Van de Graaffův generátor (graf napětí)

Od: Datum: 24.06.15 08:04 odpovědí: 1 změna: 24.06.15 09:51

Ahoj, prosím o pomoc a předem děkuji!
Jak bude vypadat graf napětí u Van de Graaffového generátoru, v závislosti na vzdálenosti, případně času?
Kdybych potřeboval konkrétní hodnoty u grafu, vypočítám je z těchto hodnot? (viz. obr.)Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 24.06.15 09:51

Netuším, co to je za časy, ale van de Graffův generátor je především generátor vysokého napětí. Dál se řeší tak zvaná přeskoková vzdálenost mezi elektrodami v daném prostředí, zde v obyčeném suchém vzduchu při normálním tlaku, je možné provádět měření i při jiném tlaku a provést vyhodnocení včetně grafu. Zkuste se podívat, jestli by vám nějak pomohl dokumet laboratorních prací https://home.pilsfree.net/pierre/K tisku/tvn-nav/NAV04.DOC

Podívejte se také na heslo Paschenova křivka, Paschenův zákon.

Nárůst napětí je také daný kapacitou, jímavostí zařízení na kterém se shromažďuje elektrický náboj (rusky kapacita - emkosť). V době vzniku van de Graffova generátoru se jako kondenzátor používala tak zvaná Leydenská láhev, což byl v podstatě skleněný válec polepený staniolem (cínovou fólií) z vnitřní i vnější strany.

Přeskoková vzdálenost mezi elektrodami se dobře nastavuje na experimentálním zařízení Whimhurstova elektrika (Whimhurst generator - heslo v Google). Samozřejmě je také dobré se podívat na heslo Van de Graff generator, kde je vzdálenost nastavována mezi povrchem koule generátoru a kuličkou na tyčince. Jistě máte nějakou dobrou experimentální metodu pro měření této vzdálenosti, stejně jako vhodný voltmetr pro vysoká napětí, včetně poučení o bezpečnosti práce a znalosti fyziologických účinků elektrického proudu a napětí na živé organismy a člověka, ale to jste asi nepotřeboval.

Na webu také najdete vzorečky (učivo středních škol) pro velikost náboje a pro dobu nabíjení kondenzátoru, jestli to má nějakou souvislost s vašim měřením.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.