Slovní úloha -MAT

Od: Datum: 11.06.15 15:09 odpovědí: 1 změna: 27.06.15 12:36

Bylo rozhodnuto o zakoupení pokojových květin k výzdobě třídy. Květinářství nybízí květiny ozdobné listem - zelenec, fikus, filodenron a kapradina. Ozdobné květy - fialka, orchidej, hiacint, mučenka a petrklíč. Zakoupeno bylo 5 různých pokojových květin.

a) Zvažuje se, že ze zakoupených květin budou 4 postaveny vedle sebe na parapetu a pátá květina bude stát na polici.

b) Vypočítejte, kolik existuje různých rozestavění 5 květin vedle sebe na parapetu, pokud byl zakoupen fikus, filodendron, orchidej, petrklíč a kapradina a rostliny ozdobné listem mají stát vedle sebe.

Prosím o vypočítání tohoto příkladu. nevím, jak ho mám vypočítat. Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.15 12:36
avatar

Asi první bude analýza, co vlastně mám

Mám pět rostlin ve dvou skupinách ("listy" a "květy", označme je L a K)

Ve skupině L jsou tři kytky, ve skupině K dvě.

Teď, co se asi myslí tím, rozestavení pěti květin vedle sebe, když budu vedle sebe stavět jen čtyři? To je trochu matoucí, ale zřejmě je to taková zkratka, mám spočítat počet všech rozestavení čtyř květin, vybraných z těch pěti.

No a teď jak na to? Nejdřív vyberu jednu kytku na poličku, to je pět možností, ale ty nejsou rovnocenné. Mám dvě možnosti výběru z K a tři možnosti výberu z L.

V tom prvním případě (jeden květ na ppodstavec) mi na parapet zbývá jedna kvetoucí kytka a skupina tří listnáčů; začnu tím, že tyto dvě skupiny postavím vedle sebe každou jako celek (to jsou asi dvě možnosti, ne?) a pak v té trojčlenné skupině listnáčů ty kytky promíchám (to bude co? Variace? Kombinace? Permutace?). No a v tom druhém případě budu postupovat podobně se třemi skupinami: dva singly květy a skupina dvou listnáčů.

Stačí tento návod? Přijde mi dost podrobný.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.