Propadám z matiky a potřebuji rady

Od: Datum: 28.06.15 18:09 odpovědí: 5 změna: 28.06.15 20:43

Ahoj... Šel jsem na Střední technickou školu na obor elektrikář/instalatér a jedinou věc co jsem doufal, že nechytnu jednoho učitele na matiku, který má pověst, že u něj polovina třídy propadne... No samozřejmě jsem ho chytnul, matika mě nebaví nechápu ji a neumím ji, takže jsem propadnul a půjdu na opravky...
Za prvé se chci zeptat ... Pokud je neudělám, co bude dál? Přejdu na podobný obor do prváku na učňák, nebo mám zkusit přejít na nějakou jinou střední s úplně jiným zaměřením? (mám talent na jazyky a mohl bych zkusit něco jako obchodka, hotelka apodobné..)... Na tuhle školu jsem šel, protože mě do toho přinutil otec...
Za druhé, pokud ty opravky udělám, musím rozhodně přejít na jinou Střední, kde snad nebude tak krutá matika a hodnější učitel.. (tenhle učitel mě vykopnul z kabinetu když jsem mu šel ukázat asi 70 listů papírů s vypočítanými příklady za celý rok).. průměr jsem měl 4,45.. Ale propadl jsem i v pololetí takže opravky z obou pololetí... Hlavně mě zajímá, pokud je udělám, budu muset dělat nějaké zkoušky při přechodu, kromě rozdílových? Protože jsem ten poslední ročník, který nedělal přijímačky, a jsou rozdílové zkoušky těžké? Po škole chci jít pracovat do zahraničí každopádně na nějakou pravděpodobně podřadnější práci, uvidím... Ale něco jako překladatel by bylo úžasné například..
Děkuji za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.15 18:53

No a byl by problém propadnout do prvního ročníku stejné školy ale na jiný obor? A ty jazyky studovat na jazykové škole v nějakém placeném kurzu? I tam lze získat dobrou úroveň jazykové znalosti... a po škole pak jít do zahraničí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.06.15 19:06

Vždycky mě trochu vytáčí, kdy někdo ze svých špatných studijních výsledků obviňuje učitele, svaluje to na to, že polovina třídy u něj propadá, atd... Většinou to tak nebývá. Když už je holt někdo na matiku poleno, musí nad ní trávit mnohonásobně víc času, pokud chce nějak slušně prolézt. Když to neudělá, propadá...

Co dál? Na každé škole jsou pravidla nastavena jinak. Je tedy potřeba se informovat přímo ve škole. Obecně se dá říct, že pokud neuděláš reparát, tak končíš. Můžeš požádat o opakování ročníku, což ti mohou i nemusí umožnit. Což ty ale asi stejně nechceš. Nicméně se ptej přímo u vás ve škole. Obvykle jsou schopni ti poradit úplně nejlépe.

Pokud chceš jít na jinou školu, tak je opět nejlepší dotázat se na konkrétní škole, co všechno je k přestupu potřeba. Jedině tam ti řeknou, co požadují pro přestup, do jakého ročníku tě zařadí a za jakých podmínek. Pokud jsou to výrazně jiné obory, nabídnou ti zřejmě jen první ročník. Obtížnost rozdílovek je subjektivní. Pro někoho jsou jednoduché, pro někoho obtížné, to záleží na tom, co ten dotyčný umí a co na dané škole požadují.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.06.15 19:13

Podle mě jste se až příliš soustředil na to, že máte učitele, o kterém jste už dopředu věděl, že to s ním prostě nedáte. Matyku nechápete, protože jste zanedbal základy a nemáte na čem stavět. Možná by stálo za to zajistit (a zaplatit) si doučování - někoho, kdo by s Vámi začal od začátku. Zpočátku by to šlo rychle, dokud byste opakovali látku, kterou chápete, a ve chvíli, kdy se přestanete chytat, je to přesně ten bod, kde je potřeba navázat. Jakmile pochopíte souvislosti, nebudete mít s matikou nejmenší problém, a to bych Vám upřímně přála. Není úžasnější předmět než matematika. A to říkám s vědomím toho, že jsem gymplem prolézala s trojkou, ovšem podle našeho geniálního matikáře to znamenalo, že umím matematiku "dobře", což se potvrdilo na VŠ, kde jsem ji měla v podstatě zadarmo.

Nepomůže ani 1000 listů příkladů - to není argument, když tomu nerozumíte. Jestliže jste ty příklady opravdu vypočítal, jak je možné, že jste propadl? Stanovisko Vašeho učitele bohužel chápu.

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 28.06.15 19:33

Popsal jste problém sám: "...matika mě nebaví nechápu ji a neumím ji, takže jsem propadnul". Takže to není v učiteli a to že zřejmě propadá polovina třídy je věc těch, kdo propadají a ne jen učitele. Matematika je jen jedna. Možná že byste matematiku potřebovali vysvětlit trochu jinak, víc se na ní soustředit, věnovat jí víc píle, víc příkladů. Jde o to matematiku, nebo spíš počty, protože to, co se učíte má do matematiky daleko, pochopit a ve vašem oboru na příkladech.

Když si žáci elektrotechnickýcho oborů pletou průměr a průřez vodiče nebo si neumějí ze změřeného průměru vodiče vypočítat průřez, nebo počítat nějaké praktické výpočty elektrických obvodů, mohou dělat jen jednoduché manuální práce, ale i tam musejí znát alespoň základy počtů, umět dosazovat do vzorečků, převádět jednotky (mili, mikro, kilo, mega), ve vašem oboru možná tak ještě sinus nebo kosinus (zřejmě používáte například i kosinus fí, což je jen zlomeček matematiky, kterou se učí na odborných středních školách).

Není toho moc, přes prázdniny si projděte znovu vaše učebnice matematiky a elektrotechniky a zkuste si navíc řešit i praktické výpočty a zkuste udělat opravky.

Nedělejte si iluze, že jinde to bude laskavé prostředí, kde všechno půjde hladce, jak píšete "...musím rozhodně přejít na jinou Střední, kde snad nebude tak krutá matika a hodnější učitel". V obchodce nebo hotelovce vás třeba stejným způsobem porazí účetnictví nebo jiný předmět a přísná, přesná, neoblomná učitelka, kde všechno musí klapnout naprosto dokonale, bez jediné chybičky.

Možná si sám uvědomíte, kde jsou vaše rezervy, jak se můžete ještě lépe a efektivněji učit a naučit to, co vás škola učí. Neporadil jsem vám, vy si jistě poradíte sám, napnete síly a získáte kvalifikaci pro nějaký obor, který vám bude v životě přinášet užitek i radost, třeba i pro elektrotechniku, kde uplatníte i vaše jazykové znalosti, třeba pro práci u zahraniční firmy u nás, nebo při firemním školení v zahraničí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.06.15 20:43

Taky si myslím, že elektrikář ke své práci zase nějak složitou matiku nepotřebuje. Spíš to bude jen učivo pro střední školy, všude víceméně stejné. Po přestupu budeš mít sice jiného učitele, který tě bez znalostí stejně tak nechá propadnout. Najdi si školu, kde není matika vůbec, pokud taková je.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.