Fosforeskující hračky

Od: Datum: 12.07.15 00:24 odpovědí: 3 změna: 12.07.15 09:31

Dobrý den,

z čeho se vyrábějí fosforeskující hračky, např. takové ty hvězdičky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.07.15 06:15

Řekl bych, že jde o plast s přídavkem fosforu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 12.07.15 08:47

pozor na názvosloví, jsou dva odlišné druhy světélkování: fosforescence a fluorescence.

Fosforeskující barviva vydávají světlo stále, používala se například pro ciferníky a ručičky leteckých palubních přístrojů, které svítily ve tmě stále i bez potřeby napájení elektrickým proudem. Fosforescenci vydávají i některé rostliny a živočichové, například rybičky neonky, nebo shnilý pařez (viz Menšík a jeho Vománkové víno).

Fluorescetní látky vydávají světlo po nasvícení jiným světlem, například ciferník a ručičky budíku, kde se po nasvícení stolní lampičkou excitují nějaké ty částice v hmotě na vyšší energetickou hladinu, což se projeví tím, že látka po určitou dobu svítí.

Fluorescence může být krátkodobá, například u staré skleněné obrazovky televizoru, protože, kdyby svítila stále, tak by byl vidět pořád stejný obraz, který by jen pomalu blede a do toho by už přicházely další a další obrázky. Podobně je to u zářivek, nebo pouličních lamp, kde je fluorescenční vrstva na skleněné baňce a po osvícení prasátkem uvnitř zářivky jasně svítí.

Nebo dlouhodobá, což je asi u hraček. Především to musí být bezpečné záření, ne jako u dnes již nepoužívaných barev pro ciferníky, ručičky, vypínače a přepínače a další části leteckých přístrojů. Některé tyto látky byly zdraví škodlivé a proto se nepoužívají. Víc, přesněji a správně najdete na googlu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mrkva
Datum: 12.07.15 09:31
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.