Kdo má pravdu?

Od: Datum: 16.06.15 19:45 odpovědí: 4 změna: 17.06.15 19:23
Na přiloženém souboru je zobrazena situace týkající se Archimédova zákona. Myslím konkrétně střední část. Kdo měl pravdu když jeden tvrdil, že jsou vztlaková a tíhová síla stejné a DRUHÝ, že v tomto případě stále ještě převládá tíhová síla jelikož těleso sice není pod vodou, ale neplove úplně na hladině - stále má určitý ponor.
Poraďte prosím někdo! ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bruk600*
Datum: 16.06.15 21:03

Platí rovnováha sil a tak vždy budou tíhová a vztlaková síla stejné a o míře potopení rozhoduje hustota materiálu tělesa. Až když bude hustota materiálu toho tělesa vyšší než voda, tak překoná vztlakovou sílu a klesne ke dnu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.06.15 21:28

Bude -li tíha tělesa větší než vztlaková síla, klesne těleso na dno. Dno bude na těleso působit silou, rovnou rozdílu mezi tíhou a vztlakovou silou.

V ostatních případech je vztlaková síla rovná tíze tělesa. vztlaková síla je Fvzt = V*ρk*g kde V je objem tělesa a ρk hustota kapaliny. Tíha je V*ρt*g. Z rovnosti obou sil Vp*ρk =V*ρt kde Vp je ponořená část objemu tělesa.

Vp/V = ρt/ρk - poměr ponořeného k celkovému objemu je rovný poměru hustoty tělesa k hustotě kapaliny. Jsou li hustoty stejné, je těleso zcela ponořené. Je-li hustota tělesa menší, je část tělesa vynořená. V obou případech je tíha a vztlaková síla v rovnováze.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.06.15 10:55
avatar

Hm, to je divný. Mě ve škole učili, že každé plovoucí těleso je vždycky více nebo méně ponořené a hloubka ponoru je daná rovnováhou tíhové a vztlakové síly. Žádné těleso proto nemůže ležet úplně na hladině úplně bez ponoru, protože by muselo mít tíhu nula.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.06.15 19:23
avatar

Samozřejmě pokud nevstoupí do hry ještě povrchové napětí, napřýklad u vodoměrky. Ale ani pak není těleso vodoměrka v rovině s hladinou,.

doplněno 18.06.15 09:26:

Teď na to kouikám a MOC SE OMLOUVÁM ZA TEN PŘÝKLAD,

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.