Nejste přihlášen/a.
pozor na názvosloví, jsou dva odlišné druhy světélkování: fosforescence a fluorescence.
Fosforeskující barviva vydávají světlo stále, používala se například pro ciferníky a ručičky leteckých palubních přístrojů, které svítily ve tmě stále i bez potřeby napájení elektrickým proudem. Fosforescenci vydávají i některé rostliny a živočichové, například rybičky neonky, nebo shnilý pařez (viz Menšík a jeho Vománkové víno).
Fluorescetní látky vydávají světlo po nasvícení jiným světlem, například ciferník a ručičky budíku, kde se po nasvícení stolní lampičkou excitují nějaké ty částice v hmotě na vyšší energetickou hladinu, což se projeví tím, že látka po určitou dobu svítí.
Fluorescence může být krátkodobá, například u staré skleněné obrazovky televizoru, protože, kdyby svítila stále, tak by byl vidět pořád stejný obraz, který by jen pomalu blede a do toho by už přicházely další a další obrázky. Podobně je to u zářivek, nebo pouličních lamp, kde je fluorescenční vrstva na skleněné baňce a po osvícení prasátkem uvnitř zářivky jasně svítí.
Nebo dlouhodobá, což je asi u hraček. Především to musí být bezpečné záření, ne jako u dnes již nepoužívaných barev pro ciferníky, ručičky, vypínače a přepínače a další části leteckých přístrojů. Některé tyto látky byly zdraví škodlivé a proto se nepoužívají. Víc, přesněji a správně najdete na googlu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.