Řešení Sudoku - Výsledek?

Od: Datum: 25.06.15 16:06 odpovědí: 7 změna: 25.06.15 20:51

Zdravím. Potřebuji vyřešit toto řešení sudoku (viz obrázek). Mohl by mi prosím někdo vysvětlit jak na to? myslím, že se mezi Vámi najdou i luštitelé takovýchto křížovek. Hledal jsem na netu nějaký podrobnější návod a nic jsem nenašel.

Díky za odpovědi a za vyřešení tajenky.

doplněno 25.06.15 16:13:

Ještě doplním zadání tajenky - úkolu. K předem vyplněným číslům na obrázku je třeba doplnit další čísla tak,by platilo že v každé řadě, v každém sloupci a v každé z devíti čtverců byly použity všechna čísla od jedné do devíti. Pořadí čísel není důležité. Čísla se ale nesmí opakovat v žádném sloupci ani řadě v celé tabulce.

Ještě jednou dík za pomoc.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.06.15 16:07
avatar

Luštit to nebudu, jsou na to programy i stránky, třeba tady http://www.vylustit.cz/ruzne/sudoku-reseni

stačí dosadit čísla co máte a vyjdou vám ostatní.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.15 17:02
avatar

Dobrý den, Pavle, sudoku luštím už dlouho a stále mě to baví.

Tak zkuste začít třeba v prvních 3 řádcích: podívejte se, kde je 1. V prvním řádku nahoře, ve třetím dole, tak ve druhém musí být uprostřed, čili mezi čísly 9 a 2. Dvojka je v prvních 3 řádcích už zadaná, a trojka není tak jednoduše doplnitelná, tak zkusíme 4. Tu máte ve 3. řádku dole. Když se ale podíváte v této souvislosti na první čtverec, a uvidíte, že v prvním sloupci dole už 4 je, zbývá Vám v prvním čtverci jen jeden volný chlíveček na čtverku.

Doufám, že jsem to popsala aspoň trochu srozumitelně. Doporučuji postupovat takto systematicky napřed vodorovně a pak svisle, doplnit, co je jisté, a pak postup zopakovat. Je mnoho dalších postupů, jak zjistit, které číslo kam patří (třeba podívat se ve čtverci, která čísla chybí, a podle řádků a sloupců, které prázdná políčka protínají, se taky dá spousta čísel doplnit), a časem na ně přijdete. Musíte sledovat současně sloupce, řádky a čtverce 3x3. Je to skvělá zábava. Přeju hodně příjemných chvil.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: akymŽ
Datum: 25.06.15 17:11

Začnout můžeš kde chceš. Třeba: 8 v prvním čtverci nemůže být dole, ani vpravo, protože tomu brání jiná 8 ze svislého sloupce; bude tedy na začátku 2. řádku, a ve třetím řádku na konci mezi 4 a1.Ve druhém ř. uprostřed musí být 1, jinde ne, brání jí jiné 1 vodorovně. A furt takhle.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.15 17:17
avatar

Jinak to samozřejmě jde řešit i "ručně". Iideální postup vám neporadím, spíš několik triků.

Jako první bycch zkusil po řádcích a pak po sloupcíhc vzít jedno číslo a v těch třech řádcích (sloupcích) si představit vodorovnou (svislou) čáru vedenou těmi čísly. Tím vyloučíte některé polohy tohoto čisla a třeba zbyde jen jedna. Příklad: když vezmu první tři řádky a v krajníh čtvercích vyjdu z jedničky, uvidíte, že v prostředním čtverci ta jednička nemůže být v prvním ani třetím řádku a ve druhém řádku je jen jedno volné místo, uprostřed, a tam ta jedniča bude. Podobně v prostředním čtverci u dolního okraje využijeme toho, že máme dvojku v pátém a šestém sloupci a taky v devátém řádku, takže na dvojku v domto čtverci zbývá už jen horní levý roh.

Jiný trik" vezmu jakékoli prázdné políčko, třeba horní levý roh, a vyločím čísla, která tam určitě nejsou. Kupříkladu tam není jednička, která je v prvním řádku jinde, ani třeba šestka, která je v uvažovaném čtverci již uvedena. Když budu mít štěstí jako zde, zbyde mi pro levý horní roh jediná možnost, zde 8.

A je řada dalčích triků, já všechny neznám a občas je vymyšlím ad hoc, zkuste si ti taky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sudoku
Datum: 25.06.15 20:03

Asi nechápu ty "triky". Jak může být v horním levém rohu číslo 8, když už v prvním řádku číslo 8 je.

Podle mne tam patří číslo 3.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 20:36
avatar

a osmička hned pod to :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.06.15 20:51
avatar

Správně, je prostě nutné se na prázdném políčku rozhlédnout zleva doprava po celém řádku, shora dolů po celém sloupci a nezapomenout ani na čtverec 3x3, v němž toto políčko je.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.