Jak to chodí na Vysoké?

Od: Datum: 22.07.15 20:54 odpovědí: 6 změna: 23.07.15 08:38

Ahoj,

Nejdříve bych rád řekl, že takové ty věci jakože se člověk učí sám apd... Vím a jsem na to ze SŠ připraven, toho je plný internet a už jsem to četl.. ( Abyste si nemysleli že jsem se nesnažil i sám..)

Co jsem avšak nemohl najít a rád bych kdyby mne to někdo vyjasnil ( Nemám nikoho s VŠ aby mi poradil...) jsou takové věci jako :

Zapisuje se zimní a letní semestr něják zvlášť?

Co když nějáký předmět v jednom ze semestrů nesplním ( Neudělám z něj třeba zkoušku např..), můžu si ten předmět zapsat v druhém semestru téhož roku a nebo si ho zapsat i v následujícím roku abych si to opravil? Chápu to tak že abych dostal titul musím v rozmezí těch 3 let projít ze všech předmětů a získat dostatečný počet kreditů.. Takže teoreticky si to můžu opravit i následující rok?..

Koukal jsem se na jednotlivé předměty v mém oboru.. Ke každému je odkazováno na několik knih.. To musím přečíst všechny a nebo si vybrat tu která mne vyhovuje a učit se podle přednášek? Či podle přednášek a doplnit si to nějákou povinnou literaturou?

Slyšel jsem něco ve směru že pokud neudělám nějáký předmět mám na to 3 pokusy, poté opakuji ročník? Moc jsem to nepochytil..

A na konec : Je něco co byste mi doporučili? Na co bych si měl dát pozor? Nebo nějáký tip?...

Vím že to jsou asi blbé dotazy ale nevím koho bych se na ně zeptal, budu moc rád za pomoc.. Díky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.07.15 21:12
avatar

1. Ano, zapisují se zvlášť, ale na letní si lze zapsat předměty již se zapisováním zimního, nicméně formální zápis (na studijním) je dvojí. Ale to už je jen formalita.

2. Předměty jsou buď v letním, nebo v zimním, když jej v zimním nesplníte, v zimním jej opakujete. Takže za rok.

3. Zbytek odstavce chápete dobře, akorát k tomu titulu tam je hlavně státní závěrečná zkouška a bakalářská/diplomová práce. Splnění předmětů a počtu kreditů je jakýmsi připuštěním ke zkouškám a obhajobě.

4. Vše, co nejvíce toho zvládnete přečíst a nastudovat. Jsou předměty, které dáte z hlavy (no, ano, trochu přeháním, a týká se to až dalších ročníků a zpravidla nepovinných předmětů), ale plno je takových, kde je třeba opravdu plno věcí přečíst a nastudovat. Liší se dle oboru, u technických často stačí nastudovat pár skript, u humanitních to chce mít všeobecný přehled.

5. Já bych Vám doporučila, abyste se nestresoval dopředu, plno věcí pochytíte v praxi. Myslím, že teď jste připraven dost, navíc první ročníky bývají takové klidnější, abyste se "rozjeli". Možná bych, pokud máte nadbytek volného času, mrkla do těch doporučených knih a/nebo upevňovala učivo ze SŠ, které budete na VŠ potřebovat. Pak na to už čas rozhodně nebude.

doplněno 22.07.15 21:53:

No, ano, prošla jsem "jen" jednou VŠ, dvěma studijními obory, druhý byl ale kombinovaný, tak to nepočítám. Myslím, že je to na jednoho mladého člověka až dost, ne? Každopádně, pokud máte pocit, že moje odpověď je špatná, můžete ji takto odhlasovat

Je tedy pravda, že na jiných VŠ nejsou třeba snížené požadavky na počet kreditů v prvním ročníku? Jsem porůznu s lidmi, co můj obor studují nyní, v kontaktu, a musím říct, že co občas projde prvním ročníkem, to se nestačím divit.

Neposuzujete náhodou přirozené odpadávání studentů během prvního ročníku jako vyhazování? I na "mé" VŠ odešlo během prvního roku nejvíce lidí, ale určitě to nebylo zapříčiněno vyhazováním. Zjistili, že jim obor nevyhovuje, nebo se dostali na jinou, vysněnou, VŠ, nebo šli raději pracovat.

Ohodnoceno: 7x
 
Od: q1
Datum: 22.07.15 21:46
První ročníky jsou velmi často ty, ve kterých se nejvíc vyhazuje. Kdo dojde do druhého ročníku, tak už ukázal, že není úplný blb a má smysl mu vyjít vstříc, když něco nezvládne.
Připadá mi, že jste si prošla nějakou konkrétní školou a to, jak to chodilo na ní, berete jako obecný fakt platný pro všechny školy. Já mám zkušenosti z více škol a nemohu z nich potvrdit ani jedno vaše tvrzení.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: q1
Datum: 22.07.15 22:06
Neříkám, že je přímo špatná. Ale není správná, zobecňujete na základě jediné zkušenosti a realita je zrovna taková, že to zobecnění není pravdivé.

Na některých školách jsou snížené požadavky v prvním ročníku, na jiných ne. Může se to lišit i fakulta od fakulty.

Neposuzuji přirozené odpadávání jako vyhazování.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 22.07.15 21:38
Záleží na škole, jsou v tom rozdíly.
1) Já jsem vždycky viděl, že se zapisuje zimní a letní semestr úplně zvlášť.
2) Předmět je možné opakovat v jakémkoliv semestru, ve kterém je. Většinou to znamená za rok nebo i za dva, ale třeba VŠE mívala spoustu předmětů ve všech semestrech, takže se po neúspěchu v zimě dal dát druhý pokus hned v létě.
3) To je různé. Jsou školy, kde se zkouší z čehokoliv, co je v doporučené literatuře. A naproti tomu jiné školy doporučenou literaturu chápou jako doporučenou pro ty, kteří se chtějí látkou toho předmětu zabývat hlouběji, ale pro udělání předmětu není nastudování literatury nutné.
4) Záleží na škole. Např. ČVUT má dva pokusy na předmět, VŠE tradičně měla neomezeně mnoho pokusů na jeden předmět, pokud stačily kreditní poukázky. Po vyčerpání všech pokusů se ukončuje studium.
Na co si dát pozor: Na přílišnou sebedůvěru. Přijdeš na přednášku, zjistíš, že ti tam povídají základy, které už máš, tak tam přece nebudeš chodit a radši ten čas využiješ na brigádu nebo zábavu. No a za půl roku (nebo taky za měsíc) zjistíš, že absolutně netušíš, na co se tě ve zkoušce ptají. Nebo přijdeš na přednášku, zjistíš, že to absolutně nechápeš, tak tam nebudeš chodit, aby ses zbytečně nedeprimoval a "doučíš se to ve volném čase". Až na to, že na to doučení nikdy nedojde.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.07.15 21:45
Ahoj, kazda skola a katedra to ma jinak. Mas povinne a volitelne (povinne volitelne apod.) predmety. U nas na katedre musis mit za skolni rok min. Celkem 60kreditu a na konci min. 180, pokud to nemas, tak opakujes. Predmety povinne mas zapsane automaticky,ty ostatni si zapises(prihlasis)sam podle rozvrhu aby jsi tam stihal chodit a podle toho kolik kreditu potrebujes nebo chces (kazdy predmet ma urceny pocet kreditu za semestr (pololeti). Letni a zimni semestr se zapisuje zvlast. Co se tyce zkousky tak jsou predterminy a na radne vyhlasene terminy a pak opravne terminy. Muzes to zkusit 3x asi vsichni to dali, ti co ne se na to uplne vykaslali.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kutululu
Datum: 23.07.15 08:38

Každá škola má svá vlastní pravidla. Já chodila na ČZU a chodilo to tam takto: v první ročníku si studenti nemohli tvořit rozvrh podle svých vlastních potřeb, byl pevně stanoven, žádné volitelné předměty (kromě jazyka) nebyly. Na každý semestr se v interním systému student do rozvrhu přihlásil. Žádne kredity nebyly. Každá zkouška měla 3 pokusy, zkoušce samozřejmě předcházel nejdřív zápočet. Pokud student zkoušku nesplnil ani na 3.pokus, následující rok v ten samý semestr, kdy se předmět vyučoval ho s ostatními předměty daného semestru v dalším ročníku absolvoval znovu. V jednom semestru bylo povoleno nesplnění 2 předmětů. Pokud jich bylo více, opakoval se celý ročník (ale pouze ty předměty, které nesplnil). Už je to ale 6 let nazpět, takže i to se mohlo změnit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.