u vchodu více? většinou je tam lino nebo lépe dlažba- to se stáhne hadrem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.15 13:48
avatar

Jaký užitný prostor? Do 4. třídy jsou děcka schopná se po chodbě válet, klouzat, hrát s autíčkama. U větších zase o pracovkách či výtvarce vylezete ven a malujete na chodbě, protože lavice nestačí. O přestávkách děcka na zemi občas sedí, jen si vemte, jak to vypadá, když třída čeká na odemčení odborné učebny - rozloží se Vám tam stanový tábor.

Vy popisujete nějakou VŠ, tam je to možná užitný prostor.

Jsem pro, aby se přezouvali i učitelé, ale někde prý existuje nařízení ohledně bezpečnosti, které pantofle zakazuje.

Ptala se mě kdysi jedna nová kolegyně, jestli se učitelé u nás přezouvají. Řekla jsem jí, že je to na nás, ale většina ano, a že mě osobně by hanba fackovala, kdybych měla napomínat na dozoru dítě, že má mít přezuvky, a sama tam stála v botách. Kolegyně zvedla nos, že ona se rozhodně přezouvat nebude - byla to podobná fiflenka jako zakladatelka tohoto dotazu, pantofle by jí kazily outfit. Ale jestli někdo nedokáže sehnat pantofle, které jsou pěkné, je to jeho problém, ne problém školy, která by musela vynakládat více peněz na údržbu.

Mimochodem, Vy si fakt dovedete představit, že byste v zimě v těch botách nechal učit se své děti celé dopoledne? Jako vážně? Ty prcky, aby si hráli na koberci se zbytky špíny, hoven z chodníků a kamínky? Aby měli zapařené nohy v botách s kožíškem? A to vůbec nemluvím o tom, jak nepříjemné je hrát si na zemi v kotníčkových botách - zkuste to, ty kotník a nárt z toho docela bolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.15 14:01
avatar

to je nějak všechno marný ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.